Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Linkek
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Ennyien voltatok
Indulás: 2004-09-02
 
Korszerű üzemanyagcella hajtás

Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.

Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.

Üdv Polgár Sándor

 
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS

Mai Időjárás

Kis Hőtérkép

Kis Hőtérkép Magyarországról

 
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
 
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Tökfélék:az Istengyalúlta tök!
A tökfélék termesztése, különös tekintettel az Istengyalúlta tökre, a sütőtökre és az olajtökre.
A tökfélék családfája szerteágazó, több mint ezer fajjal gazdagítja a növényvilágot. A botanikusok három földrészen, Afrikában, Ázsiában, Amerikában is találtak õsi alakokat. Általános jellemzõjük, hogy melegigényesek, sokféleképpen hasznosíthatók, termesztésük mesterfogásai egyszerûek, könnyen elsajátíthatók, gyümölcsük a kabak (kobak) rendkívül formagazdag.
Hazánkban sikerrel termeszthetõ a család számos faja: görögdinnye, sárgadinnye, uborka, lopótök, fiaskabak, kolbásztök, szivacstök, laska-, vagy istengyalulta tök, patisszon, cukkini, sütõtök, közönséges tök. Ez utóbbi legértékesebb képviselõje az olajtök.
A fajgazdagság számos területen szolgálja az embert. Használati- és dísztárgyak, rituális maszkok, kozmetikumok, gyógyszerek, sokféle étel, takarmány készül nálunk is a tökfélékbõl. Mindezekrõl többkötetes könyvet lehetne írni. Mostani rövid cikkünk keretében a sütõtök és az olajtök hasznával és a termesztés alapvetõ fogásaival ismertetjük meg kedves Olvasóinkat.
A sütõtök húsa és magja egyaránt értékes csemege. Magja gazdag fehérjében, olajban, E-vitaminban. Húsa sok béta-karotint (provitamint) A, C és B-vitaminokat tartalmaz, jelentõs Ca, P, Mg és mikroelem forrás is, nem hanyagolható el cukortartalma sem. Mindezekért a „reformkonyha”, a bébiétel-gyártás (biotermesztésben) kedvelt nyersanyaga. A be nem érett kabakok (török eredetû szavunk) kitûnõ tömegtakarmányok.
Az olajtökfajták hasznossága még a sütõtököt is felülmúlja. A legértékesebb fajták az ún. puhahéjúak, vagy elterjedtebb nevükön a héjnélküliek. Az érett kabak 97-98 %-a, a tökhús értékes tömegtakarmány. A 2-3 %-ot kitevõ magtermés az értékek valóságos tárháza. A belõle hidegen sajtolt olaj nem egyszerûen az olivaolajjal vetekedõ minõségû salátaolaj, de a benne lévõ mintegy 25 féle alkaloida összhatása révén roboráló és gyógyhatású is (pl. Pepponen kapszula). A visszamaradó magdara édesipari alapanyag, vagy koncentrált fehérje takarmány. Mindezt néhány táblázattal is illusztráljuk (1., 2., 3. és 4. táblázatok). A zsenge kabakokból ízletes fõzelék, savanyúság is készíthetõ.

A sütõtök és az olajtök termõképessége
Mindkettõ termeszthetõ fõvetésben, köztesként kukoricában, kukoricával ún. „kulisszás” vetésben, korai másodvetésben (pl. õszi keverékek, zöld rozs után, bíborhere törésben). Fõvetésben teremnek természetesen legtöbbet, átlagosan 60-80 t/ha hozammal számolhatunk, de ahol „jól érzik magukat” (ezt nekünk kell biztosítani) nem ritka a 100 t/ha termés sem (10 kg/m²)! Az olajtököt családi fogyasztásra termesztõknek állítottuk össze az 5. táblázatot.

