Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Linkek
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Ennyien voltatok
Indulás: 2004-09-02
 
Korszerű üzemanyagcella hajtás

Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.

Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.

Üdv Polgár Sándor

 
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS

Mai Időjárás

Kis Hőtérkép

Kis Hőtérkép Magyarországról

 
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
 
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Vírus fejlesztette ki a DNS-t

Új elmélet a DNS eredetéről

Új elmélet a DNS eredetéről


A DNS eredetére vonatkozó egyik új elmélet szerint lehetséges, hogy a kettős szálú nukleinsav a vírusoknál jelent meg először. Ez megkönnyíthette bejutásukat a sejtekbe.


Forrás: washington.edu
Ajánlat
Közelebb az élet titkához - magyar kutatók úttörő eredményei
Új elmélet a genetikai kód komplexitásának magyarázatára
2005: az evolúció éve
Bővebben az RNS-világról

Egy újabb evolúciós elmélet szerint a vírusok lehettek az első szervezetek, amelyek hasznát vették a DNS-nek, vagyis annak a molekulának, amelynek az élet jelenlegi, igen gazdag változatosságát köszönhetjük. A kettős szálú dezoxiribonukleinsav (DNS) molekula eredete jóval bonyolultabb annál, mint elsőre hinnénk. A DNS az egész élővilágban mindenütt jelen van, mivel minden sejt ennek a molekulának a segítségével tárolja teljes genetikai anyagát, azaz a genomot. Valószínű, hogy a DNS már az élet keletkezését követő egészen korai időktől fogva létezik, azt azonban nem tudni, hogy pontosan mikor jelent meg először. Egyes vélemények szerint a sejtek és a fehérjék megjelenését követően bukkant fel, mások szerint már a sejtmembránok megjelenését megelőző időkben. Ismert, hogy a különböző sejttípusok egymástól igen eltérő módon szintetizálják, illetve másolják a DNS-molekulát. Emiatt sokan arra következtetnek, hogy a molekula egymástól függetlenül több alkalommal is kialakulhatott. Természetesen a DNS eredetét magyarázó összes elméletnek vannak hiányosságai.

RNS-világ

"Nem tudok róla, hogy a DNS eredetére vonatkozóan ma létezne olyan elmélet, amely minden tekintetben meggyőző lenne" - mondja Patrick Forterre (University of Paris-Sud) evolúcióbiológus. Forterre új ötlettel állt elő, ami szerinte megoldást jelenthet a problémára. Véleménye szerint először a vírusok fejlesztették ki a DNS-t, annak érdekében, hogy képesek legyenek átjutni az általuk megfertőzött sejtek védelmi vonalán. A vírusok a saját genetikai anyagukon kívül alig tartalmaznak mást, így sokféle módon képesek elkerülni, hogy azonosítsák őket. Forterre szerint a földi élet korai időszakában a vírusok számos "trükkös" megoldást fejlesztettek ki, és a DNS kialakulása is ennek lehet az eredménye. Több kutató számára is rokonszenves ez az elképzelés, és a hipotézist akár még laboratóriumi körülmények között is lehetne tesztelni. 

A legtöbben úgy gondolják, hogy a DNS megjelenése előtt a genetikai információ a ribonukleinsav (RNS) molekulákban tárolódott. Az RNS-molekulák csak egyetlen láncból épülnek fel, és emiatt sokkal "rugalmasabbak" a kettős láncú DNS-nél. Egyes RNS-ek képesek különféle kémiai reakciókat katalizálni, esetenként a saját megkettőződésüket (replikáció) is. El lehet képzelni egy olyan ősi "RNS-világot", amelyben az RNS-ek egyaránt elláták a kémiai reakciók és a replikáció katalizálását (amelyet ma a fehérjék végeznek), és az információ tárolását is (amely ma a DNS feladata). A kettős láncú, rugalmatlan DNS-molekula csak a fehérjék segítségével képes megkettőződni, és nem alkalmas arra, hogy biokatalizátorként (enzimként) működjön. Ez az egyik ok, amiért azt feltételezik, hogy a DNS csak azt követően alakult ki, hogy az "RNS-világ"-ban már jelen voltak a fehérjék is.

