Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Linkek
 
Naptár
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
Ennyien voltatok
Indulás: 2004-09-02
 
Korszerű üzemanyagcella hajtás

Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.

Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.

Üdv Polgár Sándor

 
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS

Mai Időjárás

Kis Hőtérkép

Kis Hőtérkép Magyarországról

 
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
 
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Mi a negyedik dimenzió?

A negyedik dimenzió és az analógia szerepe


Már nagyon régóta foglalkoztat a negyedik dimenzió léte vagy nem léte. Nem tudom hol hallottam róla elõször, valószinüleg valami sci-fi könyvben olvashattam errõl a témáról elsõ ízben. Nagyon sokféle értelemben szoktunk a negyedik dimenzióról beszélni, itt most mint egyfajta negyedik térdimenzióként szeretnék foglalkozni vele. A negyedik dimenzió ebben az értelemben nem más, mint egy plusz újabb térdimenzió az eddigi három mellé, egy elképzelt, mindhárom ismert irányra merõleges új dimenzióban, a klasszikus geometria alapján. Természetesen tudom, hogy a tér ilyen értelemben nem lehet négydimenziós, hisz a világ fizikai törvényei más alakot öltenének ebben az esetben. A világ elvesztené eddigi stabil állapotát, a bolygók spirálpályán hullanának a napba (a gravitáció a a távolság köbével lenne fordítottan arányos), semmi nem maradna ugyanúgy, és a többi, és a többi. Valószinüleg nem is létezik olyanfajta negyedik dimenzió, mint amirõl itt szó lesz, de talán nem haszontalan, ha egy kicsit foglalkozunk vele.

Analógia

Azt a teret, amit egy újabb térdimenzió bevezetésével nyerünk, nem tudjuk elképzelni. Bárki megpróbálhatja, de nem fog neki sikerülni, ha valaki mégis ezt állítaná, akkor hazudna. Magam mindenféle módon próbáltam, számítógépes szimulációval, meditációval, stb, de nem sikerült. Az egyetlen lehetõségünkre álló eszköz, amivel valamit megtudhatunk a negyedik dimenzióról, a geometriai analógia. Minden fogalmat megkell vizsgálni alacsonyabb dimenziójú térben és az ott tapasztaltakat kell extrapolálnunk a magasabb térdimenziók felé. Ez az egyetlen járható út.

Vizuális ábrázolás

Az egyetlen lehetséges mód az lenne, ha analóg módon a háromdimenziós testek ábrázolásához a síkban, a négydimenziós testek háromdimenziós vetületét használnánk. Ez azonban túl nehézkes lenne, sokat kellene szobrászkodnunk. Ráadásul ezt tovább tudjuk vetíteni a szokásos módon síkba is. Tehát a legegyszerûbb, ha a síkban a szokásos háromdimenziós ábrázoláshoz hasonlóan bevezetünk egy újabb tértengelyt és elnevezzük W-nek.

11.gif (5368 bytes)

1. ábra Egy négydimenzós kocka, más néven hiperkocka,
vagy hexaéder, háromdimenziós vetületének síkábrázolása.

 

Tükrözés

Belátható, hogy a tükrözés, mint geometriai operátor, valójában elforgatás egy eggyel magasabb dimenziójú térben.

1. dimenzió 4d1.gif (2738 bytes) Az egy dimenziós tér egy egyenes. Egy szakasz tükrözhetünk egy adott pont körül. Ez a tükrözés valójában egy pont körüli forgatás a tükrözés tengelye és az egydimenziós tér metszéspontjára. Látható, hogy már itt egydimenzióban a tükrözési szimmetria megcseréli a jobb és a baloldalt. Ez valójában azért van, mert a magasabb dimenzióban történõ forgatás megváltoztatja a koordinátarendszer sodrásirányát. Mivel a forgatást bármilyen irányba elvégezhetjük, ezért a tükrözés egy pont körül történik, ami itt egyel kisebb altere a térnek.

 

2. dimenzió 4d2.gif (4857 bytes) Két dimenziós esetben a tér egy sík. A tükrözés egy egyenes körül történik a harmadik dimenzióban.

Már kezd bontakozni a szabály.