Termesztésükhöz nélkülözhetetlen növénytani ismeretek
Erõs, 4 m mélyre is lehatoló fõgyökerük és a talajt 3-5 m²-en is behálózó mellékgyökérzetük van. Lágyszárú hajtásrendszerük heverõ, száruk elágazó, lehetnek rövidek (60-80 cm) ezek az ún. „guggon ülõk”, vagy több méter hosszúak, ezek a „futó” típusok. A száron csomók találhatók, ahonnét járulékos gyökerek fejlõdnek. Levélzetük dús, nagyméretû, néhány fajtánál enyhén viaszos. Mindkét faj egylaki, váltivarú, nagyméretû sárga virágokat fejleszt, a nõvirágok (az alsóállású magházról könnyen megismerhetõk) megporzását rovarok végzik, tehát idegen megtermékenyülõ, vetõmagot csak izolált állományon termeszthetünk. Általában a hím- és nõvirágok aránya 3:1.
A sütõtök termése alakra, méretre, héjszínre változatos, fajtától függõ. Újabban a kisebb tömegûek „piacosabbak”. Érett a kabak, ha a szár elszáradóban van, a kocsány elfásodott, a héj körömmel alig karcolható, a hús színe okkersárga, vagy narancsvörös, a magok héja kemény (sütésre leszedést követõen utóérleléssel válnak alkalmassá).
Az olajtök gyümölcseit augusztus közepétõl, a – 4-5 °C-os fagyokig folyamatosan érleli, ami elsõsorban a „futó” típusokra jellemzõ. Az érett kabakok okkersárga alapon zöldesbarnán csíkozottak, fényesek, a héj körömmel alig sérthetõ, az elfásodott kocsány pattanva törik, a hús színe sárga, a zöld magok teltek a húsos rekeszfalról könnyen leválnak.

A sütõtök és az olajtök élettani sajátosságai, igényük a környezeti feltételekkel szemben
Alapvetõen melegigényes fajok. Csírázási küszöbértékük 12 °C, növekedési szakaszban 22-25 °C-t, a terméskötéshez 26-28 °C-t igényelnek. A fagyot nem tûrik, csak teljes érésben viselik el a –3-4 °C-os hideget. Tenyészidejük 130 - 150 nap. Nehezen csíráznak, különösen másodvetésben érdemes a magokat nedves fûrészporban elõcsíráztatni. Vízigényük mérsékelt, öntözni legfeljebb virágbimbós állapotban kell. A legtöbb hazai talajtípuson sikerrel termeszthetõk, de nagy terméshez jó kultúrállapot, sok könnyen felvehetõ tápanyag kell. Ahol a kukorica, a napraforgó megterem, ott a tökfélék is jól érzik magukat. Növényegészségügyi szempontból önmaguk után csak 3-4 év után kerülhetnek vissza ugyanazon területre. Szántóföldön legjobb elõveteményeik a gabonafélék.

Termesztéstechnológiájuk irányelvei
Igénylik a forgatásos, vagy középmély lazítózással végzett mélymûvelést. Az elõvetemény lekerülésétõl a vetésig tartsuk gyommentesen („feketén”) a talajt, ezalól csak a laza, homokos talajok képeznek kivételt. Kora tavasztól a vetésig (május 1-2. dekádja) úgy mûveljük a talajt, mint a kukorica vagy napraforgó esetében.
A tökfélék tápanyagigénye nagy. A szervestrágyázást meghálálják. Érett istállótrágyából 30-50 t/ha a megfelelõ adag. Házikertekben a fészektrágyázás is szóba jöhet, 3-6 kg/fészek adaggal. Akik csak mûtrágyával kívánják a tökfélék tápanyagigényét kielégíteni, azok az õszi alapmûvelés elõtt, a talaj természetes tápanyagszolgáltató képességétõl függõen 27-36 kg/ha P2O5 és 40-60 kg/ha K2O hatóanyagot juttassanak ki. A tavaszi vetõágy-elkészítés során a felsõ 8-10 cm-es rétegbe kell bedolgozni a nitrogént 50-68 kg/ha mennyiségben.
Legkorábban május 1. dekádjában vethetõk. Fõvetésben 13000-15000 tõ/ha a javasolt tõszám. Kiskertekben vethetõ fészkesen is, 3-4 magot tegyünk egy fészekbe, majd az elsõ lomblevél megjelenésekor egyeljük ki, csak a legerõsebbet hagyjuk meg. Ügyeljünk az egyenletes vetésmélységre (5-7 cm), a sor- és tõtávolságot úgy válasszuk meg, hogy 1-2 mechanikai gyomirtást, kézi, vagy gépi kapálást tudjunk végezni, legalább június végéig.

A sütõ- és az olajtök károsítói
A tökféléket a károsítók által kevésbé veszélyeztetett növények között tartjuk számon. Néhány kórokozó és kártevõ azonban esetenként érzékeny termésveszteség kiváltó oka lehet. Közülük különösen figyelmet érdemelnek a kabakosokat veszélyeztetõ vírusbetegségek.