A gazdasejtek védelmi mechanizmusainak kivédése

Miután a DNS-molekula megjelent, előnyös tulajdonságai alkalmassá tették rá, hogy örökítőanyagként funkcionáljon. A DNS a ribonukleinsavaknál kémiailag sokkal stabilabb szerkezetű, ami lehetővé teszi a hosszabb genomok, és ezáltal a komplexebb szervezetek létrejöttét. Azonban az előnyös kémiai szerkezet önmagában nem ad rá magyarázatot, hogy miért épp a DNS lett az örökítő anyag. A természetes szelekció nem képes előre tervezni, így nem lehetett előre tudni, hogy a DNS szerkezete később előnyösnek bizonyulhat a genomméret növekedése szempontjából. Forterre szerint ehelyett inkább az tűnik valószínűnek, hogy a DNS-re eredetileg ható szelekciós erők lehetővé tették a vírusok számára, hogy kikerüljék gazdasejtjeik védelmi mechanizmusait. Sok sejt a támadók genetikai anyagának tönkretételével védekezik a behatolók ellen. Viszont azok az enzimek, amelyek az RNS lebontása céljából fejlődtek ki, hatástalanok maradhattak a vírusok DNS-ével szemben. Ezért az a vírus, amely kifejlesztette a DNS-t, rengeteg előnyhöz juthatott a sejt védelmi mechanizmusainak elhárítását tekintve.

Bizonyítékok az elmélet mellett

Forterre két fő érvet hoz fel amellett, hogy a DNS-t feltehetőleg a vírusok fejlesztették ki először. Az egyik a jelenleg létező vírusok genetikai rendszereinek sokfélesége, amely a meglévő dolgok új módon történő hasznosításának evolúciós tendenciáját sugallja. A vírusok genetikai állománya egyszeres és kettős láncú DNS-ből, valamint egyszeres és kettős láncú RNS-ből állhat, illetve olyan DNS-t is tartalmazhat, amelyben az egyébként csak az RNS-ben előforduló uracil nevű bázis helyettesíti a megszokott timint. A genom tárolható egy egyszeres nyitott láncú, vagy egy zárt láncú, hurkot képező molekulában, illetve több darabban is. A szerkezetben végbement változások egy része sokak szerint annak érdekében zajlottak le, hogy segítsék a vírusokat a gazdasejtek védelmi mechanizmusainak elhárításában. A biológusok jelenleg még viszonylag keveset tudnak a vírusok genetikai változatosságának nagyságrendjéről. A hőforrások környékén nemrég felfedezett vírusok között sokféle, szokatlan formájú vírust találtak, illetve olyan géneket, amelyeknek más élőlényekben nem ismerik a megfelelőit.   

A bizonyítékok másik részét Forterre a DNS működését szabályozó gének közötti hasonlóságokra alapozza. A sejtes szerveződésű életformákat jelenleg három fő csoportba osztják: archaeák (régebben archeobaktériumok), eubaktériumok és eukarióták (valódi sejtmaggal rendelkező élőlények). Mindhárom csoportban előfordulnak hasonló gének, amelyek feladata, hogy a DNS-ben tárolt genetikai információ alapján fehérjéket állítsanak elő. A gének hasonlósága azt sugallja, hogy ezek a gének még azelőtt keletkeztek, mielőtt az élőlények három fő csoportja szétvált volna. Létezik azonban két olyan enzimtípus - a DNS-replikációban résztvevő DNS-helikázok és DNS-polimerázok (ezek a kettős hélix szétválasztásában és az egyes szálak másolásában vesznek részt) -, amelyekre nem igazak az előbb említett hasonlóságok. A két enzimet kódoló gének archaea és eukarióta megfelelői ugyan hasonlítanak egymásra, a baktériumoknál található gének viszont mindkettőtől jelentősen különböznek. Ebből arra lehet következtetni, hogy ezek az enzimek egymástól függetlenül evolválódtak. Ezen kívül az eukarióták és a baktériumok DNS-polimeráz enzimei sokkal több közös vonást mutatnak bizonyos vírusok hasonló enzimeivel, mint egymással. Ezek a tények Forterre elméletét támasztják alá, miszerint a DNS-molekulák másolásának képessége nem a sejtektől, hanem a vírusoktól ered.

RNS-genomokból DNS-genomok

Forterre szerint a sejtek DNS-e a következőképpen alakult ki: a DNS-vírusokkal fertőzött sejtek RNS-génjei egy új, stabilabb formává, azaz DNS-sé "fordítódtak át", a reverz transzkriptáznak nevezett enzim segítségével (a reverz transzkriptázok RNS-ekről készítenek DNS-másolatokat, nevüket is innen kapták: fordított átírás - reverz transzkripció). Forterre véleménye, hogy a reverz transzkriptáz enzimek a vírusoktól származnak. Ilyen enzimmel felszerelkezve a vírusok értékes géneket is "beszerezhettek" a gazdasejtektől, beépítve azokat saját génállományukba. A DNS-alapú genomok kialakulása után a sejtek eredeti RNS-kromoszómái feleslegessé válhattak. Ez a folyamat többször is végbemehetett, ami megmagyarázná a DNS-t kezelő enzimeket kódoló génekben tapasztalható eltéréseket az élőlények különböző csoportjaiban.