Tehát a tükrözés N dimenziós térre nézve, egy forgatás egy N+1 dimenziós térben, egy N-1 dimenziós altér körül.

A tükrözési transzformáció során a tükrözés tengelyére merõleges irányokat felcseréli a transzformáció,  a vele párhuzamosokat nem.

3. dimenzió   A harmadik dimenziós tükrözésnél ugyanez a szabály érvényesül. A tükrözés tengelye itt egy sík, praktikusan a tükör síkja. A forgatás a negyedik dimenzióban történik. A transzformáció során az X,Y koordináták elõjelet váltanak, a Z nem.

 

Szabályos alakzatok

Ha végigkövetjük bizonyos szabályos alakzatok tulajdonságainak változását dimenzióról dimenzióra, olyan szabályokat állapíthatunk meg, melyek segítségével megjósolhatjuk magasabb dimenziójú társainak tulajdonságait.

 

Kocka

Dimenzió Név Csomópont Élek Rajz
1. szakasz 2 2 pont linem.gif (275 bytes)
2. négyzet 4 4 szakasz square.gif (461 bytes)
3. kocka 8 6 négyzet cube.gif (785 bytes)
4. hiperkocka 16 8 kocka h-cube.gif (1360 bytes)
5. - 32 10 hiperkocka  

 

Háromszög

Dimenzió Név Csomópont Élek Rajz
1. szakasz 2 2 pont line.gif (294 bytes)
2. háromszög 3 3 szakasz triangle.gif (539 bytes)
3. tetraéder 4 4 háromszög tetra.gif (696 bytes)
4. pentaéeder 5 5 tetraéeder 5-cell.gif (1094 bytes)
5. - 6 6 pentaéeder 4d3.gif (2290 bytes)

 


Minden értékes hozzászólást, kiegészítést, visszajelzést megjelenítünk és szeretettel várunk.
Email  :  zyx@matavnet.hu   WWW :  ZYX Hipertéri õrületek
Visszalépés

 

 

A negyedik dimenzió

Az ember mindeddig csak 4 dimenzió fogalmát ismeri. Vegyük ezeket sorba. Van először is a nulladik dimenzió; ez a pont, egy kis kiterjedés nélküli pont. Az első dimenzió egy vonal, amelynek nincs vastagsága. A 2. dimenziót már nehezebb lenne leírni, mivel ez végtelen sok elemet foglal magába. Tartalmazza ugyanis az összes síkidomot, amely vonalakból áll. Végül a harmadik dimenzióban az ún. testek kapnak helyet. Utoljára következik a rejtélyes negyedik dimenzió, a 4D.

3D Koordináta-rendszer Sokak szerint ez lehet az idő. Ezen állítás igaz voltát igazolhatja a későbbiekben tárgyalt kiterjedés-elmélet. Erről a témáról nincs is mit beszélni, hiszen amúgy sem helytálló nézet, hiszen több érv van ellene, mint mellette.

Lássuk tehát a kiterjedés-elméletet! Ennek a lényege a következő. Az nulladimenziónak 0 kiterjedése van (a térben), az egydimenziónak 1 stb. Így a 4D-nek négy kiterjedésének kell lenni. Ez pedig materiális alapon gondolkozva lehetetlen, hiszen lehet-e valaminek 3-nál több kiterjedése? A három kiterjedés gondolata látható már a térbeli derékszögű koordináta-rendszeren is (1. ábra). Nem tudunk megjelölni egy negyedik kiterjedést a térben, tehát a 4D-nek valami meg nem fogható valaminek kell lennie. Így ez a teória alátámasztja az idő elméletét.

Hogyan képzeljük el a negyedik dimenziót? Nos az előzőek alapján elképzelhetjük úgy, mintha a három tengelyből (X, Y, Z) még egy negyedik is "kinőne" valamilyen irányban. azonban a matekhoz közelebb állóknak a következőt ajánlom. Képzeljenek el egy síkbeli függvényt. Ezután valamilyen módon tegyék ezt át úgy térbe, hogy egy felületet kapjanak (de jó az is, ha az Y=X függvényt X=Y=Z Hogyan lesz a 2D-ból 4D? függvénnyé alakítják). Ekkor már nincs is más hátra, mint elképzelni a negyedik irányt, amibe átemelhetjük a kapott ábrát. Ezt akarja mutatni a jobboldali ábra. Ezután még van az algebrai elképzelés: egy negyedik ( T ) tengely, és így egy pontnak 4 koordinátája lesz a 4D-ben.

