A Montenegró függetlenségéről döntő vasárnapi népszavazás és az ezt követő össznépi eufória után az ország politikusai és gazdasági szakértői számára az elsődleges feladat az ország gazdaságának működőképessé tétele, immár Szerbia segítsége nélkül. A feladat nem egyszerű, de annyi bizonyos, hogy az új állam életében kiemelt fontosságú lesz az idegenforgalom és az ehhez köthető infrastruktúra, illetve szolgáltatások fejlesztése.
A parányi ország a turizmus szempontjából kitűnő természeti adottságokkal rendelkezik, amelyek közül feltétlenül kiemelkedő a sokak által az Adriai-tenger partvidéke legszebb szakaszának tartott Kotori-öböl. Az öböl Európa legdélebbi fjordja, a világon pedig a 30 legszebb öböl közé tartozik, az UNESCO védelme alatt áll. Montenegro mindössze 293 kilométernyi partszakaszán természetesen ezen kívül is találhatunk pihenésre, strandolásra kiválóan alkalmas helyeket például Budva környékén.
Montenegro különleges szerencséje, hogy nemcsak a nyári hónapokra tud ajánlani kikapcsolódást a külföldi vendégeknek és ezek nem kizárólag a tengerpartokra és a strandokra koncentrálnak. Az őszi, tavaszi hónapokban a természetjárás, a túrázás, terepkerékpározás és az extrém sportok kedvelőit várják. Az országban számtalan lehetőség kínálkozik például a vadvízi evezésre, amelyre a legkiválóbb helyszín a Tara-kanyon. Talán kevéssé ismert tény, hogy a Tara a világ második legmélyebb kanyonja, a sorban egyedül az amerikai Colorado-kanyon előzi meg. A téli időszakban sem kell a szállodai szobánkban ücsörögnünk, ha Montenegróba visz utunk, hiszen több kiváló síterep is rendelkezésünkre áll.
Ha pedig a természeti szépségek felfedezése miatt választjuk Montenegrót, nem fogunk csalódni. Az ország olyan páratlan és lenyűgöző tájakkal várja a látogatót, mint például a Biográdi hegység, ahol Európa utolsó őserdeinek egyike található egy 5400 hektáros területen. A védett nemzeti parkban 86 féle fafajta és 220 különféle növényfaj él. A nem ritkán 40-50 méter magas fák többsége 500 évesnél is idősebb. A területen a madarak szerelmesei is élhetnek kedvtelésüknek, hiszen több mint 150 faj őshonos itt.
A hatalmas, 2000 méterig is emelkedő csúcsok között gyönyörű gleccsertavakat találhatunk, amelyek közül a legnagyobb az 1094 méter magasan található Biográdi-tó. Az ország leghíresebb tava mégsem ez, hanem az Albániával közös határvidéken fekvő Szakadári-tó. A tó különlegességét az adja, hogy Európában itt van az utolsó eredeti élőhelye a pelikánoknak. A Szakadári a legnagyobb tó a Balkánon és a Mediterrán vidék legnagyobb mocsárvidéke is egyben, 1996 óta áll védelem alatt. A területen 270 fajta madár figyelhető meg, a tó vizében pedig 40 különböző halfajta található meg, közöttük érdekes módon tengeri halak is.
A számtalan természeti látnivaló ellenére az ország turisztikai fejlődésének kulcsa a már említett tengerparti nyaralóhely, a Kotori-öböl és vidéke. Európa legdélebbi fjordja lenyűgöző panorámával várja a turistákat. A legszebb látvány talán az öböl partján végigfutó autóútról tárul elénk. A part mentén apró falvak és városkák terülnek el, hangulatos utcákkal, templomokkal. Felejthetetlen az öböl látképe tavasszal, amikor a környező hegyek csúcsán még hó fehérlik, az öböl partján pedig virágzanak a rózsák. Az öblöt körülvevő hegyeknek az éghajlat alakulásában is jelentős szerepük van: elválasztják a tengerparti részt a hűvösebb, csapadékosabb hegyvidéktől. |