Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Linkek
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Ennyien voltatok
Indulás: 2004-09-02
 
Korszerű üzemanyagcella hajtás

Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.

Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.

Üdv Polgár Sándor

 
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS

Mai Időjárás

Kis Hőtérkép

Kis Hőtérkép Magyarországról

 
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
 
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
A VÉNUSZ!

 

A gyönyörű Esthajnalcsillag :a Vénusz



Méreteit tekintve a Vénusz a Földhöz leginkább hasonló bolygó : átmérője mindössze 650 km-rel kisebb a Földénél.
A Naptól számítva a második bolygó, amely minden más bolygónál jobban, mindössze 40 millió km-re közelíti meg a Földet.
Mivel közel van hozzánk, és egész felszínét fényes felhőzet borítja, a Nap és a Hold után a legfényesebb égitest a Föld egén.

Felszínére jellemzők :

- a bolygó felszínének nagy részét megszilárdult lávasíkságok borítják
- a hatalmas síkságokat hegységek és kráterek tarkítják
- a felföldek egy része sima terület
- a felföldek egy részét többezer km hosszúságú repedéses szakadékok darabolják fel.
  Méret :

A  Vénusz átmérője kb. 12100 km, alig valamivel kisebb, mint a Földé.

Tengelyhajlás, rotáció és pálya :


- tengelyhajlása: 2,6 °
- tengelyforgása kelet- nyugati irányú, azaz ellentétes a Földnek és a bolygók többségének forgásával.
- tengelyforgási ideje: 243 földi nap
- 225 földi nap alatt kerüli meg a Napot

Megfigyelése :

A  Vénuszt attól függően, hogy a Naptól nyugatra vagy keletre  helyezkedik el, vagy a hajnali, vagy az esti égbolton figyelhetjük meg.
Mindig kápráztatóan ragyogó fényű,
- 4, 7 magnitudós égitest.
Keringése során fázisváltozásokat mutat. Látcsővel jól megfigyelhetjük a sarló fázisú Vénuszt, amely a bolygó legnagyobb Föld-közelsége  környékén következik be, de a teljes fázissor megfigyeléséhez már kisebb távcső szükséges. A fél fázisban lévő Vénusz 75-szörös  nagyítással akkorának látszik, mint a Hold szabad szemmel.
Mivel a bolygót teljes egészében felhőtakaró borítja, a felszínét nem láthatjuk, csak bizonyos homályos V alakú felhőrajzolatok figyelhetőek meg, valamint az, hogy a pólusok környékén a felhők fényesebbek, mint a többi részeken.

Szabad szemmel :
Mivel a Vénusz mindig a Nap közelében jár, ezért általában a horizont közelében figyelhető meg a szürkület idején. Ragyogó fényessége jól megkülönböztethetővé teszi a háttérben lévő csillagoktól.

A  fázisok :

A  Vénusz minden egyes keringésére egy teljes fázisváltozási ciklus esik. Amikor a Nap túlsó oldalán, egyben a Földtől legtávolabb, teljes korongjával fordul felénk, de éppen ilyenkor láthatatlan a számunkra, mert fényét elnyomja a Nap fénye. Amint közelebb kerül hozzánk, az esti égen tűnik fel növekvő mérete.
A legnagyobb keleti elongációban, a fél fázison keresztül éri el a még látható legkeskenyebb sarló alakot.
A Nap és a Föld közé kerülve, elülső konjukció idején, a meg nem világított oldalával fordul felénk, vagyis láthatatlan. Később a hajnali égen látható, csökkenő mérettel a fél és a tele fázisig tartó változással.

Légkör és időjárás :

A Vénuszt sűrű, átlátszatlan kénsav felhők borítják, amelyek mintegy 50-70 km magasságban úsznak a felszíne fölött. A lejjebb lévő felhők, akár csak az atmoszféra, majdnem teljes egészében szén-dioxid gázból állnak.
A felszíni légkör nyomás mintegy 90-szer nagyobb a Földinél.
Felszíni hőmérséklete az üvegházhatás miatt eléri a 464 °C- ot. Míg a felszínén csak gyenge, néhány km/óra sebességű szelek fújnak, a felhők felett elérik a több száz kilométeres óránkénti sebességet is. Ennek következtében
a felhők négy földi nap alatt száguldanak körbe a bolygó körül, vagyis sokkal gyorsabban, mint a bolygó 243 napos tengelyforgási ideje. A bolygóhoz hasonlóan a felhők is kelet-nyugati irányú rotációt végeznek.

Az üvegházhatás:

A látható napfény a bolygó légkörén áthatolva éri el és melegíti fel a felszínt, amely láthatatlan, infravörös hősugárzást bocsát ki, de az atmoszféra bizonyos gázai, pl. a szén-dioxid meggátolja, hogy az kijusson a térbe, ami a hőmérséklet növekedését okozza. Ez az üvegházhatás.
A Föld esetében, ahol a szén-dioxid csak kis részét képezi a légkörnek, az üvegházhatás csak 35 °C-kal emeli a hőmérsékletet.
A Vénuszon, ahol a légkör majdnem teljes egészében szén-dioxidból áll, a hőmérséklet növekedése erős: 500
°C, ami 464 °C átlagos hőmérsékletet eredményez. A Földtől eltérően az egyenlítő és a pólusok közötti hőmérséklet-különbség a Vénuszon csak néhány fok.

Földrajz és geológia:

A Vénusz felszínének legnagyobb részét hatalmas fennsíkok borítják, amelyeket vulkáni tevékenység során keletkezett hegységek és meteorbecsapódások révén létrejött kráterek tarkítanak.
Két, a földi kontinensekhez hasonló felföld is található rajta: az Afrika felével azonos nagyságú, és az egyenlítő vidékén fekvő Aphrodite Terra, valamint az Ausztráliával azonos nagyságú, és a távoli északon fekvő Ishtar Terra. Ez utóbbiból emelkedik ki a Vénusz legmagasabb pontja a Maxwell-hegység, amely 11 km-es magasságával túlszárnyalja a földi Mount Everest csúcsait.
Vannak nyomai friss lávafolyamoknak is, amelyek arra utalnak, hogy a Vénusz vulkanikusan napjainkban is aktívnak tekinthető.
Mivel igen forró a felszíne, teljes vízkészlete elpárolgott.


Kráterek:

A Vénusz felszínét meteorbecsapódások révén keletkezett kráterek tarkítják. Többségük meglehetősen nagy, 300 km-t is meghaladó átmérőjű, mivel a nagy meteorok áthatolnak az atmoszférán, míg a kisebbek elégnek, illetve feldarabolódnak benne. A Hold krátereihez hasonlóan számos Vénusz-kráternek is van központi kúpja. Végül igen sok vulkáni tevékenység révén keletkezett kráter is van a bolygó felszínén.

 

Vénusz


A Vénusz a Naptól a második, méretét tekintve pedig a hatodik legnagyobb bolygó.
  • Naptól mért közepes távolsága: 108,200,000 km (0.72 CSE)
  • átmérő: 12,103.6 km
  • tömeg: 4.869e24 kg

Vénusz a római mitológiában a kertek istennője. Aphroditéval azonosították, aki görög mitológiában a szépség és a szerelem istennője.


Esthajnalcsillag, bolygótestvérünk, forgása, légköre

  • Amikor alsó együttállásban van, minden más bolygónál közelebb jut hozzánk, alig 42 millió kilométerre haladva el mellettünk.

  • Minthogy a Vénusz a legfényesebb égitestek közé tartozik, a szépség istennőjéről nevezték el. A legfényesebb bolygótestvérünk, csupán a Nap és a Hold látszólagos fényessége múlja felül az övét. Maximális fényessége idején mintegy tizenötször fényesebb a legfényesebb csillagnál a Szíriusznál. Derült, Hold nélküli éjszakán a Vénuszt eltakaró tárgyak árnyékot vethetnek. Az a megfigyelő, aki tudja, hogy melyik irányban pillanthatja meg a bolygót, fényes nappal, szabad szemmel is észreveheti.

  • A Vénusz a Merkúrhoz hasonlóan belső bolygó, és úgy tűnik számunkra, hogy az egyik kitérésből a másikba megy át a Nap körüli keringése során. Hol Esti Csillagként, hol Hajnalcsillagként ötlik szemünkbe. Nem véletlenül hívta a népnyelv Esthajnalcsillagnak. Egyes ókori csillagászok úgy vélték, hogy két különböző égitestet látnak a Nap keleti illetve a nyugati oldalán. A hajnalban látható Vénuszt fényhozónak, Phoszporosznak, az alkonyatit pedig Atlasz fiáról Heszperosznak nevezték. Püthagorasz görög filozófus és matematikus ismerte föl elsőként, hogy Phoszporosz és Heszperosz ugyanaz az égitest. Belső bolygóként a Földről nézve ugyanolyan fázisváltozásokat mutat mint a Hold.

  • Mivel a Vénusznak nincs holdja, tömegét csak más égitestekre való gravitációs révén tudjuk meghatározni (pl. a bolygó mellett elhaladó űrszondák pályáinak változásából).

  • Minthogy a bolygónak mind a tömege, mind mérete, mind pedig átlagos sűrűsége nagyon közel áll a Földre jellemző értékekhez, gyakran nevezik ezt az égitestet "bolygótestvérünknek" vagy "bolygónővérünknek". A Vénuszt állandóan elfedi előlünk sűrű felhőtakarója. A Hold és a Merkur sötét színű, felszínével szemben a Vénusz a ráeső fény mintegy háromnegyedét visszaveri.

  • A "bolygótestvéri" kapcsolat ellenére felszíne sokkal barátságtalanabb, mint a Földé.

  • Az első Vénusz mellett elrepülő űrszonda a Mariner-2 volt 1962-ben. A később bolygókörüli pályára állított Pioneer, Venyera és Magellán űrszondák, valamint földi rádiótávcsövek révén az égitestet radarral feltérképezték. A Pioneer adatai szerint a felszín 70%-át hullámzó dombokkal borított síkságok, 20%-át jól elkülönülő lesüllyedt mélyföldek, 10%-át nagyrészt 4 - 5 kilométerrel a felszín átlagos magassága fölé emelkedő magasföldi "kontinensek" alkotják.

  • A bolygó forgása nem direkt, mint a többi bolygótársáé, hanem éppen azzal ellentétes (retrográd). Mivel a bolygó felszínének egyetlen alakzatát sem vehetjük észre az égitestet burkoló, látszólag sűrű felhőtakaró miatt, a Vénusz tengelyforgási periódusát a bolygó felszínéről visszaverődött radarjelek elemzésével határozták meg, amely radarvisszhangok Vénusz-hegyekről és Vénusz-völgyekről is hírt adtak.

  • Mind a Föld felszínéről, mind pedig a Vénusz közelébe küldött űrszondákról végzett rádiómegfigyelések egyértelműen azt mutatták, hogy a Vénusz felszíne rendkívül forró, mintegy 750 K, ami csaknem 500 K-nel magasabb, mint amilyen az atmoszféra hiányában lenne. Ez a nagy forróság az úgynevezett üvegházhatás miatt alakulhatott ki.

