Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Linkek
 
Naptár
2024. Március
HKSCPSV
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Ennyien voltatok
Indulás: 2004-09-02
 
Korszerű üzemanyagcella hajtás

Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.

Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.

Üdv Polgár Sándor

 
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS

Mai Időjárás

Kis Hőtérkép

Kis Hőtérkép Magyarországról

 
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
 
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Csillagászat az Interneten
József Attila Tudományegyetem
Természettudományi Kar
Kísérleti Fizika Tanszék

Szakdolgozat

Csillagászat az Interneten

Készítette:
Héja Tibor
V. fizika tanár szakos hallgató

Témavezetõ:
Dr. Szatmáry Károly
tudományos fõmunkatárs

Szeged, 1999


Tartalom:

Bevezetés

  1. Információs csatornák az Interneten
  2. Magyarországi források
    1. Magyar Csillagászati Egyesület
    2. A Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati Kutatóintézete
    3. Magyarországi egyetemek
    1. JATE
    2. ELTE
    3. Az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatóriuma
2.4 Egyéb kutatóintézetek

2.5 Egyéb csillagászattal kapcsolatos címek

2.6 A csillagászat oktatása

2.6.1 Alternatív Közgazdasági Szakközépiskola csillagászati szakköre

2.6.2  "A távol közelében" Csillagászati Hálózat

2.6.3 A Naprendszer bemutatása

2.6.4 A hálózat használata a csillagászatban és az ûrkutatásban

  1. Külföldi források
3.1 Tükrözések Magyarországon

3.1.1 Nine Planets

3.1.2 NASA Mars-misszió

3.2 Tematikus cím-gyûjtemények

3.3 A (legnagyobb) csillagászattal és ûrkutatással foglalkozó szervezetek

3.4 On-line folyóiratok, magazinok, hírlevelek

3.5 Adatbázisok, képkatalógusok, csillagtérképek

3.6 Publikus FTP szerverek

3.7 Csillagászati témájú Newsgroupok

3.8 Oktatási anyagok, kurzusok a Web-en

Összefoglalás

Bevezetés

A csillagászat talán a legõsibb tudomány, az Internet korunk egyik legújabb médiuma, adatközvetítõ csatornája. Mégis, az Internet hatása és annak alkalmazása a tudományok közül talán leginkább a csillagászatban érezhetõ. Ennek számos oka van, mindkét oldal jellemzõi elõsegítették ennek a folyamatnak a kialakulását. Egyrészt adott a csillagászat, mint megfigyelõ tudomány óriási információ-, illetve adattermelése (és – éhsége), másrészt adott az Internet egyre erõsödõ térhódítása az információközlésben. Így az igény és a lehetõség szerencsés találkozását láthatjuk abban a folyamatban, amikor a csillagászati kutatások eredményei, publikációk, folyóiratok és egyéb információk jelennek meg az Interneten, kutatócsoportok vagy amatõrök olyan (aktív) közösségeket alkotnak az elektronikus levelezés segítségével, amelyek tagjai egymástól nemritkán több száz kilométerre dolgoznak.

A szakdolgozat témája az Interneten elérhetõ csillagászattal kapcsolatos anyagok tematikus áttekintése, a megtalálható információk felhasználási területeinek bemutatása. A fellelhetõ anyag hatalmas mérete miatt teljes leírást a témáról adni lehetetlen - és értelmetlen is- volna, hiszen a hálózaton megjelenõ információk mennyisége követhetetlen módon növekszik. Célom, hogy ezzel a rendszerezéssel (és az anyag folyamatos frissítésével) segítséget nyújtsak azoknak, akik csillagászattal kapcsolatos információkat keresnek a hálózaton. Külön fejezetben dolgoztam fel a csillagászat oktatásában felhasználható Internetes forrásokat. Ezt az indokolja, hogy az oktatási anyagok közül az egyik legbõvebb (hacsak nem a legbõvebb) forrás áll rendelkezésünkre. Rengeteg segédanyag (szimulációs programok, képek, mozgóképek, teljes tankönyvek, sõt csillagászati kurzusok) érhetõ el mindenki számára. Ezek közül egyre több magyar nyelven is megtalálható.