Nahát ez így elég vidám, de mi is van az idővel? Mi is az az idő? Ez egy olyan dolog, ami - bizonyos körülmények mellett - egyenletesen telik. Eddigi tudásunk szerint csak előre lehetséges haladni az időben. Ez a tapasztalat valószínüleg nem is fog megdőlni. Hogy miért, arról majd később (párhuzamos világok, és a többi). Ez mindenesetre azt jelenti, hogy az idő csak EGY irányba képes terjedni. Persze végtelen mindkét irányba (az origó a jelen). Csakhogy a tengelynek KÉT iránya van: tehát az idő nem lehet tengely.

Itt fölvetődik még egy érdekes kérdés is. Mi az, hogy végtelen? A válasz egyszerű: nincs vége, vég nélkül való. Micsoda? Nincs vége? Tényleg? Igen. Például itt vannak a számok. Kezdődnek nullánál, és folytatódnak egészen; meddig is? 1,2,3...10'000, 100'000, 1'000'000, vég nélkül. Ez csak elmélet! - legyint a normális ember, de nem az! Mert azt ugyebár megszoktuk, hogy ha el akarunk utazni, például Görögországba (már aki teheti), akkor repülőgéppel két órán belül ott vagyunk. Ez 2000 km. Az egyenlítő hossza 40'000 km. A Nap tőlünk 150'000'000 kilóméterre van. Egy fényév az 9'460'500'000'000 km. Naprendszerünk 1,5 fényév széles (azt hiszem...). Egy galaxis kb. 100'000 fényév széles. Miért írom mindezt le? Mert ezernyi galaxis van, és ezek olyamatosan távolodnak egymástól! Nincs mértékegység, amivel meg lehetne adni a világegyetem nagyságát, mert VÉGTELEN. És hogy az emberi egység hármasának (lélek, ész, test) a harmadik tagjának is kielégítő példával szolgáljak: az emberi élet is végtelen, vagyis örök.

A negyedik dimenziótól indultunk, és a világegyetem nagy kérdéseihez jutottunk el.

VISSZA

/Reszkessen mindenki! Jön a folytatás!\   

Dimenzió

A Wikipédiából, a szabad lexikonból.

Ezt a szócikket át kellene olvasni, ellenőrizni a szövegét, formáját és/vagy tartalmát.

A dimenzió a latin "kimér" (dimētior) igéből ered, szokásos magyar fordításai: méret, kiterjedés. A szaktudományokban, mint a matematika és fizika, többféle, teljesen különböző értelemben használják (ld. itt ill. itt).

A szó leghétköznapibb használatában a dimenzió a fizikai tér, a testek különféle méreteinek, nagyságfajtáinak (szélesség, hosszúság, magasság) összefoglaló neve. A tudományos-fantasztikus irodalomban a "dimenzió" utalhat egy alternatív univerzumra, de ez a cikk ezt nem taglalja.

Tartalomjegyzék

[elrejt]

A fizikában

A téridő, amelyben élünk, négydimenziósnak tűnik. Erre legcélszerűbb háromdimenziósként tekinteni, a negyedik pedig az idő. A tér egy bizonyos pontjából fel/le, balra/jobbra, és előre/hátra vagyunk képesek elmozdulni. Bármely más irányba történő elmozdulás felfogható ezen elmozdulások együttesének (lineáris kombinációjának).

Az időt egy negyedik dimenziónak lehet tekinteni. Kicsit eltér a másik háromtól, mivel csupán egy létezik belőle, valamint látszólag csak egy irányban lehet benne haladni. A szemünkkel érzékelhető nagyságrendű fizikai folyamatok nem szimmetrikusak az időre nézve. A szubatomikus Planck-skálán szintjén azonban majdnem az összes fizikai folyamat időszimmetrikus (azaz az egyenletek, melyek leírják ezeket a folyamatokat, nem függenek az idő irányától), ez azonban nem jelenti azt, hogy a szubatomikus részecskék képesek az időben visszafelé haladni.