Bizonytalan pontok

Anthony Poole, a Stockholmi Egyetem evolúcióbiológusa szerint az új elmélet több ponton is megegyezik a virális törzsfákból származó információkkal, azonban néhány helyen homályos marad. A vírusok és a sejtek is képesek gyorsan különféle géneket szerezni, de nehéz eldönteni, hogy a melyik genom volt a DNS megjelenésének forrása, és melyik genom volt az, amelyik később átvette ezt az újítást. A törzsfaelemzések szerint több helyen rokonság mutatható ki a sejtekből és a vírusokból származó szekvenciákban. A problémát az jelenti, hogy nem tudjuk, milyen sorrendben történtek a dolgok, mivel a vírusok a sejtes szerveződésű élőlények leszármazási vonalából is eredhetnek. Bill Martin, a Düsseldorfi Egyetem biológusa szerint az elmélet csak azt bizonyítja, hogy a DNS-molekula egynél többször is kialakult, és hogy a reverz transzkriptáz enzim valószínűleg részt vett az RNS DNS-sé történő átalakulásában. "Semmi nem bizonyítja, hogy a DNS megjelenése eredetileg a vírusok fertőzései során jelentett volna szelekciós előnyt. A DNS előnye egyszerűen a kémiai stabilitása" - mondja Martin.

Forterre javaslata, hogy gyűjtsenek minél több vírusból génszekvenciákat annak érdekében, hogy azonosíthassák azoknak a vírusoknak a leszármazottait, amelyek elsőnek fertőztek DNS-sel sejteket. Érdemes lenne például megvizsgálni azt a nemrégiben felfedezett vírustörzset, amelyek amőbákat fertőznek meg. Ezek a vírusok nagyméretű, kettős láncú DNS-genommal rendelkeznek, és egyes enzimeik hasonlóak az eukarióták enzimeihez. Forterre szerint a vírusokkal és baktériumokkal folytatott laborkísérletek szintén segíthetnek feltárni az evolúciós folyamatok egyes aspektusait. Ki lehetne például próbálni, hogy mi történne, ha egy sejt DNS-replikációs enzimeit a vírusokban előforduló megfelelőikkel helyettesítenék. Mindazonáltal ezek olyan kérdések, amelyekre talán sosem kapunk teljesen egyértelmű válaszokat, mert az események túl régen, az élet kialakulását követő időszakban mentek végbe.

Forrás: Nature, 2006. január 16., 130. oldal

 
Idő
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkgyűjtemény ajánlat
 
Háttérzene honlapomon
 
MagyarNemzetOnline hírei
 Gyurcsány-dosszié
Újabb dosszié nyílt meg Gyurcsányról

Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban:

• A fattyú neve: Nomentana
• Futószalagon készültek a hamis iratok
• Nomentana Kft.: a cégbíróság fantomja
• Sötét árnyék a miniszterelnöki széken
 
Zöld sáv menü a jobb oldalon

Zöld hírek
Környezetügyi beruházások 800 milliárd forint értékben (18:01)

BA: új stratégia kell a zaj ellen (16:14)

Egyre hatékonyabb a szelektív hulladékgyűjtés (2006-02-28)

Ismét megnyitották a zsilipet Siófoknál (2006-02-28)

Kína 32 atomerőművet épít (2006-02-27)

Közel kilencven embert telepítettek ki belvíz miatt (2006-02-22)

Zöld cégek
Napkollektor

Napelem

Szélenergia

Vízenergia

Geotermikus energia

Biomassza és egyéb

Szolár építészet

Törvénytár
Keresett szó a jogszabály címében és szövegében:

Kalkulátorok
Mekkora összeget kíván lekötni?
Mennyi időre kívánja pénzét lekötni?

Cégtár Light
A cég neve:

 
Michalangelo Dávidja

Don't copy me!

 
Gyurcsány pere Kaposváron indult
Tartalom
 
PestMegyeiRenőrség nemcsak velem szemben tévedett és csalt
Tartalom
 
Dugóhúzó pályáú kisbolygók
Tartalom
 
Az IONHAJTÓMŰ elve.
Tartalom
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal