A Freescale Semiconductornak sikerült minden akadályt elhárítania, hogy mágneses elvű számítógépes memóriáját piacra dobhassa. A magas ár azonban valószínűleg még egy jó ideig hátráltatja majd széleskörben való elterjedését.
A beágyazott félvezetőkre szakosodott texasi cég bejelentette
MR2A16A chipjét, ami a vállalat szerint az első kereskedelmi forgalomba kerülő MRAM (Magnetoresisitive Random Access Memory) lesz a piacon. Az MRAM gyorsabb a memóriatípusok többségénél; a Freescale
azt ígéri, hogy chipje 35 ns alatt lesz képes az adatok írására és olvasására, ráadásul az újfajta memória a számítógép kikapcsolása után is megőrzi tartalmát. A technológia támogatói úgy tartják, az MRAM mind a mobiltelefonokban használt flashmemóriákat, mind a számítógépekben alkalmazott DRAM-okat felválthatja a jövőben.
Az MRAM belsejében aprócska mágneses mező található. A számítógép e mező elektromos ellenállását méri egy adott pillanatban, így határozza meg, hogy az adott memóriacellákban 1 vagy 0 érték található. A flashmemóriákban ugyanezt a tulajdonságot az elektronok hiánya vagy megléte dönti el, így a hagyományos chippek jóval többet fogyasztanak az MRAM-oknál.
![](http://www.sg.hu/kep/2006_07/0712mram1.jpg)
"Az MRAM forgalomba hozatalával a Freescale az első, aki kihasználhatja a technológiában rejlő óriási lehetőségeket. Éles versenyben dőlt el, hogy ki dobhatja piacra először az MRAM-okat. E jelentős eredmény jól példázza a Freescale csapatának elkötelezettségét" - vélekedett Bob Merritt, a Semico Research piackutató cég szakembere. Azonban a Freescale MR2A16A modellje nem olcsó játékszer. Az 512 kB-os memóriamodul nagykereskedelmi ára 25 dollárra rúg, ami igencsak borsosnak tűnik egy 512 MB-os DRAM-éhoz képest - írja a
ZDNet.