A húrelmélet és más hasonló nézetek azt állítják, hogy a térnek, melyben élünk, valójában sokkal több dimenziója létezik (a legtöbben 10, 11 vagy 26 dimenziót tételeznek fel), de az univerzum kiterjedése a plusz dimenziókban szubatomikus méretű.

A fizikai és mérnöki tudományokban, egy fizikai mennyiség dimenziója azoknak a fizikai mennyiségeknek az osztálya, amikkel az adott mennyiség összemérhető (lényegében a mennyiség mértékegysége). Például a sebesség dimenziója út per idő. Az SI mértékegységrendszerben a dimenziót a hét alapmértékegység kitevője határozza meg.

A matematikában

Az egyes térdimenziók bemutatása
Nagyít
Az egyes térdimenziók bemutatása

A matematikában rengeteg „dimenzió”-nak nevezett fogalmat ismerünk, az egyes területekre különbözőképpen definiálták a dimenzió fogalmát. Legtöbbnek mégis az n dimenziós euklideszi tér (En) dimenziófogalma szolgál alapul. A pont (E0) 0 dimenziós. A vonal (E1) 1 dimenziós. A sík (E2) 2 dimenziós. Általában pedig az En n dimenziós.

A hiperkocka (tesseract) a négydimenziós test példája.

A cikk további része sorra veszi a dimenzió fontosabb matematikai definícióit.

Hamel-dimenzió

A vektorterekben a dimenzió kézenfekvően megfogalmazható a bázis számosságaként: ez a Hamel-dimenzió. Mivel minden vektor egyértelműen felírható a bázisvektorok lineáris kombinációjaként, ez lényegében azt adja meg, hány koordinátára van szükség, hogy egy pont helyzetét „természetes módon” jellemezhessük.

Haussdorf-dimenzió

A Síkföld c. topológiai regény borítólapja
Nagyít
A Síkföld c. topológiai regény borítólapja

A Haussdorf-dimenzió vagy fraktáldimenzió minden metrikus térben értelmezve van, és nemcsak egész értékeket vehet fel. Elsősorban a bonyolult szerkezetű halmazoknál, pl. a fraktáloknál hasznos. Lényegében azt adja meg, hogy az átmérőnek és a térfogatnak a megfelelője az adott térben hogyan aránylik egymáshoz.

Irodalom

  • Gorelik: Miért háromdimenziós a tér?
  • Vilenkin: A végtelen kutatása.
  • Edwin A. Abbott: Síkföld (a dimenziófogalom irodalmi feldolgozása)

Lásd még

Külső hivatkozások


 