  • Az összes bolygópályák közül a Vénuszé hasonlít legjobban a körhöz, az excentricitása kisebb mint 0,01.

  • Anyagi, kémiai összetételét tekintve a Vénusz Föld típusú bolygó.

  • A Vénusz belső szerkezete nagyjából a Földéhez hasonló.

  • A Vénusz mágneses tere rendkívül gyenge, amiben bizonyára szerepet játszik a nagyon lassú 243 földi napig tartó retrográd tengelyforgása. A napszél a bolygó ionoszférájával követlen kölcsönhatásban van.

  • A Vénuszból az alsó együttállás közelében csak egy nagyon keskeny sarló látszik. Alig észrevehetően a sarló szarvacskái összezárulnak a bolygó körül, ami azt bizonyítja, hogy a bolygónak számottevő légköre van, s ennek a részecskéin szóródott napfényt látjuk a sarló végei között. Légkörének fő alkotórésze a szén-dioxid, a teljes légkör több mint 96%-a. A légkör nyomása a földiének 90-szerese.

  • Sok csillagász úgy véli, hogy jóval régebben volt víz a Vénusz felszínén, de a Nap növekvő fényereje miatt megemelkedett hőmérséklet elég volt hozzá, hogy megkezdődjék az óceánok fokozatos párolgása, ami viszont a légkörben növelte meg a vízgőz mennyiségét. Mivel a vízgőz jól abszorbeálja az infravörös sugárzást az üvegházhatás fokozódott, ami tovább növelte a hőmérsékletet és gyorsította a párolgást.

  • A Vénusz tengelyének kicsiny hajlása (2 fok) miatt az időjárás nem mutat évszakos változásokat, sőt az erős üvegházhatás miatt a sarki és egyenlítői, valamint a nappali és éjszakai hőmérsékletek között sincs lényeges különbség az alacsonyabban fekvő légrétegekben.

  • A Vénusznak nincs holdja.

Vénusz

Vénusz

A tények

Naptávolság:         108,200,000 km. (72,33 %-a a Földnek)
Egyenlítõi sugár:    6051,8 km. (94,886 %-a a Földnek)
Tömeg:               4,869*1024 kg. (81,476 %-a a Földnek)
Holdja:              nincs.
Sûrûsége:            5,25 g/cm3
Forgási sebesség:    -243,0187 nap.
Keringési idõ:       224,701 nap.
Keringési sebesség:  35,02 km/sec.
Nehézségi erõ:       8,87 m/sec2
Szökési sebesség:    10,36 km/sec.
Átlagos felszíni hõmérséklet: 482 °C.
Légköri nyomás:      92 atmoszféra.
Légköri összetevõk:  Szén-dioxid(96%), Nitrogén (3%), egyéb anyagok: 
                     Kén-dioxid, vízpára, Szénmonoxid, Argon, Hélium, Neon, 
					 Hidrogén-klorid és Hidrogén-fluorid. 
A Vénuszt nem véletlenül nevezik az éjszakai égbolt gyémántjának, hiszen minden reggel és minden este látható. A korai csillagászok azt hitték, hogy két különbözõ égitestrõl van szó, de ezt a tévedést hamarosan kijavították. Magát a bolygót a rómaiak szerelem- és szépségistenérõl, Vénuszról nevezték el.
A Vénusz maga a Föld testvére. Közel azonosak méretben, tömegben, sûrûségben és nagyságban. Mindkét bolygó ugyanakkor és ugyanúgy formálódott. Azonban a hasonlóság itt véget is ér, mivel a Vénusz maga igencsak különbözik a Földtõl. Nincs óceánja, a légköre nagyon sûrû és töményen széndioxidot tartalmaz, nyomokban némi vízpárával. Az egész eget sûrûn beborító felhõibõl kénsavesõ csepereg. A felszínen a légköri nyomás 92-szerese a földinek.
A felszíni pokol további jellegzetességét a kb. 482 °C-os hõméséklet adja. Eme értékeket a fékevesztett üvegházhatás okozza. A napfény melegének jelentõs rész átmegy a felhõkön, de a Földdel ellentétben nincs hol távoznia, így újra és újra visszaverõdve fokozza a pokoli klímát. Így a Vénusz melegebb, mint a Merkúr, noha jóval messzebb van.
Egy vénuszi nap 243 földi napig tart és hosszabb, mint a 225 napig tartó év!
Furcsa, de a Vénusz keletrõl nyugatra forog. Így egy vénuszi megfigyelõ szerint a Nap nyugaton kelne fel és keleten nyugodna le.
A Vénusz sûrû, optikailag átláthatatlan felhõzete miatt a nem lehetett semmi konkrétumot tudni a felszín geológiájáról. A radarteleszkópok felfedezésével azonban már ez a légkör is átlátható lett!
A négy legsikeresebb Vénusz-felszínt felfedezõ expedíció:
  • NASA: Pioneer Venus misszió (1978)
  • Szovjet Ûrkutatási Hivatal: Venyera-15 és -16 (1983-'84)
  • NASA: Magellan Radartérképezõ misszió (1990-'94)

Eme expedícióknak hála összeállt a Vénusz új képe.
A Vénusz felszíne geológiai értelemben viszonylag fiatal. A mai formák kialakulása mitegy 300-500 millió éve történt. A tudósok nem értették, hogyan és miért történt ez. A vénuszi térképészet nagy síkságokat és lávafolyások tömkelegét tartalmazza a hegyeken és a magasabb régiókban egyaránt.
A Maxwell Montes a legmagasabb pontja az Ishtar Terra felföldnek és az egész Vénusznak. A Magellán ûrszonda képei szerint a felföld 2,5 kilométerrel magaslik ki a környezetébõl hegyes csúcsaival és formáival. Mivel a Vénuszon folyékony formában nem létezik sem víz, sem egyéb folyadék, ezért a felszíni alakzatokat a folyadék nem tudta lekoptatni. 

