Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Linkek
 
Naptár
2025. Január
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Ennyien voltatok
Indulás: 2004-09-02
 
Korszerű üzemanyagcella hajtás

Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.

Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.

Üdv Polgár Sándor

 
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS

Mai Időjárás

Kis Hőtérkép

Kis Hőtérkép Magyarországról

 
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
 
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
A Hold és hatásai a Földre

A Hold és hatásai a Földre

 

TARTALOMJEGYZÉK

BEVEZETÉS
A HOLD, MINT ÉGITEST
A HOLD FELSZÍNE
    A LÉGKÖR KÉRDÉSE
    VÍZ A HOLDON
A HOLD GEOLÓGIÁJA
    A BELSÕ FELÉPÍTÉS
    HOLDKÕZETEK
A HOLD TÖRTÉNETE
A HOLD KELETKEZÉSE
    KÖZÖS KELETKEZÉS A FÖLDDEL
        Közös anyagfelhõbõl
        A Föld egy kiszakadt darabjából
    KÜLSÕ EREDET
    AZ ÓRIÁS ÜTKÖZÉS ELMÉLET
A HOLD TOVÁBBI TÖRTÉNETE
    A  BELSÕ ELRENDEZÕDÉS
    A FELSZÍN EVOLÚCIÓJA
A FÖLD-HOLD KETTÕS RENDSZER
A HOLD MOZGÁSA
    ÁLTALÁNOS LEÍRÁS, A HOLDPÁLYA VÁLTOZÁSAI
    A HOLD LÁTSZÓLAGOS ÉGI MOZGÁSA, FÁZISOK
    FOGYATKOZÁSOK
AZ ÁRAPÁLY- JELENSÉG
    TENGERI ÉS SZILÁRD DAGÁLYOK A FÖLDÖN ÉS A HOLDON
    KÖVETKEZMÉNYEK
        A Föld forgástengely-stabilitása
        A rendszer perdület-átrendezõdése: a Föld lassuló forgása, a Hold távolodása
        A Hold kötött forgása
A HOLD HATÁSAI A FÖLDI ÉLÕVILÁGRA
A HOLD KELETKEZÉSÉNEK HATÁSA
    A KÖZVETLEN KÖVETKEZMÉNYEK
    A LÉGKÖR ÁTALAKÍTÁSA
AZ ÁRAPÁLY HATÁSA
    A PERDÜLETÁTRENDEZÕDÉS
        A (kezdetben) közeli Hold hatása
        A földforgás lassulása
        Megnõ a napok hossza: újabb lehetõségek az élõvilágnak
        Megváltoznak a szélrendszerek
        A földi magnetoszféra módosulása
    A FÖLDFORGÁS STABILIZÁLÁSA
    A SZILÁRD DAGÁLYOK HATÁSA: FESZÜLTSÉGEK A KÉREGLEMEZEKBEN, ÁRAPÁLYFÛTÉS
A HOLD MINT VÉDÕPAJZS A KOZMIKUS BECSAPÓDÁSOK ELLEN
    EGY BECSAPÓDÁS KÖVETKEZMÉNYEI AZ ÉLÕVILÁGRA
    A HOLD NYÚJTOTTA VÉDELEM ÉS ANNAK CSÖKKENÉSE A TÁVOLODÁSSAL
A HOLDFÉNY ÉS A ÁRAPÁLY HATÁSA AZ ÉLÕLÉNYEK VISELKEDÉSÉRE
    A HOLDFÉNY ÉS A FÁZISOK
    AZ APÁLY ÉS DAGÁLY
A HOLD ÉS AZ EMBER
    A MÚLT ÉS A JELEN
    TERVEK A JÖVÕRE
BEFEJEZÉS
KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS
IRODALOMJEGYZÉK
 
 

BEVEZETÉS

Az Apolló-expedíciók óta a közvélemény a Holdat már nem tartja igazán érdekes égitestnek. Akkoriban úgy tûnt, már mindent megtudtunk róla, amit csak meg lehet. 1969 és 1972 között hat ûrhajóval, (Apolló-11, -12, -14, -15, -16, -17) 12 ember járt a bolygón. Összesen kb. 300 órányi idõt töltöttek ott, különféle vizsgálatokat végeztek, több, mint 100 km-nyi utat tettek meg és csaknem 400 kg holdkõzetet gyûjtöttek (Almár-Horváth, 1981).

