Partraszállás Normandiában: nézze meg az 1944-ről készült videót!![](http://www.mult-kor.hu/images/s.gif) 2006. február 27. | |
![](http://www.mult-kor.hu/images/s.gif)
|
![](http://www.mult-kor.hu/images/s.gif)
A TV-history e heti, szabadon megnézhető epizódja 1944-be kalauzol, amikor a szövetséges csapatok partraszállásával megindult a szárazföldi támadás Németország ellen. | |
![](http://www.mult-kor.hu/images/s.gif)
|
A második világháborúban 1944 a partraszállások éve volt. A szövetséges csapatok előbb januárban szálltak partra Olaszországban, és indultak észak felé, majd júniusban Normandiában, ahonnan Németország felé törtek előre. A kezdeti sikereket később fennakadások jellemezték - amíg az olasz fronton az év második felére nem nyomultak tovább, addig a nyugati fronton az Ardennekben állította meg a szövetségeseket a német ellentámadás. A szovjet csapatok támadása is sikeres volt: a korábbi sikerek után márciusban indított támadás során 1100 km szélességben támadó Vörös Hadsereg kiverte a németeket Ukrajnából, majd felszabadították a Krím-félszigetet is. Az év második felében ennek hatására több helyen felkelések robbantak ki a német megszállás ellen - a kelet-európai államok államcsínyei részben sikerrel zárultak, míg a lengyel felkelést véresen leverték -, a szovjetek az év végén Budapest ostromára készültek.
Míg januárban még a németek hajtottak végre pusztítást Londonban, addig májustól megindultak a szövetséges légicsapások a német nagyvárosok és iparterületek ellen. Júniustól a németek csodafegyverrel támadtak: előbb a V-1, majd szeptembertől a V-2 rakétákkal lőtték Londont. A bombázások világszinten folytak: júniustól az USA sikeres repülőtereket létesített Kínában, és innen már Japán városait és reptereit is könnyen bombázhatták.
A belső ellenállás a német területeken előbb megtorláshoz vezetett Oradourban, majd a belső ellenállás puccsot kísérelt meg Hitler ellen von Stauffenberg vezetésével, mely sikertelenül végződött.
Bár a háború még nem ért véget, már kialakulóban volt az új világrend: július 23-án Bretton Woodsban aláírták az IMF, azaz a Nemzetközi Valutaalap megalapításáról szóló egyezményt. Novemberben negyedszer is elnökké választották az Egyesült Államokban Rooseveltet, illetve Morgenthau amerikai pénzügyminiszter békejavaslatot dolgozott ki.
Magyarországon március 18-án Horthy látogatást tett Hitlernél, aki közölte vele az ország katonai megszállását. Március 19-én a német csapatok a Margarethe-terv keretén belül megszállták az országot, új kormány alakult a korábbi berlini nagykövet Sztójay Döme vezetésével. Betiltották az ellenzéki pártokat, megkezdődtek a letartóztatások, megjelentek a zsidórendeletek, majd megkezdődött a zsidóság deportálása, melyet Horthy az utolsó pillanatban, nemzetközi nyomásra állított le. Augusztus végétől Lakatos Géza lett az új miniszterelnök, megkezdték a kiugrás tervezését. A sikeres román kiugrás után október 15-én Horthy bejelentette a fegyverszünetet és a háborúból történő kilépést, mely azonban a sikertelen szervezés és a németbarát tisztikar miatt sikertelenül végződött. A nyilasok kerültek hatalomra. A fokozott terror során a nyilas állam kiépítése már nem lehetett sikeres: karácsonyra a szovjet csapatok bekerítették Budapestet.
1944-ben született Rubik Ernő feltaláló, Knézy Jenő sportriporter, Steve Fossett milliárdos rekordgyáros, Wesley Clark amerikai tábornok, Gerhard Schröder korábbi német kancellár, Sirhan Sirhan, Robert Kennedy gyilkosa, Tony Scott, Peter Weir, George Lucas, John Milius filmrendezők, Frank Sinatra, Joe Cocker Barry White énekesek, Diana Ross énekesnő, Klaus Maria Brandauer, Danny DeVito, Michael Douglas színészek, Jerry Springer műsorvezető.
Az év híres halottja volt Edvard Munch festő, Szisz Ferenc autóversenyző, Reza Pahlavi iráni sah, Antoine de Saint-Exupery író és pilóta, Erwin Rommel, Szenes Hanna ellenálló, Vaszilij Kandinszkij festő, II. Abdul-Medzsid az Oszmán Birodalom utolsó szultánja, Dési Huber István festő, Róth Miksa üvegfestő, Ságvári Endre, Radnóti Miklós költő, Bródy Imre fizikus.
Szeretne többet tudni? Nézze meg itt az 1944-es év eseményeit bemutató videót!
A 100 év - 100 kép filmsorozat többi epizódja megtekinthető az alábbi weboldalon: http://www.tv-history.tv
Kölcsönözze ki a sorozat többi részét és nézze meg közel DVD minőségben a T-Online Tékában! | |
| |