Az Internetes “technikai háttér” rövid ismertetése és a csillagászatban való felhasználhatósága után a csillagászat egyes témakörei tükrében tekintem át az Interneten található forrásokat.
 


1. Információs csatornák az Interneten

Manapság a legelterjedtebb módja az Internetrõl történõ adatgyûjtésnek a Word Wide Web (WWW) használata. Egy böngészõprogram segítségével szöveges, vagy képi (akár mozgóképes) információkat is nyerhetünk. A legújabb technikák segítségével kis programokat is futtathatunk a böngészõnk ablakában (JAVA, VRML), amik segítségével akár egy a Mars-szonda által feltérképezett tájat barangolhatjuk be, vagy a csillagos égbolt mozgását tetszésünk szerint felgyorsítva nézhetjük. Mivel a felhasználói felülete egyszerû és gyakran nagyon mutatós, különösen ismeretterjesztõ anyagoknál használhatók ki a WWW adta lehetõségek, de elterjedtsége miatt minden területen találkozhatunk vele. Az egyik legnagyobb elõnye (a mérhetetlen mennyiségû információ jelenléte) lassan az egyik legnagyobb hátrányává vált (az információk áttekinthetetlensége), ezt próbálják megszüntetni a keresõprogramok, amelyekkel témakörök szerint (vagy akár az “összes” web-lapon) kereshetõk kifejezések. A tematikus keresõprogramok mindegyikében található csillagászat témakör is, így leszûkített körben kereshetünk, ami lehetõvé teszi az információforrások áttekintését.

Elsõsorban programok átvitelére használatos az FTP (File Transfer Protokoll), amelyet a nagyszámú ingyenes csillagászati program, mérési eredmények, térképek és adatbázisok letöltése esetén használnak – elsõsorban a szakemberek (kutatók ill. a csillagászatot oktató tanárok).

Talán a leghatékonyabb információs csatornák az elektronikus levélen alapulók: a newsgroup-ok (hírcsoportok) és a levelezési listák, melyek segítségével órákon - perceken belül informálhatók egy közösség tagjai (akik olvassak a news-t, illetve tagjai a levelezési listának). A news-ok Web-es elérésére is lehetõség van és a legtöbb levelezési lista szintén rendelkezik WWW-s felülettel, így ezeket a szolgáltatásokat is el tudjuk érni pusztán egy böngészõ segítségével. Kutatók és amatõr csillagászok sokszor látták már hasznát e csatorna gyorsaságának egy váratlan csillagászati esemény megfigyelése kapcsán.

Lassan elavul ugyan, de találkozhatunk még a GOPHER protokollal elérhetõ anyagokkal is, amik szöveges információkat tartalmaznak.

2. Magyarországi források

Magyar nyelvû csillagászati anyagok után kutatva egy országos mûködési körrel rendelkezõ szervezet honlapját érdemes felkeresnünk, ahonnan várhatóan a többi csillagászattal foglalkozó intézményhez is találunk utalásokat. Ez a szervezet a Magyar Csillagászati Egyesület.

2.1 MCSE (http://www.mcse.hu)

Az egyesület 1946-ban alakult, majd az 1949-es megszûnés után 1989-ben alapították újra meg. Célja a magyarországi csillagászok (hivatásos és amatõr egyaránt) és a csillagászat iránt érdeklõdõk összefogása, a csillagászat népszerûsítése, ismeretterjesztõ anyagok kibocsátása, rendezvények szervezése.

Elérhetõ információk:

A kezdõlapon mindig a legfrissebb csillagászati híreket találhatjuk: új felfedezések, csillagászati események, közelgõ rendezvények (táborok, elõadások).

A szervezetnek az ország minden táján mûködnek helyi csoportjai, amelyek bemutatkozó oldalai segítségével Magyarország minden részében találhatunk csillagász közösségeket, elõadásokat, szakköröket.