Az ûrszondák és ûrhajók közeli fotói alapján a Hold felszínérõl a korábbinál jóval részletesebb térképek készültek, amelyeken most már a Földrõl nem látható túlsó oldala is szerepelt. A belsejérõl is sikerült hozzávetõleges képet alkotni az otthagyott szeizmométerek segítségével.

Az eredmények elég lehangolóak voltak. Már azelõtt is köztudott volt, hogy a Hold száraz, halott bolygó, felszínének legnagyobb része kietlen sivataghoz hasonlít, amelyet itt-ott meteoritkráterek, sima medencék vagy hegyláncok szakítanak meg. Légköre, folyékony vize, sõt, valódi talaja sincs, ezért élõlények léte sem valószínû. Az újabb, alaposabb megfigyelések jórészt csak ezt erõsítették meg. A tudósok is többet vártak az expedícióktól, legalábbis magának a Holdnak a keletkezését és történetét szerették volna kideríteni; egyes ambíciózusabb elképzelések szerint a visszahozott kõzetmintákból rekonstruálható lenne a Naprendszer kialakulása is. Ám a holdkõzetek részletes analízise nem igazolta a reményeket; valójában több kérdést vetett fel, mint amennyit megválaszolt.

A bolygókutatók manapság inkább a Naprendszer távoli, érdekesebb vidékei felé tekintenek, pl. a Mars - ahová már az emberes utazásokat tervezik - , az óriásbolygók és holdjaik, vagy a Kuiper-öv felé. Mások a közeli csillagrendszereket fürkészik, lakott világok, vagy legalább

bolygók után kutatva. A gazdasági szempontokra is tekintettel kellett lenni, így maga az ûrhajózás - eltekintve bizonyos nagyléptékû vállalkozásoktól - visszahúzódott a földközeli térségre.

Az utóbbi néhány évben mégis bekövetkezett a Hold „újrafelfedezése". Nem véletlenül: kísérõnk kétségkívül rendkívüli égitest, s furcsaságai máig nyugtalanítják a tudósokat. A Naprendszer négy kõzetbolygója közül egyedül a Földnek van holdja (a Marsot kerülgetõ két szabálytalan formájú, apró sziklatömböt nem tartjuk annak), és neki is csak ez az egy. Hold létére igen nagy az anyabolygójához képest - ezért a Föld-Hold rendszert kettõsbolygónak is tekinthetjük. Az is csak mostanában kezd kiderülni, hogy minden erõfeszítés ellenére sok titkát máig megõrizte, ezért próbálkoznak a tudósok újra és újra, egyre fejlettebb módszerekkel. Az eredete pl. máig is homályos; a különféle elméletek egyike sem tökéletes még.

Arról sem tudunk eleget, hogy milyen hatásai vannak a Holdnak a Földre, illetve a földi élõvilágra. Ez az egész rendszer igen érzékeny és összetett, így nehéz az egyes folyamatokat különválasztani és nyomon követni. Ezért manapság is igen nehéz ebben a témában egzakt megállapításokat tenni, s viszonylag kevés eddig megjelent munka foglalkozik vele.

A hold- és bolygókutatás elsõ hulláma, vagyis a 60-as-70-es évek óta sok, az addigiaknál jóval kifinomultabb ûrkutató mûszert és egyéb eszközt találtak fel. A közel keringõ Hold nyilván olcsó és viszonylag biztonságos gyakorlóterep lehet az új berendezések kipróbálására, mielõtt távolabbi égitestek vizsgálatára küldenénk õket.

Mindez elégnek bizonyult ahhoz, hogy a figyelem ismét égi szomszédunk felé forduljon. A precízebb mérések, részletesebb vizsgálatok sok újdonsággal szolgáltak, s jóval árnyaltabbá tehetik a róla kialakult képet.

Diplomamunkámban célom az volt, hogy megpróbáljam a Holddal kapcsolatban felmerülõ új ismereteket, s a rájuk épülõ elméleteket (keletkezés, történet, hatásai a Földre) összefoglalni, s valamiféle általánosabb rendszerbe beilleszteni. A probléma igen sokoldalúan elemezhetõ (geofizika, égimechanika, biofizika, kémia stb.), az apropóját fõleg a Hold mellett is elhaladó Galileo és az újabb, kifejezetten õt vizsgáló Wind, a Clementine és a Lunar Prospector ûrlaboratóriumok - mostanában közölt - eredményei adták.