Újdonságok


2001.05.01 Kása Zsolt : Hipertéri effektusok
2000.11.24 Joshua Gulick : Az Ankh, a mágneses pszeudó monopólus
2000.06.22 A Philadelphia kisérlet. befejezõ rész
2000.06.16 Az idõkamera
2000.06.13 Egy másik delta-T antenna
2000.06.11 A Delta-T antenna
2000.06.08 A Bajak féle fluxuskondenzátor
2000.06.07 A Philadelphia kisérlet. második rész
2000.05.27 Egely : Forgó töltések hatása az élõvilágban
2000.05.27 Többdimenziós szimbólumok a misztikában
2000.05.27 A negyedik dimenzió és az analógia szerepe
2000.05.25 A gömbvillám kisérletek megismétlése és az eredmények
2000.05.24 Elektrosztatikus potenciál hatása töltött részecskék rendszeridejére
2000.05.24 Shpilman : Spintér generátorral dolgozók balesetvédelme
2000.05.23 Shpilman : A spin tér tulajdonságai
2000.05.19 Egely György : A négydimenziós modell
2000.05.19 Kategórizált gömbvillám beszámólók
2000.05.19 Elektromos emberek
2000.05.18 Rádiótechnika : Áprilisi tréfa
2000.05.17 John Gribbin : Lehetséges az idõutazás?
2000.05.17 A Philadelphia kisérlet
2000.05.16 Spontán égés
2000.05.16 Új gömbvillám kép
2000.05.16 Egely György : Nikola Tesla élete
2000.05.15 Charles Berlitz : Emberi akkumlátorok
2000.05.15 Charles Berlitz : Peter Sugleris lebegései
2000.05.15 Charles Berlitz : A Min Min fények
2000.05.15 Shpilman : Spin tér generátor
2000.05.14 Egely György : A százarcú gömbvillám
2000.05.14 A villámcsapás mechanizmusa (videó)
2000.05.14 A Corum fivérek Tesla tekercses kisérlete
2000.05.07 A Caduceus tekercs
2000.05.07 Cigaretta a mikróban videófelvétel
2000.05.07 Gömbvillám a laboratóriumban?
2000.05.06 Vihar videó
2000.05.06 Otthoni mikrohullámú kisérletek : Ívkisüléssel
2000.05.06 Otthoni mikrohullámú kisérletek : Fogpiszkálóval
2000.05.06 Mikrohullámú kisérletek gömbvillám generálására
2000.05.06 Kanálhajlítás videó
2000.05.05 A John Hutchinson készülék
2000.05.03 Kulagina videó
2000.05.03 Saját Tesla tekercs videók
2000.05.03 Gömbvillám videók
2000.05.02 Gömbvillám kisérlet : Gyertya és gyújtótrafó
2000.05.01 Külföldi Tesla tekercs fényképek
2000.05.01 Saját Tesla tekercs fényképek
2000.05.01 Tesla tekercs
2000.05.01 Villám fényképek
2000.05.01 Gömbvillám fényképek
2000.05.01 Dr. George G. Ritchie: Visszatérés a holnapból
2000.04.30 Robert Bruce:  Asztrálprojekció I.   Ford.: Houdek Zoltán
2000.04.30 Robert Bruce:  Asztrálprojekció II. Ford.: Houdek Zoltán
2000.04.30 Bencze Gyula : Fajtalan háború
2000.04.30 Egely György : Másodfajú háború
2000.04.30 Ambrus Attila József : Itt és most
2000.04.30 Vassy Zoltán : Shcrödinger macskája és más történetek

Minden értékes hozzászólást, kiegészítést, visszajelzést megjelenítünk és szeretettel várunk.
Email  :  zyx@matavnet.hu   WWW :  ZYX Hipertéri õrületek
Visszalépés

 

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

 
Idő
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkgyűjtemény ajánlat
 
Háttérzene honlapomon
 
MagyarNemzetOnline hírei
 Gyurcsány-dosszié
Újabb dosszié nyílt meg Gyurcsányról

Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban:

• A fattyú neve: Nomentana
• Futószalagon készültek a hamis iratok
• Nomentana Kft.: a cégbíróság fantomja
• Sötét árnyék a miniszterelnöki széken
 
Zöld sáv menü a jobb oldalon

Zöld hírek
Környezetügyi beruházások 800 milliárd forint értékben (18:01)

BA: új stratégia kell a zaj ellen (16:14)

Egyre hatékonyabb a szelektív hulladékgyűjtés (2006-02-28)

Ismét megnyitották a zsilipet Siófoknál (2006-02-28)

Kína 32 atomerőművet épít (2006-02-27)

Közel kilencven embert telepítettek ki belvíz miatt (2006-02-22)

Zöld cégek
Napkollektor

Napelem

Szélenergia

Vízenergia

Geotermikus energia

Biomassza és egyéb

Szolár építészet

Törvénytár
Keresett szó a jogszabály címében és szövegében:

Kalkulátorok
Mekkora összeget kíván lekötni?
Mennyi időre kívánja pénzét lekötni?

Cégtár Light
A cég neve:

 
Michalangelo Dávidja

Don't copy me!

 
Gyurcsány pere Kaposváron indult
Tartalom
 
PestMegyeiRenőrség nemcsak velem szemben tévedett és csalt
Tartalom
 
Dugóhúzó pályáú kisbolygók
Tartalom
 
Az IONHAJTÓMŰ elve.
Tartalom
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?