Az egyesület több levelezési listát is üzemeltet, amelyekre feliratkozni a listadmin@mcse.hu e-mail címre küldött subscribe “listanév” tartalmú levéllel lehet. A listák és rövid leírásuk:

  • Csilla: Általános csillagászati fórum, az érdeklõdõk kérdéseket tehetnek fel, amit a tapasztaltabbak a listán megválaszolnak és a tagok egyéb “ügyes-bajos dolgainak megtárgyalására is szolgál”.
  • MCSEKLev (Magyar Csillagászati Egyesület Körlevele): rendszeresen tájékoztat rendezvényeikrõl, történéseikrõl, továbbá informál a csillagászat újdonságairól, rendkívüli eseményeirõl.
  • Mira: A lista célja a változócsillag-megfigyelések iránt érdeklõdõk közötti információcsere hatékony biztosítása magyar nyelven: pl. rendkívüli események (nóvakitörés vagy éppen -letörés) esetén gyors riasztási lehetõség; friss hírek, megfigyelnivalók, változó-megfigyelésekkel kapcsolatos rendezvények.
  • NapFogy: Célja az 1999. augusztus 11-én bekövetkezõ, Magyarországról nyugati és déli részérõl nézve teljes napfogyatkozás megfigyelésének a legszélesebb értelemben vett megvitatása: a csillagászati vonatkozásoktól kezdve a jelenség és megfigyelése technikai kérdésein; a kapcsolódó szervezési feladatokon, idegenforgalmi szolgáltatásokon és információkon keresztül a meteorológiai vagy éppen az esemény alatt tapasztalható állatetológiai jelenségekig.
  • Okkult: A listán NEM a parapszichológia és hasonló határterületek témáinak tárgyalása, történik, hanem a Hold – bolygók - kisbolygók csillagfedéseinek (okkultációk) megfigyeléseivel kapcsolatos kérdésekrõl esik szó.
  • SPICA: Az MCSE Budapesti Csoportja tagjainak és szimpatizánsainak információs fóruma.
  • Csillagkép: A csillagászati képrögzítéssel kapcsolatos témákról esik itt szó, de nem az alapoktól kezdve, elsõsorban gyakorló amatõrcsillagászoknak. A listán keresztül a tagok ötleteiket, tapasztalataikat, technikai jellegû kérdéseiket tehetik fel, észlelési ajánlatokat, esetleg kéréseket küldhetnek el egymásnak, vagy épp az eredményeiket közölhetik.
Találunk az MCSE honlapján fotógalériát, ahol a csillagászattal éppen csak ismerkedõk is válogathatnak, találnak szép (a csillagászathoz kedvcsináló) amatõr felvételeket.

Az eseménynaptár segítségével az aktuális égi jelenségekrõl kapunk összefoglalót (Holdfázis, bolygók, és a szabad szemmel is látható események). Ezek az információk elengedhetetlenül szükségesek az amatõr megfigyelõk, de éppúgy a szakkört vezetõk számára is (mit lehet és mit érdemes megnézni egy-egy éjszaka).

Bõséges linkgyûjteményt is találhatunk, témakörök szerint csoportosítva a Magyarországi és külföldi forrásokhoz.

Távoli szerverek anyagainak helyileg tárolt változata is elérhetõ az MCSE szerverén. Ennek segítségével a drága külföldi Internetes vonalak igénybevétele nélkül juthatunk hozzá ezekhez az anyagokhoz. A NASA Mars-kutatási programjának WEB lapjait találhatjuk meg sok érdekességgel, képpel, interaktív programmal (VRML), amelynek segítségével bejárhatjuk a szonda által feltérképezett területet (a valódi 3 dimenziós környezetet szimulálja a program). A METEOSAT mûhold aktuális (félóránként frissített) felvételeit is megtaláljuk itt.

A közeljövõ legjelentõsebb eseménye az 1999. augusztus 11-i napfogyatkozás lesz, amelyrõl az MCSE honlapján részletes információkat találhatunk (a jelenség leírása, tanácsok, segédanyagok).
 
 

A tudományos élet központja mindenhol az Akadémia, ezért az MTA honlapjáról (http://www.mta.hu) is elindulhatunk, ha csillagászati információkat keresünk. Az MTA két obszervatóriumának anyagát találjuk meg az Interneten:

2.2 A Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati Kutatóintézete

Konkoly Obszervatórium (http://www.konkoly.hu)

Az obszervatórium honlapján található a munkatársak publikációi mellett egy “változócsillag közlöny” (Information Bulletin on Variable Stars – IBVS) adatbázis, keresési lehetõséggel. A közlemények újonnan felfedezett változók, ismert csillagok spektrumai, mérési eredmények és publikációk. A közlöny újabb számai mellett a régiek is elérhetõk elektronikus változatban is, ami ingyenes. Az elérés Web-böngészõvel, vagy (anonymous) FTP-n keresztül lehetséges A cikkek között kereshetünk is a Web-es felületen keresztül.

Az oktatási anyagok között találhatjuk Holl András Mûszertechnika IV. csillagászhallgatóknak címû kurzusának óravázlatait.

A debreceni Napfizikai Obszervatórium. (http://fenyi.sci.klte.hu)

Az obszervatórium dolgozóinak publikációs listája itt is elérhetõ, emellett a mérési eredmények adatbázisa is publikus, FTP-n keresztül letölthetõ. Az egyetem csillagászat kurzusának tematikája, az ajánlott irodalom, sõt a vizsgakérdések is felkerültek a szerverre.

Az Akadémia mellett az egyetemeken folyik komoly csillagászati munka, logikus, hogy a magyarországi egyetemek honlapján keressünk további anyagokat.

2.3 Magyarországi Egyetemek

2.3.1 A szegedi József Attila Tudományegyetem kezdõlapja (http://www.u-szeged.hu) után a TTK egységei között keresve megtaláljuk az
Obszervatóriumot (http://www.jate.u-szeged.hu/obs).

Az intézménnyel kapcsolatos általános információk mellett (mûszerek, nyitva tartás) igen bõséges oktatási segédanyagként használható dolgozatot és ismeretterjesztõ cikket találunk. Gazdag link-gyûjtemény is segíti a csillagászati információk felkutatását. Itt is találkozhatunk az egyetemi csillagászati kurzusok tematikájával és egy részletes szakirodalom-jegyzékkel.

2.3.2 Az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen csillagászati tanszék mûködik, melynek honlapja a http://innin.elte.hu címen található. Az aktuális információk mellett a tanszék publikus ftp szerverén található egy rendszerezett digitális kép-gyûjtemény. (bolygók, csillagok, holdak, galaxisok, üstökösök, stb.) és az egyetemi kurzusok tematikái.

2.3.3 Az ELTE Gothard Asztrofizikai obszervatóriuma a http://www.gothard.hu címen érhetõ el.
 


2.4 Egyéb kutatóintézetek:

Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Csillagászati Kutató Intézete (http://www.bajaobs.hu/cski/cski.htm)

Érdekes légköroptikai jelenségekrõl (az intézmény kutatóinak korábbi fõ kutatási területe volt) találhatunk összeállítást, csillagászati képgyûjteményt és természetesen aktuális csillagászati események leírását találjuk. Az újjáalakult Csillagvizsgáló Intézet fõ kutatási területe a kettõscsillagok asztrofizikája.

Az eddig meglátogatott lapokon számos linkgyûjteményt találhattunk, ezekben gyakran elõfordulnak a csillagászat népszerûsítésével, ismeretterjesztéssel foglakozó szervezetek, illetve ilyen témájú Web-lapok. A hagyományos –nem Interneten történõ- népszerûsítõ munka elsõsorban a planetáriumokban folyik, nézzük a magyarországi planetáriumok honlapjait!

TIT Budapesti Planetárium (http://www.planetarium.hu)

Természetesen a planetáriumra és a mûsorra vonatkozó információkon kívül csillagászati és ûrkutatás témájú hírek és anyagok is találhatók a szerveren (pillanatnyilag linkgyûjtemény).

Kecskeméti Planetárium (http://www.c3.hu/~kecsplan)

Sajnos ezeken az oldalakon (a planetárium programjain kívül) semmilyen csillagászati információt nem találtam, még az augusztus 11-i teljes napfogyatkozásról sem, holott az Kecskemétrõl is látható lesz.

Scutum magán-csillagvizsgáló (http://www.extra.hu/scutum)

Horváth Tibor magán-csillagvizsgálójának honlapján aktualitásokat, fotógalériát, CCD-vel készített Hold-képeket, valamint amatõr csillagászok honlapjainak link-gyûjteményét találhatjuk.

2.5 Egyéb csillagászattal kapcsolatos címek:

Napvadász Kft. (http://www.napvadasz.hu)

Ezen a honlapon a megszokott témakörök mellett (aktualitások, fotógaléria) egy az Internet adta lehetõségeket maximálisan kihasználó, csillagászati verseny honlapját is megtaláljuk A Napvadász Kft. a JATE Csillagvizsgálóval Magyar Csillagászati Egyesület Esztergomi Helyi Csoportjával közösen, hirdette meg a versenyt, két korcsoportban, Kismedve (12-14 évesek) és Nagymedve (14-18 évesek) kategóriákban. A nevezés után a feladatokat a Hálózaton lehet elérni, a megoldást is a Web-en illetve e-mail-en keresztül küldik el a csapatok.(a Nagymedve kategóriára érvényes). A korábbi fordulók megoldásai illetve a csapatok elért eredményeit is ilyen formában lehet elérni.

Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló (http://www.kodolanyi.hu/telapo/index.htm)

Albireo Amatõrcsillagász Klub (http://alpha.dfmk.hu/~albireo)

Az ORION Amatõrcsillagász Klub (http://www.extra.hu/orion_klub)

Folyóiratok:

Élet és Tudomány (http://www.eletestudomany.irisz.hu)

A hetilap honlapján is egyre több cikk olvasható, a régebbi számok archívumából is válogathatunk.

Természet Világa (http://www.kfki.hu/~cheminfo/TermVil)

Internet-Újság

Tudomány, Technika, Tájékoztatás (3T), az Országos Mûszaki Információs Központ és Könyvtár (OMIKK) elektronikus hírlevele.(http://www.omikk.hu/omikk/haromt/hirek/astro/astro.htm)

A szerkesztõk (dr. Horváth Péter, Válas György) által rendszerezett, a tudomány és a technika témakörében megjelent friss híreket találhatunk ezen a lapon, témakörönként, a megjelenés sorrendjében.
 


2.6 A csillagászat oktatása

A csillagászat oktatásában az Internet egy új segédeszköz, sok szempont szerint nagyon elõnyös a használata.

A szemléltetés kiemelten fontos a csillagászatban, hiszen a vizsgálatok tárgyának (bolygók, bolygórendszerek, galaxisok) mérete legtöbbször meghaladja a diákok által közvetlenül érzékelhetõ tartományt. Az Internet kiapadhatatlan forrása a letölthetõ modellezõ-programoknak, amik már egy közepes teljesítményû személyi számítógépen is futtathatók. A Sulinet program keretében a középiskolák szinte mindegyike hozzájutott számítógéphez, sõt Internet hozzáféréshez, ami nemzetközi viszonylatban is nagy eredménynek számít. Így közvetlenül elérhetõek azok az interaktív “oktató-web-lapok”, amelyeket a CD-ROM-on található hasonló programokkal ellentétben folyamatosan frissíthetnek. Természetesen ezen elõnye mellett vannak hátrányai is egy Internetes szemléltetésnek (pl. a hazai infrastruktúra helyzete miatt), amiket ki lehet védeni (pl. nem “valódi” Internetes kapcsolattal, hanem elõre letöltött oldalak közeli géprõl való elérésével).Természetesen az Internet ilyen módon való felhasználásához szükség van megfelelõen elkészített Web-es anyagokra.

A Hálózaton megvalósítható kommunikáció felhasználható versenyek, pályázatok lebonyolítására, egy ilyennek lehetünk tanúi a napvadász csillagászati verseny kapcsán.

Oktatási anyagok a Hálózaton.

2.6.1 Alternatív Közgazdasági Szakközépiskola csillagászati szakköre (http://supernova.akg.hu)

Magyarország legaktívabb középiskolai szakköre, tartalmas honlappal, melyen megtalálhatjuk az aktualitásokat, a legfrissebb híreket, diákok munkáit. Minden hónapban egy téma bõvebb feldolgozására kerül sor, amihez kapcsolódó linkgyûjteményt is találhatunk.

2.6.2 "A távol közelében" Csillagászati Hálózat (http://bagojj.akg.hu/tavol)

Több iskolát (és egyéb szervezetet) tömörít, a csillagászat népszerûsítését, tantárgyi “rangra” való emelését, a tagok ismereteinek bõvítését, naprakész információk közlését, a gyerekek számára tudományos világszemlélet közvetítését tûzte ki céljául.

2.6.3 A Naprendszer bemutatása (http://www.cab.u-szeged.hu/local/naprendszer)

A JATE szerverén található összefoglaló anyag, készítõje Varga Zoltán. A Naprendszer részletes leírását találhatjuk sok képpel, magyarázó szöveggel. Az anyag alapjául a közismert Nine Planets (Bill Arnett munkája) címû összeállítás szolgált

A Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési (NIIF) Program keretében elkészült, a Hálózat használatával kapcsolatos dokumentumok között találjuk az

2.6.4 A hálózat használata a csillagászatban és ûrkutatásban

címû NIIF-füzetet. (http://www.iif.hu/dokumentumok/niif_fuzetek/astro.html) melynek szerzõje Lucz Géza. Az összeállítás 1995-ben készült, így természetesen sok hivatkozás már nem él, de általános információforrásként kitûnõen használható.
 


3. Külföldi források

3.1 Tükrözések Magyarországon

A magyar nyelvû oldalak óriási elõnye (amellett, hogy nem igényel nyelvtudást a használatuk), a közeli elhelyezkedésük, ami (általában) gyorsabb letölthetõséget eredményez. Ezért néhány népszerû nagy csillagászati anyagot magyarországi szerveren is megtalálunk. Ezek:

3.1.1 Nine Planets

A korábban már említett multimédiás összeállítása a Naprendszerrõl. Két helyen is megtalálható:

JATE tükrözés (http://www.cab.u-szeged.hu/WWW/tnp/nineplanets/nineplanets.html)

Bessenyei György Tanárképzõ Fõiskola tükrözése: (http://www.bgytf.hu/nineplanets/)

Az anyag a Naprendszer bolygóinak és holdjainak részletes (ismeretterjesztõ stílusú) leírását tartalmazza, gazdagon illusztrálva mozgóképekkel, hangokkal, történeti és mitológiai leírásokkal gazdagítva a rengeteg adatot is tartalmazó összeállítást.

3.1.2 NASA Mars-misszió

A NASA Mars-missziójának itthoni tükrözése szintén két helyen található meg: Magyar Csillagászati Egyesület (http://mars.mcse.hu)

Webdesign (http://mars.webdesign.hu)

Megtalálhatjuk az 1997-ben a Pathfinder által begyûjtött információkat (az összes kép archívuma, mérési eredmények, …), az eddigi Mars –kutató programok eredményeit, a jelenleg folyamatban lévõk aktuális adatait és a jövõbeliek terveit. Külön fejezetet alkot a Mars-felfedezés Oktatási Program, amelyet elsõsorban tanárok számára hoztak létre, de a nagyközönség számára is értékes és érdekes.

3.2 Tematikus cím-gyûjtemények

Amennyiben nem találunk a Magyarországi oldalakon elegendõ információt a keresett témakörben, meg kell kezdenünk a Világháló határtalan adattömegébõl elõbányászni a keresett web-lapot, képet, vagy programot. A megszokott keresõprogramok (Altavista, Lycos, Excite, Yahoo) felkínálják a keresés tematikus szûkítését, ami nélkül reménytelen is elkezdenünk bármiféle keresést. Ezeknél az általános keresõknél célravezetõbb csillagászok által összeállított gyûjtemény, például az addig meglátogatott web-helyeken talált link-gyûjtemények, vagy egy olyan keresõrendszer, ahol a témaköröket nem automatikus keresõprogramok alakítják, hanem “kézzel” állítják össze azokat. Ez a fajta keresés általában kisebb számú találatot eredményez, de a találatok “értékesebbek”, jobban lefedik a keresett témakört. Egy ilyen lehetõség a tematikus keresésre a WWW Virtual Library (http://vlib.org/) Astronomy fejezete (http://www.webhead.com/WWWVL/Astronomy/, de elérhetõ más címen is). Természetesen ez a gyûjtemény célirányos keresést feltételezi, ha csak “nézelõdni” akarunk, választhatunk bármilyen keresõprogramot.

