Fektessünk ingatlanba! - 2.0
2006.04.15 11:54
Egyre értékelődik fel az ingatlan, mint befektetési instrumentum szerepe a magyar lakosság körében. Míg 10 éve csak saját tulajdonú lakásunk funkcionált ingatlanbefektetésként, mára már számos lehetőség közül választhatunk. A direkt ingatlanbefektetések után sorozatunk második részében a hazai ingatlan befektetési alapokat tekintjük át, amelyek az elmúlt 2 évben felverekedték magukat a legnépszerűbb befektetési formák közé.
Március végére 404 milliárd forintra nőtt a hazai ingatlanbefektetési alapok összes vagyona, 12 hónap alatt nettó eszközértékük megtriplázódott, amely jelzi, hogy egyre többekhez jut el a befektetési forma. Bár növekedésük kezd leállni, így is az összes befektetési alap állomány közel 20%-a van ingatlanokban. Sláger terméknek az ingatlan alapok alapjai, vagyonuk eléri a 100 milliárd forintot.
Az ingatlanbefektetési alapokban történő befektetés számos előnnyel jár a direkt ingatlanvásárláshoz képest, de ehhez természetesen hátrányok is kapcsolódnak.
Az ingatlanbefektetési alapok előnyei közé tartozik, hogy a normál ingatlanvásárlásokhoz szükséges tőke töredékéből is részesedhetünk az ingatlanpiaci hozamokból. Befektetéseinket ingatlanpiaci szakértők kezelik, így könnyen pótolhatjuk az esetlegesen hiányzó szakértelmet. Fontos előny még, hogy némi áldozat árán ki tudjuk szűrni az ingatlanbefektetések egyik hátrányát, a pénzpiacokhoz viszonyított illikviditást, ráadásul folyamatos képünk van arról, hogy mennyit ér befektetésünk. Ingatlanbefektetési alapokkal egy kevés tőkével rendelkező magánszemély olyan ingatlanoknak lehet a "társtulajdonosa", amelyek mind típusban (pl. Iroda), mind méretben jóval meghaladják az anyagi lehetőségeit, befektetése nem a lakáspiactól függ. Rendkívül fontos előny az adózás, hiszen a jelenlegi szabályok szerint nem kell fizetni adót nyereségünk után, miközben maguk az alapok is kedvező konstrukcióban működnek. Az előnyök közé tartozik, hogy az ingatlanalap vásárlásához és tartásához, jobb esetben eladásához sem társulnak extra költségek.
A számos előny mellett több hátránnyal is rendelkeznek az ingatlanalapok. A legfontosabb hátrány, hogy a vagyonuk többsége (a nagyok közül kivétel az Erste) nem ingatlanban, hanem állampapírokban van, mivel a beáramló hatalmas pénzeket nem volt idejük még hatékonyan elkölteni. Tehát miközben egy közvetlen lakásbefektetéshez vehetünk fel hitelt, az alapoknál a gyakorlatban nem áll fenn a tőkáttétel lehetősége, pénzünk nagy részéből állampapírt vásárolunk. Mint már említettük a likviditásnak ára van, korai visszaváltás esetén büntetőjutalékot számítanak fel.
Az ingatlanalapok felfutó népszerűsége nagyban annak tudható be, hogy a csökkenő kamatkörnyezetben stabil 10% feletti hozamot tudtak felmutatni. Ez azonban már a múlté. A 4 nagy alap (Raiffeisen, OTP, Erste, Európa) hozama - részben a nagy állampapírarány miatt - az elmúlt időszakban folyamatosan csökkent. Elmúlt 12 hónapban hozamuk 9% alá esett, s több esetben már a hetet közelíti.
Kapcsolódó cikkek:
2006.04.04 Erős versenyhelyzet, alacsony ingatlanhányad - Hogy állnak a hazai ingatlanalapok?
2006.02.27 Fektessünk ingatlanba!- Hogyan érdemes?
|