Honnan származik az ember? Hogyan népesítette be a Földet? Erre a kérdésre keresi a választ a National Geographic és az IBM közös Genographic Project-je. A távoli közös múltunk felderítésére irányuló kutatást február 28-án Dr. Spencer Wells, a program irányítója Budapesten mutatja be.A National Geographic Society és az IBM közös, a Föld DNS-térképének megalkotásáról szóló, történelmi jelentőségű kutatását Dr. Spencer Wells, a program irányítója 2006. február 28-án Budapesten mutatja be.
A Genographic Projekt bemutatása előtt Dr. Czeizel Endre orvos-genetikus tart bevezetőt. A rendezvény helyszíne: Magyar Természettudományi Múzeum (1083 Budapest, Ludovika tér 2-6.), időpontja: 2006. február 28-án.
A rendezvényen korlátozott számban Olvasóink is részt vehetnek (max. 30 fő). Amennyiben szeretné meghallgatni az előadást, kérjük, jelezze részvételi szándékát 2006. február 27-ig, az
info@geographic.hu >> e-mail címen.
A Genographic ProjectHonnan származik az ember? Hogyan népesítette be a Földet? A történet Afrikában, egy kis vadászó-gyűjtögető csoporttal kezdődik, és azzal végződik, hogy 200 ezer évvel később e csoport hat és fél milliárd leszármazottja már az egész Földet benépesíti. Ki békében él, ki háborúban. Ki Istenben hisz, ki Allahban, ki Buddhában – vagy az ezernyi más istenség valamelyikében. Van, akinek tábortűz fénye tükröződik a szemében, míg másnak számítógépes monitor.
S a kezdet és a vég között ott a túlélés, a vándorlás, az elszigetelődés és a hódítás szerteágazó regéje, amely javarészt a történelem előtti idők homályába vész. Kik voltak Afrikában azok az első modern emberek? Mi késztette bizonyos utódaikat 50-80 ezer évvel ezelőtt arra, hogy elhagyják szülőkontinensüket, majd gyorsan meghódítsák egész Eurázsiát? Vajon kereszteződtek-e a már ott élő más emberi fajokkal – például a Homo erectusszal vagy a neandervölgyi emberrel? Mikor és milyen úton érkeztek meg az első emberek az észak- és dél-amerikai földrészre? Milyen szerepük volt az éghajlati és földrajzi adottságoknak abban, hogy kikké lettünk és hogy hol élünk? Összefoglalva: honnan származunk, s miképpen jutottunk el oda, ahol ma élünk?
A National Geographic Society 2005. áprilisában indította el öt évre tervezett, 50 millió dollár költségvetésű programját, a Genographic Project-et, melynek célja, hogy megfejtsük távoli, közös múltunk titkait. Számottevő nagyvállalati és alapítványi támogatással sok-sok különböző populációtól akarnak genetikai információkat gyűjteni, hogy azok alapján megismerhessük és rekonstruálhassuk fajunk ősi vándorlási útvonalait, az emberiség mai, bonyolult biogeográfiájának kialakulását. Ez a program a National Geographic Society közel ötnegyed évszázados fennállásának egyik legnagyratörőbb és legtöbb új információt ígérő vállalkozása.
Hogyan kapcsolódhat Ön is be a programba?A kutatásba bárki bekapcsolódhat, ha megvásárolja a Részvételi Készletet (99,95 dollár, plusz szállítási és kezelési költség), majd visszaküldi a saját szájüregéből vett dörzsmintát. A készlet csak az Egyesült Államokból rendelhető meg, és oda is küldendő vissza, a magyar magazin nem foglalkozik az árusításával illetve a minták feldolgozásával.
A részvételen kívül miért éri meg Önnek bekapcsolódni? Aki visszaküldi a mintát, egy azonosító kód segítségével nyomon követheti a kutatások állását, és megismerheti saját őseinek vándorlástörténetét is.
A részvétellel kapcsolatban az alábbi url alatt tájékozódhat:
https://www3.nationalgeographic.com/genographic/participate.html További információk a National Geographic amerikai honlapján:
http://www.nationalgeographic.com/genographic