A WWWVL - Astronomy az AstroWeb Konzorcium kezelésében áll, ami 7 csillagászati intézet 9 kutatójának együttmûködése, a WWW-n jelenlévõ csillagászati források karbantartására jött létre. Az Astroweb karbantarója Sergio Paoli (http://webhead.com/~sergio/)

3.3 A (legnagyobb) csillagászattal és ûrkutatással foglakozó szervezetek

National Aeronautics and Space Administration (NASA)

Minden, ami kapcsolatos a repüléssel. A csillagászattal kapcsolatos oldak száma is igen nagy, talán a legátfogóbb: National Space Science Data Center (http://nssdc.gsfc.nasa.gov/nssdc/nssdc_home.html) Innen elindulva nagyon sok témában találunk anyagokat, fotókat, adatbázisokat.

American Astronomical Society (AAS) (http://www.aas.org), az Amerika Csillagászati Társaság

A társaság az Astronomical Journal szponzora, így annak Online változatát is olvashatjuk itt, kereshetünk cikkek, publikációk adatbázisában, kereshetünk a publikus FTP szerveren.

European Astronomical Society (EAS) (http://www.iap.fr/eas/index.html), az Európai Csillagászati Társaság

European Southern Observatory (EOS)

Ez utóbbi két szervezet hozta létre az Astronomy On-Line mozgalmat, melynek keretében 1996-97-ben tanulók ezrei mértek egymással együttmûködve különbözõ mérési tervek szerint. Most, az 1999-es napfogyatkozás apropójából ismét életre hívták a mozgalmat, melyrõl a
(
http://www.eso.org/outreach/spec-prog/aol/market/collaboration/eclipse99/) címen olvashatunk.

3.4 On-line folyóiratok, magazinok, hírlevelek:

The Astronomy Online (http://www.astronomynow.com/)

Sky and Telescope (http://www.skypub.com/skytel/skytel.shtml)

The Astronomer Online (http://www.demon.co.uk/astronomer/)
Az Online változatú magazinoknak sok elõnyük van a hagyományos formához képest, hiszen ezek általában hamarabb megjelennek, olcsóbbak (legtöbbször ingyenesek), általában keresni is tudunk bennük.

3.5 Adatbázisok, képkatalógusok, csillagtérképek

A Hubble Space Telescope (HST) képeit a (http://oposite.stsci.edu/pubinfo/pictures.html) címen nézhetjük meg. Rengeteg képkatalógus és adatbázis közül választhatunk, ha képekre, vagy adatokra van szükségünk. Az amatõr csillagászok által leggyakrabban használt katalógusok a változócsillag-katalógusok, hiszen nagy részük ezek mérésével foglalkozik Egy változócsillag-adatbázis a (http://charts.aavso.org/)

A SkyView Web-lapja segítségével az égbolt bármely részérõl kérhetünk le képet, sõt, azt is kiválaszthatjuk, hogy milyen színképtartományban szeretnénk látni azt részét az égboltnak.( http://skyview.gsfc.nasa.gov/)

3.6 Publikus FTP szerverek:

Az ingyenes programok igen nagy gyûjteménye található az ftp.funet.fi szerveren, beleértve a csillagászati alkalmazásokat is. A teljes cím: ftp://ftp.funet.fi/pub/astro

Katalógusokat és segédprogramokat tölthetünk le az Astronomical Data Center FTP Szerverérõl (ftp://adc.gsfc.nasa.gov/pub/adc/)

3.7 Csillagászati témájú Newsgroup-ok:

A News-ok közül a sci.astro a legismertebb, legnagyobb forgalmú, de mûködik külön amatõröknek a sci.astro.amateur csoport is. Mielõtt elküldenénk egy kérdést a news-ra, érdemes elolvasni az adott hírcsoport FAQ-ját (gyakran ismételt kérdések és válaszok). Ezt megtalálhatjuk a következõ címen: ftp://rtfm.mit.edu/pub/usenet-by-hierarchy/sci/astro/ A news-okat Web-es felületen, a http://www.dejanews.com/ címen is elérhetjük.