Betegségek
Az uborka mozaikvírus (cucumber mosaic Cucomovirus) a tökfélék termesztését egyre jobban veszélyeztetõ kórokozóvá vált az utóbbi évtizedben. A megbetegedett növények fejlõdési rendellenességet mutatnak, a tövek kisebbek az egészségesen fejlõdöttekhez viszonyítva. Az indák végén a levelek mozaikfoltosak, sárga és sötétzöld mezõk váltják egymást. A levelek méretbeli elmaradását tapasztaljuk, amelyeken hólyagos deformáció is észlelhetõ. A kialakuló termések növekedése vontatott, aprók maradnak. A kórokozó terjedésében szerepe van a növények nedvének, a levéltetveknek, és kis mértékben a vetõmagnak.
A görögdinnye mozaikvírus (watermelon mosaic Potyvirus) okozza a növények leveleinek enyhe sárgulását. Jellemzõ, hogy az erek melletti levélmezõ zöld marad. A betegség elõrehaladásával mozaikfoltosság fejlõdik ki. A beteg növény csokrosodott külsõvel jelzi a kórokozó károsító hatását. Ezeken a töveken a levéllemezek torzultak, az indák ízközei megrövidültek. A kórokozó a beteg növény nedvével és levéltetvekkel terjed.
A cukkini mozaikvírus (zucchini yellow mosaic Potyvirus) 1996 óta ismert kórokozó hazánkban. A tökfélék legsúlyosabb betegségét okozó vírus, ami járványszerû fellépés esetén súlyos gazdasági károk okozója lehet. Az erek kivilágosodnak, a levéllemez hólyagosan sötétzöld-sárga mozaikfoltos. A levél deformációja szalagosodással és keskenyedéssel jellemezhetõ. A termés a fajtára jellemzõ méret alatt marad. Alakja torzul a felületén jelentkezõ szabálytalan dudorszerû kinövésektõl. A fertõzött termés piacképtelen.
A fertõzött növények fejlõdése 4-6 leveles korban leáll, indát nem, vagy csak rövid ízközökkel fejleszt. A bokor jellegû törpe növények a fertõzést követõ néhány héten belül elpusztulnak. A kórokozó levéltetvekkel és fertõzött maggal terjed.
A palántadõlés (Rhizoctonia solani, Pythium de baryanum, Fusarium spp., Colletotrichum orbiculare) kórokozói a csíranövényt fertõzik és pusztulását okozzák. A szikleveles növény gyökérnyaki része vizenyõsen befûzõdik és kidõl. A növények pusztulása gócszerû, a kórokozók terjedését a fertõzött talaj, a növénymaradványok, a vetõmag, a tartósan alacsony hõmérséklet és a túlöntözés segíti.
A fuzáriumos hervadást (Fusarium spp.) kiváltó kórokozó által megbetegített növény levelei fakózöldek, sárgák, vízellátási zavarok miatt fonnyadnak. A növény, vagy csak egy-két indája leforrázott jellegû. A növény gyökérnyaki része elkorhad. Nedves, párás környezetben az elhalt szöveteken megjelenik a fehér vagy rózsaszínû micélium szövedék.
A peronoszpóra (Pseudoperonospora cubensis) ritkábban elõforduló betegség. Fellépésének kedvez az uborka közelsége. Jellemzõ tünet a levélerek által határolt szögletes, sárgászöld foltosodás. A levélfonákon a foltokat szürkés, lilásbarna penészbevonat fedi.
A lisztharmat (Erysiphe cichoracearum, Sphareotheca fuliginea) minden termesztési ciklusban jelentkezõ betegség. Felismerését segíti a levélen, levélnyélen, a kocsányon, és ritkán a termés felületén jelentkezõ szürkésfehér, lisztes bevonat. A fogékonyságot növeli a száraz, meleg nyár, a nitrogén-túladagolás és a fertõzött növénymaradvány.
Kolletotrihumos betegség (Colletotrichum orbiculare) a csíranövény szártövének befûzõdését és elroncsolódását okozza. A szikleveleken kerek barna, a lombleveleken 8-10 mm átmérõjû világosbarna foltok jelzik a betegséget. A levelek száradását a foltok egybeolvadása okozza. Az indákon ovális, a termésen vörösbarna bemélyedõ foltok látszanak. A kórokozónak kedvez a meleg, csapadékos idõjárás. További fertõzési forrás a fertõzött vetõmag és a növénymaradványok.
A kladospóriumos betegség (Cladosphorium cucumerinum) a leveleken vizenyõs, majd 3-4 mm átmérõjû kerek vagy szögletes foltosodást okoz. Az indákon ovális alakúak a foltok. A terméskárosodást 4-5 mm átmérõjû vizenyõs, majd szegély nélküli, besüppedõ foltok jelzik, amelyeken szürkés penészbevonat látható.
Csapadékos idõjárás esetén és öntözéses viszonyok között ritkán elõfordulhat még a fehér (Sclerotinia sclerotium) és a szürkepenészes rothadás (Bothrytis cinerea) is.