 A Vénusz felszínén is van számos kráternyom a felszínen véletlenszerûen elhelyezkedve. A kisebb kráterek alig 2 kilométeresek, mivel ennél kisebbek nem léteznek a Vénusz iszonyú lérköri viszonyai miatt. A nagy ritkasággal becsapódó órismeteoritok azonban számos hatalmas krátert hoztak létre, de ezekbõl sokat betemettek a vulkánok. A Vénusz felszínének legalább 85%-a vulkánikus szikla. A nagy lávafolyások idõnként több száz kilométerig is terjeszkednek és hordalékukkal feltöltik az alacsonyabb alföldeket.
Több, mint százezer kisebb vulkanikus pajzs található a felszínen a nagyobb vulkánok oldalában. Az idõnkénti vulkanikus folyások számos csatornát hoztak létre, például az egyik közel 7000 kilométer hosszú.

A Vénusz animációi

A Vénusz képei

 A Vénusz látható és radarképe
Ez a kép a Vénusz két különbözõ felvételét mutatja be. A bal oldali mozaikon a Mariner-10 ûrszonda 1974. február 5-i felvétele látható. A kép a legfelsõ vékony, fényvisszaverõ réteg által visszavert fényt mutatja. A Vénusz felszíne rejtve maradt 1978-ig, amíg a Pioneer Venus-1 ûrszonda elérte a bolygót és körpályára állt december 4-én. Az ûrszonda felszíni radarfelvételeket készített az egész bolygóról. Késõbb, 1990. augusztusában A Magellán ûrszonda érte el a Vénuszt és kezdte el felderítõ misszióját.A küldetés eredményeként olyan részletes mozik állt rendelkezésre, hogy a legkisebb képpont is 300 méretnyi volt. A jobb oldali kép a két szonda legjobb felvételeibõl készített radartérkép egy darabja. (© Calvin J. Hamilton)



A Vénusz szerkezete
Ez a kivágott kép hûen mutatja be a Vénusz felépítését. A képet a Mariner-10 szonda felvételei és a külsõ légköri adatok segítségével készítették. A felszínt a Magellán ûrszonda segítségével építették fel. A bolygó belsõ összetételét a Vénusz gravitációs és mágneses mezeje segítségével lehetett felderíteni. A bolygó köpenye sárgásvörös, belsõbb részei világos narancsvörös színûek, míg magja sárga. (© Calvin J. Hamilton)



 Mariner-10 képe a Vénuszról
Ezt a gyönyörû fotómontázst a Mariner-10 három jól sikerült felvételébõl állították össze, melyet a szonda 1974. február 5-én készített. Jól látható a felhõréteg gyors forgása, mely optikailag átláthatatlan. Csak a radarfelderítés nyújt betekintést a felhõk mögé. (© Calvin J. Hamilton)



 A Galileo képe a Vénuszról
1990. február 10-én a Galileo ûrszonda karemája rögzítette ezt a felvételt. (© Calvin J. Hamilton)



 Vénuszi térkép
Ez a térkép a Mercator-vetület szerinti térkép a Vénusz -66,5 és +66,5 szélességi fok közé esõ részérõl. (© Calvin J. Hamilton)



Felszíni felvétel a Venyere 9-10-rõl
A szovjet Venyera-9 és -10 ûrszondák 1975. június 8-án, illetve 14-én érték el a Vénuszt és addig hihetetlen dolgot hajtottak végre: fényképeket küldtek vissza a felszínrõl. A fenti képet a Venyera-9 október 22-én landoló egysége készítette, mely mindössze 53 percig mûködött és csupán ezt az egyetlen egy képet küldte vissza, bár a kamera látószöge a becsapódás nyomán 30 fokkal lejjebb volt a vízszintesnél, ezért nem mindent lehet jól látni. A torzult kép a Venyera szondák kameratechnikájának eredménye. Az elöl látható kövek nagysága 30-40 centiméter. A horizont a bal felsõ és a jobb felsõ sarokban látható.
A Venyera-10 landoló egysége (lent) október 25-én érte el a talajt. Ez a szonda 65 percig mûködött a felszínen. A Nap a láthatáron volt ezalatt, hasonlóan a földi naplementéhez. Az itteni kivehetõ legnagyobb alakzat egy 2 méteres kõdarab.

További felszíni fotók a Venyera-14-rõl.

Elindult a Venus Express Konvertálás PDF-formátumba Nyomtatás Elküldés emailben

November 9-én, közép-európai idő szerint hajnali 4:33-kor elindult a Venus Express. Az első európai Vénusz-kutató űrszonda bolygó körüli pályáról tanulmányozza majd az égitest jelenlegi aktivitását.

Az ESA Venus Express űrszondáját a kazahsztáni orosz Bajkonur űrközpontból egy Szojuz-Fregat típusú hordozórakéta emelte a magasba, akárcsak korábbi “ikertestvérét”, a hasonló szerkezeti felépítésű, szintén európai Mars Expresst. Az űrszonda műszereinek kifejlesztésében magyar kutatók is részt vettek (MTA KFKI RMKI).

Elindult a Venus Express
A Venus Expresst pályára állító Szojuz-rakéta, kilövés előtt a kazahsztáni Bajkonurban. (ESA nyomán)

Az űrszonda megépítése rendkívül kevés időt vett igénybe, ha figyelembe vesszük, hogy csak 2001 márciusában vetődött fel komolyabban, hogy a Mars Express mintájára keringőegységet küldjenek a Vénuszhoz is. Ez tette lehetővé a gyors tervezést is: a műszereket a Mars Express, a Rosetta és a Philae (Rosetta lander) műszereinek felhasználásával építették.

A “fejenállva” forgó bolygóról (177,4 fok a tengelyferdesége – a Földé 23,5 fok) sok mindent nem tudunk még. A legérdekesebb megválaszolatlan kérdések: Hogyan lehetne globálisan leírni a Vénusz légkörét? Hogyan forog a légkör? Hogyan változik a légkör összetétele a mélységgel? Milyen folyamatok játszódnak le a felszín és a légkör között? Milyen a felsőlégkör kapcsolata a napszéllel?

Elindult a Venus Express
A Venus Express a magasba emelkedik. (ESA nyomán)

A mérések talán közelebb visznek annak megértéséhez, hogy a Vénusz felsőlégkörének hőmérséklete vajon miért hidegebb, mint a Föld hasonló régiója. De persze a vulkánokkal borított felszínről is megtudhatunk pár dolgot, noha radaros mérésekre nem kerül sor, a légkör optikailag pedig átlátszatlan. Tudomásunk szerint jelenleg nincsenek a bolygón aktív vulkánok, amire a magyarázatot nem tudjuk. Egy valószínű elmélet szerint a bolygó hasonlított a korai Földre, felszínét tengerek, óceánok borították. A kéregalábukások fölött a Földön vulkánok alakulhatnak ki. Magát a folyamatot a víz, mint folyékony közeg, elősegíti. A vizek elpárolgásával a Vénuszon az alábukások leálltak, a vulkánok kialudtak. Ám a felhalmozódó hő időről időre, százmillió éves időskálán újabb, sokkal erőteljesebb kitörési hullámot indíthat el. Ez jelenleg csak elmélet, ám a légkör összetételének pontos felmérése, a vulkáni eredetű összetevők kimutatása komoly előrelépést jelenthet ennek megválaszolásában.

A Venus Express a tervek szerint 2006 áprilisában érkezik meg a bolygóhoz. A Vénusz körül 24 órás keringési idejű, erősen elliptikus, poláris pályára áll majd, melynek bolygóközeli pontja 250 km lesz, maximálisan pedig 66000 km-re távolodik el a felszíntől. Az űrszonda tervezett mérési ideje két vénuszi nap, ami esetleg két további nappal hosszabbítható. Ha ez kevésnek tűnik, eláruljuk, egy vénuszi nap 243 földi napnak felel meg...

Internetes ajánlat: a Venus Express hivatalos honlapja


Cikkajánlat:

A Légkört elfújó óceánok. Konvertálás PDF-formátumba Nyomtatás Elküldés emailben
 

A Vénusz légkörében mintegy 50-szer nagyobb a 36-os argon mennyisége, mint a Föld atmoszférájában. Az argon a többi nemesgázhoz hasonlóan alig lép kémiai reakcióba más anyagokkal, elsősorban gáz formájában halmozódik fel az őslégkörben. H. Genda és Y. Abe (University of Tokio) modelljei szerint a Vénusz és a Föld között eltérést az ősóceánok különbsége magyarázhatja.

A bolygók összeállásának vége felé a nagy becsapódások főleg az ütközések környékéről, az adott féltekéről fújták el a légkör egy részét. Ugyanakkor a célobjektum túloldalán zajló események erősen függenek attól, hogy van-e óceán az égitesten. Ha nincs, a becsapódás túloldalán fókuszálódó lökéshullámai főleg kőzetet löknek a világűrbe. Utóbbi nem képes elfújni a légkör nagy részét. Ellenben ha óceán borítja az égitestet, a túloldali, és a becsapódás helyén lévő óceán felforr, és a légkör jelentős részét elfújja.

Légkört elfújó óceánok

A Vénusz (balra) és a Föld (jobbra) méretarányos összehasonlítása (NASA nyomán)

Egy óceán esetén tehát a bolygó sokkal többet veszít a légköréből. Az atmoszférát utólag a vulkáni kigázolgások pótolják, de ezek nemesgázokban szegények, mivel azokból kevés épült bele korábban a kőzetekbe. A Föld és a Vénusz hasonló becsapódásokat élt át, tömegük és gravitációs terük sem különbözik jelentősen – ellenben ha a Földnek több víz borította a felszínét, a becsapódások sokkal többet fújhattak el nemesgázokban gazdag őslégköréből. A modell alapján 70-szer kevesebb 36-os argon lenne a Földnél, mint a Vénusznál, ami jól egyezik a megfigyelésekkel. A problémát a neon jelenti, amely nem mutat az argonhoz hasonló dúsulást.

 

Polgár Sándor

Volcanoes on Venus

Overview

Venus has more volcanoes than any other planet in the solar system. Over 1600 major volcanoes or volcanic features are known (see map), and there are many, many more smaller volcanoes. (No one has yet counted them all, but the total number may be over 100,000 or even over 1,000,000). These volcanoes come in a variety of forms. Most are either Large Shields or Smaller Shield volcanoes, but there are also many Complex Features, several Unusual Constructs, and a few Large Flow Features. None is known to be active at present, but our data is very limited. Thus, while most of these volcanoes are probably long dead, a few may still be active.


Locations after Head et al. (1992) J. Geophys. Res. 97, 13153.
Base map is Magellan topography data, available at NASA's JPL.

Background

Venus is like the Earth in many ways. It is nearly the same size and it has a similar bulk composition. Of all the planets, its orbit around the sun is the closest to EarthUs orbit. It has both clouds and a thick atmosphere. Like the Earth, it even has a fairly young surface age (~500 million years). Despite these basic similarities, however, Venus differs greatly from the Earth in detail.

First, since the atmosphere is mostly CO2, Venus has an extreme Greenhouse Effect. In fact, the surface temperature on Venus is about 470!C (about 880!F). Further, the surface air pressure on Venus is about 90 times greater than that at sealevel on Earth. This is roughly equivalent to the WATER pressure on Earth one kilometer beneath the oceanUs surface. These surface conditions have two effects. (1) There is no water on the surface of Venus. Indeed, there is almost no water in the air, either. The clouds are mostly made of sulfuric acid and they are much, much higher than most clouds on the Earth. (2) Due to the high atmospheric pressure, the winds on Venus are also relatively slow. Thus, neither wind nor rain can really affect the surface on Venus. As a result, volcanic features will look freshly formed for a long time.

Second, Venus shows no evidence for plate tectonics. There are no long, linear volcano chains. There are no clear subduction zones. Although rifts are common, none look like the mid-ocean ridges on Earth. Also, continent-like regions are rare, and show none of the jigsaw fits seen on Earth. Thus, where volcanism on Earth mostly marks plate boundaries and plate movements, volcanism on Venus is much more regional and much less organized.

Third, volcanism on Venus shows fewer eruptive styles than on the Earth. Almost all volcanism on Venus seems to involve fluid lava flows. There is no sign of explosive, ash-forming eruptions on Venus, and little evidence for the eruption of sludgy, viscous lavas. This may reflect a combination of several effects. First, due to the high air pressure, venusian lavas need much higher gas contents than Earth lavas to erupt explosively. Second, the main gas driving lava explosions on Earth is water, which is in very short supply on Venus. Lastly, many viscous lavas and explosive eruptions on Earth occur near plate subduction zones. Thus, the lack of subduction zones should also reduce the likelihood of such eruptions on Venus.


Volcanoes On Venus


VolcanoWorld

Pictures of the planet Venus

Venus Home

Click on any picture to get a larger image of that picture.

A computer generated three-dimensional perspective of Maat Mons on Venus. There are lava flows in the foreground. Maat Mons - in the top center of the photo - stands about 5 kilometers high over the surrounding surface of Venus.

picture of the planet Venus


A 3-D view of the surface of Venus. This view was created by combining radar and altimeter data from the Magellan spacecraft. On the bottom right of the view is a 600 by 450 kilometers corona created by magma from volcanoes on Venus.

picture of planet Venus


A 3-D view of two novae on Yavine Corona. Coronae are areas where lava from within Venus pushes a round bump/bulge on the surface of the planet.
The Yavine Corona covers the whole picture.
In the center of this photo is a nova - a circular hill with fractures/cracks in the shape of a star. The second (high) nova is in the top right-hand corner of this photograph.


Picture of a landslide on the planet Venus by the Magellan spacecraft. The collapse of the walls of this volcanic crater caused two large landslides of material from within the crater. The volcano is 17 kilometers in diameter and nearly 2 kilometers high.


A picture by the Magellan spacecraft of a large impact crater in the Eistla Region on Venus.
The crater is about 6 kilometers in diameter.
Six bright rays of ejecta come from this crater. The fact that the ejecta on the left is longer than the ejecta on the right means that the impact came from the right-hand side (on the photo).


A 3D representation of the Golubkina Crater on Venus. Golubkina is 34 kilometers in diameter.

This is a typical example of an impact crater - many impact craters on the Earth, its Moons and the planet Mars look the same: terraced inner walls and a central peak.

The terraced walls of impact craters form when an impact crater collapses. The central peaks of these impact craters form because the crater floor rebounces after the meteorite impact.


Some questions about these pictures of the planet Venus

Lets see what you have learned from these pictures ...

  • What are coronae?
  • What are nova?
  • What is ejecta?
  • Where do you find central peaks?

Polgár Sándor Dr

http://www.the-solar-system.net/planet-venus.html




A honlapon található anyagok oktatási és média célokra szabadon, üzleti célokra kizárólag a szerzők beleegyezésével használhatók fel!

(C) 2004, Hetesi Zsolt, Kovács Tamás, Major Balázs, Pál András (ELTE TTK, Csillagászati Tanszék)

Szerver: Apache/PHP @ szofi.elte.hu





Hell Miksa


Poszter a Vénuszról


Az átvonulás geometriája

A Naprendszer, tagjai, és a bolygómozgás törvényei

   A nyolc további bolygóval, holdak tucatjaival, kisbolygók ezreivel, üstökösök és meteorok milliárdjaival, valamint a bolygóközi porral, együtt a Vénusz a Napnak nevezett központi csillag körül kering. A Vénusz tagja az égitestek azon csoportjának, melyet Naprendszernek neveznek. A rendszer kiterjedése több mint 12 000 millió kilométer. A Naptól számítva a Vénusz a második bolygó. Az összes bolygó közül a Vénusz pályája tér el legkevésbé a körtől, excentricitása mindössze 1%. A Naprendszer domináns égitestje a Nap, mely a Naprendszer tömegének több, mint 99%-át tartalmazza. A Naprendszer valaha az Univerzum legnagyobb részét jelentette, melynek a közepére képzelték. Manapság tudjuk, hogy a Naprendszer nem más, mint egy kicsiny darabkája az Univerzumnak.

   A Vénusz azon bolygók csoportjába tartozik, a Merkúrtól a Szaturnuszig, melyek elég fényesek ahhoz, hogy könnyen észrevehetők legyenek szabad szemmel is, éppen ezért már ismertek voltak az ősi népek körében is. A három legtávolabbi bolygót - az Uránuszt, a Neptunuszt és a Plútót - csak a távcső feltalálása után fedezték fel. Az Uránusz és a Neptunusz már egy egyszerű binokulárral is megfigyelhető (gyakorlott észlelő számára), de a Plútó detektálásához legalább egy közepes távcsőre szükséges.

   A Nap és bolygók - s így a Vénusz - között a legfőbb különbség, hogy a bolygók csak visszaverik a Nap fényét, saját fényük nincs. Egy földi megfigyelő számára mind a Vénusz, mind a Merkúr éppúgy fázisváltozást mutat, mint a Föld Holdja, mert ennek a két bolygónak a pályája a földpályán belül fekszik. Emiatt a Vénuszt és a Merkúrt belső bolygóknak is nevezik. A Mars, a Jupiter, a Szaturnusz, az Uránusz, a Npetunusz és a Plútó pályája viszont a Föld pályáján kívül van, úgyhogy ezeket külső bolygóknak nevezik. A Vénuszt kivéve minden bolygó nyugatról kelet felé forog a tengelye körül. 243 napos forgási periódusával a Vénusz a leglassab, míg a legrövidebb ideig a Jupiternek tart megfordulni egyszer a tengelye körül: 9 óra 55 percig.

A Vénusz távcsövön át nézve

   Egy sokkal értelmesebb osztályozás alapszik a bolygók fizikai tulajdonságain, amelyben a bolygók csoportja két részre van osztva. A Merkúrt, a Vénuszt, a Földet és a Marsot Föld-szerű bolygóknak nevezik. Ezeknek szilárd felszínük van, és gömbjük főképp kőből áll (emiatt kőbolygóknak is nevezik őket), vasmaggal, méretük nagyon hasonló (az átmérők 5000 és 12000 km közöttiek), és viszonylag nagy az átlagsűrűségük is (4000 - 5000 kg/m3, míg a víz sűrűsége 1000 kg/m3). Ezeknek a bolygóknak kevés holdja van, ha van egyáltalán - ellentétben például a Jupiterrel, melynek húsznál is több holdja van - és mindegyik kőbolygó tengelyforgása egy napig, vagy tovább tart (kivéve a Marsot, mely 24h57m alatt végez egy körülfordulást). A Vénusz kivételével mindegyik kőbolygó légköre sokkal ritkább az óriás gázbolygók légkörénél. Végül, ezek a kőbolygók viszonylag közel keringenek a Naphoz. A legtávolabbi a Mars, kétszer olyan messze kering a Naptól, mint a Föld.

Föld-szerű bolygók

   A Jupiter és a Neptunusz közti bolygókat (beleértve a Jupitert és a Neptunuszt is) Jupiter-szerű, vagy óriásbolygóknak nevezzük. Ezek erősen különböznek a Föld-szerű bolygóktól. Sokkal nagyobbak, mint a Föld-szerű bolygók, mind méretüket, mind tömegüket tekintve. Közülük a legkisebb is négyszer nagyobb sugarú a Földnél, és tizennégyszer nagyobb tömegű. Az óriásbolygók sűrűsége 1000 - 2000 kg/m3 közötti, és térfogatuk legnagyobb része folyadék. Több közülük összetett holdrendszerrel rendelkezik, a Jupiter és a Szaturnusz például mini Naprendszerre emlékeztetnek.

Jupiter-szerű bolygók

   A legélesebb különbség a szerkezetben és a légkörben mutatkozik a két bolygócsalád között. Sem a Jupiternek, sem a Szaturnusznak nincs jól definiálható felszíne. Az óriásbolygók mindegyikén sűrű légkör található, ami gazdag hidrogénben, héliumban, gáz halmazállapotú hidrogéntartalmú vegyületekben, és folyamatos az átmenet a gáz és folyadék, majd a szilárd belsőrész között. Arra kevés jel mutat, hogy sziklás anyag is jelen lenne, melyben oly gazdagok a Föld-szerű bolygók. A Plútó, a legkülső bolygó, kívül esik ezen az osztályozási rendszeren. Valószínű, hogy a Plútó, mely a Föld-szerű bolygókra hasonlít, azoknak a jeges testeknek a családjába tartozik, melyek a Naprendszer külső részén keringenek a Nap körül, vagy valamelyik óriásbolygó megszökött holdjáról van szó.

A bolygók metszeti képe

Keringés

   Felülről nézve a Naprendszerre azt találjuk, hogy a bolygók az óramutató járásával ellentétesen - nyugatról keletre - keringenek a Nap körül. A keringési sebességek 48 km/s (Merkúr) és 5 km/s (Plútó) között mozognak. A Vénusz átlagos keringési sebessége 35 km/s. Mindegyik bolygó keringési síkja közel esik az ekliptika síkjához. A Plútó keringési síkja zárja be a legnagyobb szöget az ekliptika síkjával, ez 17o09'. Bár mindegyik bolygópálya elliptikus, legtöbbjük nagyon közel áll a körhöz. Az excentricitások a legkisebb 0,007-től (ez épp a Vénuszé) a legnagyobb 0,249-ig (Plútó) értékek közé esnek. Általában az excentricitás kisebb 0,1-nél, kivéve a Merkúr és a Plútó pályáját. A Merkúr kerüli meg leggyorsabban a Napot (kb. 88 nap alatt), míg a Plútó a leglassabban (kb. 248 nap alatt).

A bolygópályák inklinációja

Konstellációk

   A bolygók a Naphoz és a Földhöz képesti relatív helyzetének meghatározása során speciális pozíciókat, ún. konstellációkat definiáltak a régiek. Ha egy bolygó a Földről nézve ugyanabban az irányban látszik, mint a Nap, akkor konjukcióról, vagy együttállásról beszélünk. Ha egy belső bolygó a Föld és a Nap közé kerül, alsó együttállás történik. Ilyenkor a bolygó sötét felét fordítja a Föld felé, ráadásul megközelíti a Napot is, úgyhogy a jelenség a Földről nem látható. Ha egy bolygó a Nap túloldala felől van, akkor felső együttállás történik. Földi megfigyelő számára ez is láthatatlan a bolygó Naphoz való közelsége miatt. Ahogy a bolygó kifelé halad az együttállásból, a Naptól mért szögtávolsága egyre növekszik. A szögtávolság nem más, mint az a szög, melynek egyik szárát a Föld-Nap, a másik szárát a Föld-bolygó egyenes alkotja, és csúcsa a bolygó. Ezt a szöget a bolygó elongációjának nevezik. Ha a szög azon szára, mely a bolygóhoz húzott szakaszból áll érinti a bolygó pályáját, akkor a bolygó eléri a Naptól vett legnagyobb szögtávolságot, azaz a legnagyobb elongációt. Ebben a speciális helyzetben a Vénusz kiválóan megfigyelhető.

A Vénusz konstellációi

   Külső bolygók, mint például a Mars, vagy a Jupiter, a következő nevezetes pozíciókba kerülhetnek:

  • oppozíció, vagy szembenállás, amikor a bolygó a Földről nézve a Nappal átellenes pontban van az égen, azaz égbolt ellenkező részén van, mint a Nap - térben ilyenkor mind Föld, mind a külső bolygó a Nap ugyanazon oldalán van. Ilyenkor figyelhető meg egy külső bolygó a legkönnyebben, mert ilyenkor a bolygó napnyugtakor kel és napkeltekor nyugszik.

  • nyugati kvadratúra, ilyenkor a bolygó nyugatra van a Naptól és 90o-os szöget formál a Nap-Föld iránnyal.

  • konjukció, amikor a bolygó a Nap túloldala felől helyezkedik el a Földről nézve - a Föld, a Nap és a bolygó egy egyenesen vannak, ebben a sorrendben, és a bolygót eltakarja a Nap.

  • keleti kvadratúra, amikor bolygó keletre van a Naptól és 90o-os szöget zár be a Nap-Föld iránnyal.

Kepler-törvények

   1600-ban, felhasználva Tycho de Brahe Mars-megfigyeléseit, Johannes Kelper német csillagász (1571-1630) felírta nevezetes törvényeit, melyek jellemzik a bolygók mozgását:

  1. A bolygók ellipszispályán keringenek a Nap körül, melynek egyik fókuszában a Nap áll.

  2. A bolygótól a Naphoz húzott szakasz, az ún. vezérsugár egyenlő idők alatt egyenlő területeket súrol.

  3. Egy bolygó keringési ideje és pályájának fél nagytengelye (az ellipszis hosszabb tengelyének fele) úgy kapcsolódik egymáshoz, hogy a keringési idő négyzetének és fél nagytengely köbének hányadosa állandó.

Többek között Kepler törvényei nyitottak utat a modern csillagászat fejlődése előtt, továbbá nagy jelentőségű volt, amikor kilenc évvel később Galilei távcsövet kezdett használni a megfigyelésekhez.


:

 

 
Idő
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkgyűjtemény ajánlat
 
Háttérzene honlapomon
 
MagyarNemzetOnline hírei
 Gyurcsány-dosszié
Újabb dosszié nyílt meg Gyurcsányról

Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban:

• A fattyú neve: Nomentana
• Futószalagon készültek a hamis iratok
• Nomentana Kft.: a cégbíróság fantomja
• Sötét árnyék a miniszterelnöki széken
 
Zöld sáv menü a jobb oldalon

Zöld hírek
Környezetügyi beruházások 800 milliárd forint értékben (18:01)

BA: új stratégia kell a zaj ellen (16:14)

Egyre hatékonyabb a szelektív hulladékgyűjtés (2006-02-28)

Ismét megnyitották a zsilipet Siófoknál (2006-02-28)

Kína 32 atomerőművet épít (2006-02-27)

Közel kilencven embert telepítettek ki belvíz miatt (2006-02-22)

Zöld cégek
Napkollektor

Napelem

Szélenergia

Vízenergia

Geotermikus energia

Biomassza és egyéb

Szolár építészet

Törvénytár
Keresett szó a jogszabály címében és szövegében:

Kalkulátorok
Mekkora összeget kíván lekötni?
Mennyi időre kívánja pénzét lekötni?

Cégtár Light
A cég neve:

 
Michalangelo Dávidja

Don't copy me!

 
Gyurcsány pere Kaposváron indult
Tartalom
 
PestMegyeiRenőrség nemcsak velem szemben tévedett és csalt
Tartalom
 
Dugóhúzó pályáú kisbolygók
Tartalom
 
Az IONHAJTÓMŰ elve.
Tartalom
 

A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.