3.8 Oktatási anyagok, kurzusok a Web-en

A csillagászati oktatási anyagokból igen bõséges választék áll rendelkezésre, a kisiskolás korú gyerekektõl kezdve egészen az egyetemistákig, minden korosztálynak. Találhatunk egyszerû lexikonokat, képekkel illusztrált magyarázó szöveget egy-egy témához, sõt interaktív, tudáspróbás anyagot. is.

StarChild, a fiatal csillagászok iskolája (8-14 éveseknek) (http://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/StarChild.html)

A http://ssdoo.gsfc.nasa.gov/education/curricula/GRO_Ed_Brfs.html címen a gamma-sugárzásról olvashatunk komolyabb cikket.

Összefoglalás

A dolgozat témája olyan, hogy befejezett, végleges verziója nem létezik ennek az áttekintésnek, csak folyamatos frissítéssel, (bõvítéssel és ellenõrzéssel) lehet hasznára az érdeklõdõknek. Az anyag elsõdleges megjelenési módjának nem is a nyomtatott formát szántam, hanem megfelelõen átalakítva, Web-en keresztül szeretném elérhetõvé tenni. A dolgozatban megpróbáltam bemutatatni, hogyan lehet az Internet adta lehetõségeket kihasználni (és jól kihasználni) a csillagászattal kapcsolatos információk keresésében. Természetesen nem állt szándékomban konkrét tippeket adni, arra, hogy milyen információt melyik Web-lapon keressünk, inkább a rengeteg lehetõségre szerettem volna felhívni a figyelmet. Bízom benne, hogy az eddigi tendencia folytatódni fog az oktatási intézmények korszerû eszközökkel való ellátásában és a Sulinet program folytatódni fog, most már a meglévõ eszközöket (számítógép, Internet csatlakozás) szellemi tartalommal is megtöltik – megtöltjük. Szerencsére ez a folyamat a csillagászat terén hamar megindult (gondolok itt az AKG Szupernovájára és a Napvadász versenyre). Remélem ez a dolgozat is elõ fogja segíteni ezt a folyamatot.

Köszönetnyilvánítás

Ez úton is szeretném köszönetemet kifejezni szakvezetõmnek, Dr. Szatmáry Károly tudományos fõmunkatársnak, aki hasznos ötletekkel segített a munkámban, rendelkezésemre bocsátotta a szükséges információkat, segítve ezzel a dolgozat kialakulását.

 
Címlap
Bevezetés
Tartalomjegyzék

Ûrkutatás
története
hasznosítása
szervezetei

Ûrhajózás
története

A magyar ûrkutatás története

Fogalmak

Teszt

Linkek

Felhasznált irodalom

 
Idő
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkgyűjtemény ajánlat
 
Háttérzene honlapomon
 
MagyarNemzetOnline hírei
 Gyurcsány-dosszié
Újabb dosszié nyílt meg Gyurcsányról

Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban:

• A fattyú neve: Nomentana
• Futószalagon készültek a hamis iratok
• Nomentana Kft.: a cégbíróság fantomja
• Sötét árnyék a miniszterelnöki széken
 
Zöld sáv menü a jobb oldalon

Zöld hírek
Környezetügyi beruházások 800 milliárd forint értékben (18:01)

BA: új stratégia kell a zaj ellen (16:14)

Egyre hatékonyabb a szelektív hulladékgyűjtés (2006-02-28)

Ismét megnyitották a zsilipet Siófoknál (2006-02-28)

Kína 32 atomerőművet épít (2006-02-27)

Közel kilencven embert telepítettek ki belvíz miatt (2006-02-22)

Zöld cégek
Napkollektor

Napelem

Szélenergia

Vízenergia

Geotermikus energia

Biomassza és egyéb

Szolár építészet

Törvénytár
Keresett szó a jogszabály címében és szövegében:

Kalkulátorok
Mekkora összeget kíván lekötni?
Mennyi időre kívánja pénzét lekötni?

Cégtár Light
A cég neve:

 
Michalangelo Dávidja

Don't copy me!

 
Gyurcsány pere Kaposváron indult
Tartalom
 
PestMegyeiRenőrség nemcsak velem szemben tévedett és csalt
Tartalom
 
Dugóhúzó pályáú kisbolygók
Tartalom
 
Az IONHAJTÓMŰ elve.
Tartalom
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierj&#232;t!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre