A Föld magjában akkora aranymennyiség található, hogy a bolygó teljes felületét bevonhatnánk vele fél méteres vastagságban - állítja egy ausztrál geológus professzor. |
|
|
|
|
|
A Föld aranykészletének több mint 99 százaléka a legmélyebb rétegében, a magban rejtőzik. A meglepő eredményre a sydney-i Macquarie Egyetem professzora és brit kollégái a Föld fejlődésének 4,5 milliárd évvel ezelőtt kezdődött szakaszát elemezve jutott el.
Bernard Wood szerint alaposabban szemügyre véve azokat a közeli csillagokat, melyek jelenleg a mi Napunk állapotát tükrözik, ellaposodott por- és gázkorongokat lehet látni körülöttük, melyek tízezer év leforgása alatt kis, körülbelül tíz kilométer átmérőjű testekké alakultak. Radioaktív kormeghatározással bizonyították, hogy az ezt követő szézezer és egymillió év közötti időszakban ezek az apró objektumok egymással összeütközve Hold-Mars méretű bolygókezdeményeket építenek fel, melyek 10-100 millió év alatt kisebb-nagyobb bolygókká érnek, ami a Föld esetében körülbelül 30 millió éves folyamat eredménye.
Az elméletek szerint a Föld történetének hajnalán több száz méter mély folyékony kőzettenger borította a felszínét. A földtörténet fejlődése során ez a magmaóceán kölcsönhatásba lépett a porból és gázokból kialakult kis objektumokkal, számos fontos elemet, többek között aranyat nyerve ki belőlük, melyek végül leülepedtek a Föld fémekben gazdag magjában. A magban felhalmozódott arany mennyiségének kiszámításához Wood professzor összehasonlította a Föld kérgének összetételét a fent említett objektumokat megtestesítő meteoritokéval.
Kutatótársaival megállapították, hogy a meteoritok és a kéreg hasonló mennyiséggel rendelkezik a vasban nem oldódó anyagokból, viszont a meteoritok magasabb arányban tartalmaznak egyes elemeket, mint az arany, a platina vagy a nikkel. Ebből azt a következtetést vonták le, hogy a Föld vegytanát tekintve rendkívül hasonló a meteoritokhoz, kérgében azonban kevés olyan elem maradt meg, amelyet felolvaszthat a vas. Így egyetlen hely maradt, ahová ezek az elemek távozhattak, az pedig a bolygó magja. Szentgyörgyi Marina | |