1. A HOLD, MINT ÉGITEST

1.1. A HOLD FELSZÍNE

Adatok (Marik, 1989; Herrmann, 1992):

Felszín 37,96 millió km2 (A Földé: 510 millió km2)

Közepes látszólagos átmérõ 31’5"

Átlagos albedó (fényvisszaverõ képesség) 0,07

Albedó (a helytõl függõen) 0,04-0,14

Albedó (Mare-vidékek) 0,03

Albedó (Terra-fennsíkok) 0,24

1. ábra. A Hold két oldala (megjelölve a magyar vonatkozású kráterek).

A Hold felszíne erõs tagoltságot mutat, már puszta szemmel is megfigyelhetõek rajta egyes kiterjedtebb struktúrák. Méret szerint a legfontosabbak:

A legnagyobb tájegységeknek a Hold két oldalát tekintjük. Régóta ismeretes, hogy a holdfelszínnek csak egy része - 59%-a - látható a Földrõl. A túloldalt voltaképpen csak nemrég, az ûrkorszakban kezdtük megismerni, mikor lehetõvé vált a bolygó megkerülése. Hamar kiderült, hogy a két fél erõs aszimmetriát mutat. Így különböznek a gravitációs tér eloszlása, magassági viszonyok, geokémiai összetétel, de a kéreg és a köpeny szerkezete alapján is (Illés, 1996). (Errõl lásd még az 1.2.1. fejezetet.)

A tengerek és szárazföldek a látható oldal jellegzetes alakzatai (Marik, 1989). A szárazföldek (Terra-fennsíkok) nagy, világos, viszonylag magasan fekvõ síkságok. Az elnevezés, ti. szárazföld, itt valójában csak a tenger ellentéte, hiszen a Holdon nincs folyékony víz. (Az egyes fennsíkok nem is kaptak saját nevet, mint a Mare-vidékek.) A holdfelszín legidõsebb területei közé tartoznak, a koruk 4,1 milliárd év. Felületükön számos kisebb-nagyobb kráter és hegység figyelhetõ meg.

A tengerek (Mare-vidékek) sötét, száraz, vulkáni bazalttal részben feltöltött medencék, többségük közel kör formájú, az átmérõjük 1000 km-es nagyságrendû. Általában az átlagfelszínnél (amelyet vonatkoztatási síknak használunk a holdi alakzatok magasságának megállapításához) mélyebben vannak. Az innensõ oldal közönséges összetevõi (kb. 1/3-át borítják), a túloldalon viszont csak egy-kettõ van belõlük. Az aljzatuk nemcsak teljesen sík (a Clementine szonda lézeres szintmérései szerint a vízszintessel legfeljebb 1:1000 hajlásszöget zárnak be (Illés, 1996)), de mindegyikük igen pontosan azonos magasságszinten van. A méretük alapján nevezték el õket. A legnagyobbtól a legkisebb felé haladva tengernek (latinul mare, oceanus), öbölnek (sinus), tónak (lacus), vagy mocsárnak (palus) (Almár-Horváth, 1981). Fiatalabbak a szárazföldeknél, mindannyian a 3,8 és 3,2 milliárd év közötti idõszakban keletkeztek. Ez az oka, hogy a becsapódásos kráterek is ritkábbak a felszínükön, mint a szárazföldekén. (A leghevesebb kozmikus bombázás 3,9 millárd éve érhetett véget.) Nemritkán gyûrû alakú hegységek veszik körül õket, fõként a nagyobbakat.

A Mare-vidékek fölött a mérések jelentõs pozitív gravitációs anomáliákat mutattak ki. Ezeket a felszín alatt megbúvó, az átlagosnál nagyobb sûrûségû kõzettömzsök okozhatják. Ezeket angolul mass concentration-nak hívják, ennek összevonásából származik a mascon név. A tengereket körülvevõ, vékony gyûrûszerû térségben viszont negatív anomáliát találtak. Ez arra utalhat, hogy a holdi kõzetburok behajlik a mascon súlya alatt, s azt tulajdonképpen ez tartja meg.

A Hold túloldalán, a két nagy tengerével (Mare Imbrium, Mare Serenitatis) átellenes pontokban a kutatószondák mûszerei viszonylag jelentõs lokális mágneses teret mértek ki (Illés, 2000, 145.o.; Sik-Simon, 1999). Ezt a felszínen vagy ahhoz közel fekvõ, felmágnesezett kõzetek okozzák, és elég erõs, hogy a napszél részecskéit ne engedje a felszínig, sõt, kisebbfajta sugárzási övezetbe tereli õket. A Lunar Prospector mérései szerint e mágneses mezõk több száz km-es átmérõjûek, erejük mintegy 40 nanotesla (a Hold jelenlegi térereje a felszínen átlag 1-5 nanotesla, a Földé ennél kb. 10 ezerszer nagyobb.) (A lehetséges magyarázatot lásd a 2.2.2. fejezetben.)

A holdi hegységek legnagyobb része a meteorit-kráterekhez (asztroblémákhoz, „csillagsebhelyekhez") kötõdik. Ezek a holdfelszín legfeltûnõbb sajátosságai; mindenütt láthatóak, a legkülönbözõbb méretekben. Még mikroméretûek is elõfordulnak a kõzetek belsejében. Mindegyiket egy-egy kozmikus égitesttel, (meteorral, üstökössel) való ütközés alakíthatta ki. Egy-egy ilyen becsapódás során a hirtelen felszabaduló hõ és az erõs ütés lökéshullámai robbanást okoznak (2.1.3. fejezet), amely feltúrhatta a felsõ réteget, s így keletkeztek a mélyedéseket körülvevõ hegykoszorúk. Ha a kõzet elég rugalmas, úgy viselkedik ilyenkor, mint a víztükör, amibe kavicsot ejtettünk. A felszín végighullámzik, az ütközés helyén kúpszerûen kidudorodik. Csakhogy, míg a vízfelületen szétterjed a hullám, addig a talajrétegeken csak egy bizonyos - a robbanás erejétõl függõ - távolságig jut, ezután megáll, „megdermed". Többé-kevésbé így kelekeznek a meteoritkráterek. Ha rugalmatlan kõzeteket ér kozmikus találat, nem hajlik vissza a fenékaljazat, s végül csak egy nagy horpadás jön létre, a szélén feltorlódott magas sánccal, központi hegy nélkül. A Holdon és más bolygókon is megtalálható mindkétfajta asztrobléma.

Méretük alapján, ötféle krátertípust különböztethetünk meg (Herrmann, 1992):

  1. Körülsáncolt síkságok. Ezek a legnagyobb méretû kráterek, kör vagy sokszög formájúak, az átmérõjük meghaladja a 100 km-t. A holdi Déli-pólus-Aitken-medence az eddig ismert legnagyobb ilyen alakzat a Naprendszerben. Az átmérõje kb. 2500 km, a peremtõl a fenékig 12 km mély (Illés, 1996.). Az robbanás, amely kivájta, kevés híján szétvetette a Holdat. Az alján sötét színû anyag figyelhetõ meg, nyilván a holdköpeny került a felszínre (Powell, 1991). A fiatalabb kráterek közül több, mint pl. a 850 millió éves Kopernikusz, vagy a Déli sarkon lévõ, 96 millió éves Tycho, sugaras felépítésû. Ezekbõl több, világos színû, egyenes vonal indul ki, sugárszerûen széttartva; nagy távolságig láthatóak. Néha több km szélesek, más krátereken, hegységeken is áthaladnak; árnyékot nem vetnek, vagyis alacsony képzõdmények. A Tycho esetébenmég 1800 km-re a krátertõl is ki lehet venni õket. Ezek a vonulatok tulajdonképpen a robbanás által kidobott, erõsebb fényû, csillogó kõzettörmelékek, amelyeket a további becsapódások még nem szórtak szét. Létük tehát szintén arra utal, hogy az adott kráter még viszonylag fiatal. Összesen kb 60 ilyen sugaras kráter látható a Hold innensõ oldalán. A legnagyobb méretû asztroblémák a Mare-vidékeknél alig kisebbek, s feltehetõ, hogy ha a becsapódás ereje valamivel nagyobb lett volna, itt is a felszínre tör a lenti magma, amely a tengereket is elöntötte annak idején.

2. Gyûrûs hegyek. 20-100 km átmérõjû, szintén kör vagy sokszög alakú képzõdmények.

3. Dudorok (lunar domes). 10-20 km átmérõjû, 250-500 m magas, kerek „dombok". Sokuk tetején kb. 1000 m átmérõjû bemélyedést figyelhetünk meg.

4. Közönséges meteoritkráterek. Ezek 1 és 20 km közötti átmérõjûek, olykor a központi kúpot is meglelhetjük.

5. Kis kerek hegyek. 1 km-nél kisebb méretûek, gyakran kráterek központi hegy nélkül, máskor vulkáni kúphoz hasonlóan.

Földi típusú, a belsõ erõk által felgyûrt hegyláncok csak elvétve találhatóak a Holdon. Még a közel egyenes hegységek is jórészt kráterek vagy tengerek peremei; nagy többségük az innensõ oldalon van. Ezek egy részét földi hegységekrõl nevezték el. A Mare Imbrium mentén elhelyezkedõ Apenninek a leghosszabb (kb. 1000 km), és az egyik legmagasabb (6000 m körül). Szomszédos hegységek a Kaukázus (5900 m-es magasság), a Kárpátok (2300 m), és az Alpok (3600 m). (A Hold legmagasabb hegyei 11350 m-esek.) A Mare Nubium és az Oceanus Porcellarum között az 1200 m magas Riphaeus, a Mare Serenitatis délnyugati részén a Haemus, és a Mare Nectaris mentén a Pireneusok hegységeket figyelhetjük meg. A túlodalon összesen csak két hasonlót, a Rook és a Kordillerák hegységeket ismerjük, mindkettõ a nagy Mare Orientale medencéhez kötõdik, vagyis egyik sem gyûrt lánchegység.

Tûzhányókból is kevés van, s a legtöbb már régen kialudt; aktív vulkán legfeljebb egy-kettõ lehet az egész bolygón (errõl bõvebben lásd 1.2.1. fejezetben).

Szakadékok is nagy számban találhatók a Holdon. Ezek vonalas szerkezetek, amelyek néha bonyolultabb alakzatokat is felvesznek. A barázdák kb. 1 km széles, olykor több 100 km hosszú árkok; egyenesek és kanyargósak egyaránt vannak köztük. Egyesek sok, egybeolvadó kis kráterbõl tevõdnek össze. A völgyek szélesebb repedések, amelyek között van hasonló, kráteres eredetû, és a belsõ erõk által széttolt árok is (ilyen pl. a Vallis Alpes, az Alpok harántvölgye). De vannak vetõdések is, mint pl. a Nagy Fal (Rupes Recta), amely egy 100 km hosszú, legfeljebb 300 m magas teraszszerû struktúra.

A Hold egész felszínét afféle málladéktakaró, az ún. regolit borítja. Ez a tengereknél átlagosan 5, a szárazföldeknél 10 méter vastag (Meyer,1994). A felszíni kõzetek maradványaiból képzõdött, fõként a meteorbombázás hatására. (Errõl bõvebben lásd a 1.2.2. fejezetet).

1.1.1. A LÉGKÖR KÉRDÉSE

Fontosabb adatok (Almár-Horváth, 1981; Marik, 1989)

A légkör átlagsûrûsége 10-20 g/cm3

Koncentrációja (nappal) 3000 atom/cm3

Légnyomás < 10-13 bar

(Megjegyzés: a fenti adatok csak hozzávetõlegesek. A késõbbiekben szó lesz róla, hogy a légkör a Holdon a nap folyamán is változtatja sûrûségét és összetételét.)

Az általános véleménnyel ellentétben, miszerint nincs légköre, valójában a Holdat is körülveszi egy nagyon ritka gázburok. Ez azonban egészen más, mint a nagybolygók, pl. a Föld esetében.

A „kék bolygó" tömegvonzása ui. elég nagy, hogy meg tudja tartani az - eredetileg a vulkánjaiból kiáramló - illékony gázokat, amelyek így sûrû atmoszférát képeztek körülötte. (Errõl bõvebben, lásd a 4.1.3. fejezetet.) Ezzel szemben a Hold gyenge gravitációs tere nem tudja csapdában tartani a kicsiny, mozgékony gázmolekulákat (ez a különbség tulajdonképpeni oka).

Összetétel. A Holdat körülvevõ vékony gázköd fõként hidrogénbõl és nemesgázokból áll. Ez utóbbiak elsõsorban a hélium és az argon. 1988-ban a nátrium és a kálium jelenlétét is kimutatták.10 évvel késõbb német tudósok az oxigén, a szilícium és az alumínium ionjait is megtalálták. A keresés ezzel még nem ért véget, mivel ezek az elemek együttvéve is alig 10%-át adják a holdatmoszférának. (Sterne und Weltraum, 1999./1)

Eredet. A H a bolygóközi ûrbõl jut a Holdra, míg a He nagyrészt a napszélnek a kõzetekben elnyelõdött és késõbb kiszabadult részecskéibõl áll. A többi anyag így vagy úgy a holdkõzetekbõl szabadul fel; egyesek a talajból párolognak el (a napsugárzástól vagy a meteoritbecsapódások hevétõl), vagy a napszél löki ki õket. Mások, mint pl. az Ar, fõként radioaktív bomlásból származnak.

A légkör átlagsûrûsége 10-20 g/cm3 körül van, ilyen jó vákuumot a Földön eddig nem is tudtak elõállítani. A koncentráció nappal kb. 3000 atom/cm3 (a világûrben átlag 1 atom/cm3), éjszaka azonban más, s ilyenkor az összetétel is megváltozik. Az erõs éjjeli lehûlés hatására a He koncentrációja 20-szorosára nõ, míg az Ar-é csökken, mert egy része megkötõdik a felszíni sziklákon vagy a talajban. Ezek a kis atomsúlyú gázok nem is maradhatnak meg tartósan, még a napszél részecskéi is elég nagy erõvel lökhetik meg õket, hogy felgyorsuljanak az itteni alacsony szökési sebességre. A felszínre szivárgó utánpótlás azonban folyamatosan kiegyenlíti a veszteséget, ezért a Holdon állandóan van valamiféle - nagyon ritka - „levegõ". Ennek hõmérséklete az állandó meteorbombázásnak köszönhetõen nagyon magas, mintegy 1200-1300 oC lehet. (Powell, 1991.)

Az 1990-es évek elején, amerikai kutatók megfigyelései nyomán kiderült, hogy a Hold bizonyos értelemben a kométákhoz is hasonlít. Ritka légburkából - akár az üstökös kómájából - egy több, mint 25 ezer km hosszú nátriumcsóvát fúj ki a napszél. Ez a csóva természetesen mindig a Nappal átellenes oldalon található; a Földrõl csak különleges médszerekkel tudjuk megfigyelni.

Ehhez a témához kapcsolódik a holdi klíma kérdése. Mivel az ottani atmoszféra túl ritka, idõjárásról sem beszélhetünk. Soha nem figyeltek meg a Holdon pl. felhõ- vagy ködképzõdést, legfeljebb a mikrobecsapódások által felvert kevés port.

A levegõ a Földön komoly hõkiegyenlítõ hatású pl. a nappali és éjjeli oldal vagy a poláris és egyenlítõi vidékek között. A Holdon ennek hiányában a hõingadozás is nagy - a nappali felén a talaj +118 oC-ra hevül, miközben az éjszakain -153 oC-ra hûl le. (Herrmann, 1992) Számolni kell azonban a kisebb-nagyobb meteorok érkezésével. Ezeket a Földön a sûrû légkör túlnyomórészt elégeti, s egy bizonyos méret alatt nem is érik el a felszínt. A Holdon még a legkisebbek is szabadon lezuhanhatnak és károkat okozhatnak. Hasonló a helyzet a világûrbõl érkezõ ártalmas sugárzásokkal: a Föld légköre és erõs mágneses mezeje kiváló védelmet nyújt ellenük, a Holdon mindkettõ jórészt hiányzik. (Errõl a problémáról lásd még a 4.5.2. fejezetet.)

1.1.2. VÍZ A HOLDON

Az újabb kutatások azt mutatják, hogy a Hold mégsem olyan száraz égitest, mint azt korábban gondolták. Igaz, folyékony víz nem lehet a Holdon: az ottani, kevesebb, mint 10-13 bar nyomáson az olvadás- és forráspontja egybeesik, vagyis a folyadékfázist kihagyva szublimál, ha eléri ezt a kritikus hõmérsékletet. A Földön nemcsak a légnyomás elegendõ, hogy a víznél ez a két hõfok szétváljon, de felületének nagy többségén megvan a megfelelõ - e két érték közé esõ - hõmérséklet is. Holdunk felszínén a hõmérsékleti viszonyok sem kedvezõek, a gõz pedig gyorsan megszökne, ezért víz tartósan csak jég formájában fordulhat elõ.

A legutóbbi, fõként a Clementine és a Lunar Prospector ûrlaboratóriumok általvégzett mérések azt valószínûsítik, hogy a Hold poláris vidékein nagy mennyiségû, fagyott víz található. A Holdon ugyan nem lehetnek a Földéihez vagy a Marséihoz hasonló jégsapkák, de a sarkok környékén azért van néhány kráter, amelyek talajában a jég tartósan megmaradhat. Ezekben a nagy horpadásokban állandóan 40 K körüli hõmérséklet uralkodik, mert a belsejük mindig árnyékban marad.

A Clementine radarmérései - még 1994-ben - közvetlenül a vízjég felderítésére szolgáltak (Illés, 1996). A jég, vagy a lerakódott dér ui. erõsebben veri vissza a radarhullámokat, mint a közönséges talaj. (A Jupiter holdjain is így találták meg.) A Hold déli pólusán valóban kissé erõsebb visszavert jelet regisztráltak, és abban bizonyos polarizációs eltérést is tapasztaltak.

A másik holdszonda, az 1998. január 6-án indított Lunar Prospector mérései már bonyolultabbak voltak (Almár, 1999). A kísérlet alapja az, hogy a Holdunk felszínét érõ erõs kozmikus sugárzás, az atommagokkal ütközve, nagy sebességû neutronokat kelt a felsõ talajréteg anyagaiból. Ezek egy része a felszín felé tart, s közben a különféle elemek atomjaival ütközve lefékezõdhet. A Lunar Prospector egyik mûszere, az ún. neutronspektrométer ezeket a részecskéket, illetve az õ sebességüket mérte. Ez alapján három neutroncsoportot különböztetünk meg: lassú vagy termikus, közepes energiájú vagy epitermikus és gyors neutronokat (Sik-Simon, 1999.). Egyik felosztás szerint a lassúak energiája 0,3 eV-nál kisebb, a közepeseké 0,3 eV és néhány 100 keV közötti, a gyorsaké ennél nagyobb. Mivel eredetileg minden neutron nagy energiával születik, lassulásuk mértékébõl bizonyos mélységig következtetni lehet a talajrétegek vegyi összetételére.

A Lunar Prospector mérései szerint a Hold majd egész felületén a különbözõ energiájú neutronok aránya csak kis ingadozásokat mutat, egy jellemzõ átlagérték körül. Ám a sarkokon és környékükön a epitermikus neutronok száma hirtelen erõsen - északon 4,6 , délen 3%-kal - lecsökken a termikusokéhoz viszonyítva. Itt tehát eltérhet a kémiai összetétel a holdtalaj többi részétõl, s mivel a hidrogénatommag (proton) fékezi a leghatásosabban a neutront - lévén a tömegük közel egyenlõ - ezt a jelenséget úgy is értelmezhetjük, hogy a sarkok körül a talajban hidrogénben gazdag anyagok találhatóak nagy mennyiségben. A legvalószínûbb magyarázat az, hogy vízrõl van szó.

Az eredmények alapján a kutatók egy része úgy véli, hogy összesen kb. 6 milliárd tonna vízjég lehet a Holdon, a sarkok környékén, az örökké árnyékos kráterekben. A vízlelõhelyek elvileg mindkét féltekén a 13,5 szélességi fokig terjedhetnek (itt lehet megfelelõ a hõmérséklet), de újabb vizsgálatok szerint valójában csak kisebb foltokban, összesen kb. 2000-2000 km2 területet foglalnak el mindkét pólus mentén. Ilyen „foltok" délen a Déli -sark-Aitken-medence, északon a Peary- Hermite- Plaskett- és Rozsgyesztvenszkij-kráterek északi vidékei.

Mivel eszerint a vízjég aránylag kis területen, nagy koncentrációban fordul elõ, nem valószínû, hogy a felszínen lenne. A gyorsneutronok (1 MeV felett) ui. már nagyobb eséllyel fékezõdnek az oxigén atommagokon, mint a hidrogénen. Ha tehát a víz ilyen nagy mennyiségben gyûlt volna össze a felszínen, akkor a nagy energiájú neutronok száma is csökkenne. Ezért feltételezik, hogy a jórészt összefüggõ jégrétegek fölött még egy vékony, 40-50 cm-es száraz talajtakaró is húzódik, amelynek saját oxigéntartalma csak a szokásos mennyiséget fékezi le a gyorsneutronokból. Így ezek mért fluxusában nincs eltérés a Hold többi régiójához képest. A neutronspektrométer ugyan mindössze 50 cm talajmélységig képes kimérni a vízjeget, ám feltehetõ, hogy az kb. 2 m-rel nyúlik a felszín alá. Az elmúlt 2 milliárd évben érkezõ meteorok és egyéb égitestek, amelyek a vizet a Holdra szállíthatták, becsapódásuk során legfeljebb eddig a mélységig fúrhattak le a regolitba.

A víz eredete. Elvileg háromféle módon kerülhetett a Holdra. Elõször is, az elõbbiek alapján a lezuhanó, nagy széntartalmú meteorok és üstökösök belsejében érkezhetett, s valószínûleg hosszú idõtelhetett el, mire ilyen nagy mennyiségben felhalmozódott. A robbanások ui. a víz legnagyobb részét elpárologtatták, és kirepítették az ûrbe, ráadásul a becsapódások legtöbbje nem a sarkok környékére hozta, máshol viszont szintén gyorsan elpárolgott és megszökött. A Hold belsõ üregeibõl is lassanként felfelé törhetett a víz, vagy a napszélben áramló protonok (H-ionok) redukálhatták a talaj oxigéntartalmú vegyületeit (pl. vas-oxid).

A víz léte ellen szól, hogy a holdrengések finomabb vizgálata nem utalt vízzel telt üregekre sem felszínközeli rétegekre (Herrmann, 1992). A Lunar Prospector méréseit sem sikerült megerõsíteni. Az ûrszondát ui. úgy irányították, hogy küldetése végén az egyik - remélhetõleg vízben gazdag - sarkvidéki régióban érje el a holdfelszínt A becsapódásnak vízgõzt kellett volna a „légkörbe" juttatnia, amit távolabbról is észlelhetnek a földi vagy ûrbe telepített mûszerek. A kísérlet azonban, úgy tûnik, sikertelen volt: a vízgõz jelenlétét nem sikerült kimutatni. Egyes magyarázatok szerint azért nem, mert a hidrogén más anyagok, pl. szabad OH-gyökök része is lehet, vagyis a Lunar Prospector méréseit esetleg nem jól értelmezték.

Végeredményben csak annyit lehet megállapítani, hogy a holdi vízjég „ügye" még nincs lezárva, s döntés csak a további kutatásoktól várható.
 

 
Idő
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkgyűjtemény ajánlat
 
Háttérzene honlapomon
 
MagyarNemzetOnline hírei
 Gyurcsány-dosszié
Újabb dosszié nyílt meg Gyurcsányról

Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban:

• A fattyú neve: Nomentana
• Futószalagon készültek a hamis iratok
• Nomentana Kft.: a cégbíróság fantomja
• Sötét árnyék a miniszterelnöki széken
 
Zöld sáv menü a jobb oldalon

Zöld hírek
Környezetügyi beruházások 800 milliárd forint értékben (18:01)

BA: új stratégia kell a zaj ellen (16:14)

Egyre hatékonyabb a szelektív hulladékgyűjtés (2006-02-28)

Ismét megnyitották a zsilipet Siófoknál (2006-02-28)

Kína 32 atomerőművet épít (2006-02-27)

Közel kilencven embert telepítettek ki belvíz miatt (2006-02-22)

Zöld cégek
Napkollektor

Napelem

Szélenergia

Vízenergia

Geotermikus energia

Biomassza és egyéb

Szolár építészet

Törvénytár
Keresett szó a jogszabály címében és szövegében:

Kalkulátorok
Mekkora összeget kíván lekötni?
Mennyi időre kívánja pénzét lekötni?

Cégtár Light
A cég neve:

 
Michalangelo Dávidja

Don't copy me!

 
Gyurcsány pere Kaposváron indult
Tartalom
 
PestMegyeiRenőrség nemcsak velem szemben tévedett és csalt
Tartalom
 
Dugóhúzó pályáú kisbolygók
Tartalom
 
Az IONHAJTÓMŰ elve.
Tartalom
 

Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!