Károsító állatok
A talajlakó kártevõk (Elateridae spp., Melalonthidae spp.) lárva alakban (drótférgek, pajorok) veszélyeztetik a csíra- és a fiatal lombleveles növényeket. A tõszámcsökkenést eredményezõ kártétel megakadályozható a vetés elõtti talajfertõtlenítéssel. Ezt akkor tanácsos elvégezni, ha m²-enként 1 fejlett cserebogárpajornál, vagy 3 drótféregnél több az elõforduló egyedek száma.
A gyökér gubacs-fonálférgek (Meloidogyne spp.) a szabadföldi termesztésben hazánkban még nem jelentõsek. A kártevõ jelenléte felismerhetõ a gyökéren képzõdött fehér színû, borsszem nagyságú, szabálytalan alakú gubacsokról. A következmény a növények fejlõdésben való elmaradása, ami a gubacsok okozta víz- és ásványianyagforgalom-zavarnak köszönhetõ.
Az uborka (Aphis gossypii)- és a zöld õszibarack levéltetû (Myzus persicae) eltérõ egyedszámban, de minden évben táplálkozik a növényeken. Szúró-szívó szájszervvel táplálkozva közvetlen kárt okoznak. A levelek és a hajtások torzulnak, növekedésük leáll. Emésztésük tökéletlen, ezért többet fogyasztanak, mint amennyit hasznosítanak. A szénhidrátok zömét emésztés nélkül kiürítik, ami mézharmatot képez a növények felületén és azon megtelepedve fekete bevonatot hoz létre a korompenész. Közvetett kárt a vírusok terjesztésével okoznak. Megjelenésük a növények kelésével egy idõben várható. Kedvezõ feltételek között (20-25 °C hõmérséklet és 75-85%-os relatív páratartalom) június második felében tömegszaporodás alakulhat ki. Ennek megakadályozását biztonsággal szolgálja a szárnyasok berajzásakor elvégzett állománykezelés a levéltetvek ellen engedélyezett inszekticidekkel.
A közönséges takácsatka (Tetranychus urticae) aszályos idõjárás esetén a tenyészidõ második felében jelentkezik. A levelek fonákán mikroszövedéket készít és ennek védelme alatt táplálkozik. A levelek fakulnak, súlyos esetben nekrotizálódnak.
A dohánytripsz (Thripsz tabaci) a levelek fõere mellett, majd a virágokban és végül a gyenge héjú termésen károsít. Az epidermiszt szúrják meg és így jutnak a sejtnedvhez, amit felszívnak. A károsított levelek ezüstfehérek, a termés deformált.
Az üvegházi molytetû (Trialeurodes vaporariorum) 2000-ben nagy tömegben lepte el a növények leveleit és a levélnyeleket, valamint a még fejlõdés kezdetén lévõ terméseket. A nyár közepétõl érvényesült tömegszaporodás következménye a levél és az újonnan kötött fiatal termés elhalása volt. Tömeges elõfordulása ritka esetnek számít. Reményeink szerint védekezést nem igényel.

Gyomnövények, gyomirtás
Az olaj- és takarmánytök állományaiban jellemzõ a libatop- és a disznóparéjfélék, a kakaslábfû, a muhar- és a keserûfû fajok, valamint a parlagfû elõfordulása. Lokális foltokat alkotnak a mezei acat, az aprószulák és a tarackbúza. A gyomok elleni küzdelem egyik alapvetõ feltétele a gyomszegény termõterület kiválasztása. A mechanikai gyomirtás gépesített formája csak az indák intenzív fejlõdése elõtt alkalmazható, késõbb kézi kapálást és gyomlálást végezhetünk.
A sütõ- és az olajtök egyaránt érzékeny a herbicidekre. Az engedélyezett készítményeket vetés elõtt (presowing) – hatóanyagtól függõen – 1-2 ill. 4-6 cm mélyen a talajba kell dolgozni. Vetés után, kelés elõtt (preemergens) alkalmazható készítmények hatáskifejtéséhez bemosó csapadékra van szükség. Az állománykezelésre (postemergens) engedélyezett készítmények használatakor az élelmezés-egészségügyi várakozási idõt be kell tartani. A tök gyomnevelõ kultúra, ezért az utónövényeknél ezt figyelembe kell venni.

A tökfélék integrált védelme
– A terület-kiválasztás szempontjai között érvényesíteni kell a jó kultúrállapotot, a gyommentességet, a jó víz- és tápanyag- gazdálkodást.
– Kerüljük azokat az elõveteményeket, amelyek gazdanövényei a tökféléket is károsító szervezeteknek.
– A káros szomszédság kialakulását (uborka, dinnye, tök) elõzzük meg. Biztosítsuk az izolációs távolságot.
– A talajlakó kártevõk egyedszámát térfogati kvadrát-módszerrel állapítsuk meg, és egyedszámtól függõen alkalmazzunk talajfertõtlenítést.
– Vessünk csávázott vetõmagot.
– A gyomirtást mechanikai és kémiai úton végezzük el a leírtak figyelembevételével.
– A kórokozók elleni állománypermetezést az elsõ tünetek észlelésekor, a járvány kialakulását elõsegítõ tényezõk figyelembevételével végezzük el. A védekezés szükség szerint ismételhetõ.
– A károsító állatok elleni állománykezelést – különösen a levéltetvekre vonatkoztatva – az elsõ példányok megjelenésekor alkalmazzuk. A védekezést szükség szerint ismételjük meg.
– Virágzó állományban – szükséges védekezés esetén – alkalmazzunk méhkímélõ technológiát.
– A növényállomány átnézésekor távolítsuk el a vírusbeteg, a fuzáriumos és más egyéb oknál fogva elhalt növényeket.
– Kerüljük a nitrogén-túladagolást.
– A növénymaradványokat semmisítsük meg.
A sütõtök fajták érett gyümölcseit az elsõ komolyabb talajmenti fagyokig sérülésmentesen, a kocsány meghagyásával takarítsuk be. A fogyasztásig vagy az értékesítésig legjobb néhány hétig szellõs, száraz helyen utóérlelni.

Az olajtök betakarítása, elõfeldolgozása több munkával jár. Az érett kabakokból mind a gépi-, mind pedig a kézi feldolgozásnál ajánlatos minél elõbb kinyerni a magokat. A frissen kivájt magokat többszöri átmosás után (csak ivóvíz-minõségû csap- vagy kútvíz használható) vékony rétegben 50 °C-nál nem magasabb hõmérsékleten 7-8 % nedvességtartalomig kell szárítani. Akkor szárazak a magok, ha már nem ragadnak össze, kézzel megkeverve „peregnek”. Szárítás után a léha, felrepedt, fehér magokat ki kell válogatni, a „tökpihét” szeleléssel távolíthatjuk el. Az így szárított, tisztított magtételt hûvös, száraz, sötét, kellemetlen szagoktól mentes helyen, élelmiszerként tároljuk.

Dr. Késmárki István
Dr. Kuroli Géza
 
Idő
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkgyűjtemény ajánlat
 
Háttérzene honlapomon
 
MagyarNemzetOnline hírei
 Gyurcsány-dosszié
Újabb dosszié nyílt meg Gyurcsányról

Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban:

• A fattyú neve: Nomentana
• Futószalagon készültek a hamis iratok
• Nomentana Kft.: a cégbíróság fantomja
• Sötét árnyék a miniszterelnöki széken
 
Zöld sáv menü a jobb oldalon

Zöld hírek
Környezetügyi beruházások 800 milliárd forint értékben (18:01)

BA: új stratégia kell a zaj ellen (16:14)

Egyre hatékonyabb a szelektív hulladékgyűjtés (2006-02-28)

Ismét megnyitották a zsilipet Siófoknál (2006-02-28)

Kína 32 atomerőművet épít (2006-02-27)

Közel kilencven embert telepítettek ki belvíz miatt (2006-02-22)

Zöld cégek
Napkollektor

Napelem

Szélenergia

Vízenergia

Geotermikus energia

Biomassza és egyéb

Szolár építészet

Törvénytár
Keresett szó a jogszabály címében és szövegében:

Kalkulátorok
Mekkora összeget kíván lekötni?
Mennyi időre kívánja pénzét lekötni?

Cégtár Light
A cég neve:

 
Michalangelo Dávidja

Don't copy me!

 
Gyurcsány pere Kaposváron indult
Tartalom
 
PestMegyeiRenőrség nemcsak velem szemben tévedett és csalt
Tartalom
 
Dugóhúzó pályáú kisbolygók
Tartalom
 
Az IONHAJTÓMŰ elve.
Tartalom
 

A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.