Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.
Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.
Üdv Polgár Sándor
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS
Mai Időjárás
Kis Hőtérkép
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
Pestis miatt Kis jégkorszak
A nagy pestisjárvány okozhatta a kis jégkorszakot
Az Utrechti Egyetem kutatói szerint közvetve a nagy pestisjárvány okolható a kis jégkorszakért. Az erdők ugyanis ekkor visszahódították a megművelt területeket, amitől csökkent az üvegházhatás, és az átlaghőmérséklet.
Az 1347-es nagy pestisjárvány okozta a középkori "kis jégkorszakot" Európában - állítják holland tudósok. A középkori klímaoptimum, vagyis helyenként a jelenkori felmelegedésnél is enyhébb klíma a VIII. század végétől tartott, amelynek a XIV. században beköszöntő háromszáz éves kis jégkorszak vetett véget. A lehűlés hátterében hol a napfolttevékenységet, hol pedig az óceáni áramlatok megváltozását sejtik a kutatók.
A legújabb elmélet az Utrechti Egyetem kutatóinak nevéhez fűződik. Dr. Thomas van Hoof kollégáival Hollandia délkeleti részéről származó tófenéki üledékből nyert pollen- és levélmaradványokat tanulmányozott, majd a gabonafélék és a fák pollenjének mennyiségi elemzése alapján kiszámította, hogy mely korszakokra esett a mezőgazdasági termelés virágkora és mélypontja. (A részleteket lásd: Coupling between atmospheric CO2 and temperature during the onset of the Little Ice Age)
A kutatók számításai szerint az 1200-as években robbanásszerű fejlődésnek indult a mezőgazdaság, amely kiterjedt erdőirtással párosult. E folyamat eredményeként a légkörben megszaporodott a szén-dioxid - amelyben napjainkban a globális felmelegedés okát látják-, s a kontinensen enyhe éghajlat uralkodott.
Az 1347-es pestisjárványnak azonban Európa lakosságának egyharmada áldozatul esett, így csökkent a mezőgazdasággal foglalkozók száma és zsugorodott a művelt földek területe. A parlagon maradt területeket lassacskán visszahódította az erdő, és a fák "elfogyasztották" a széndioxid jelentős részét. Ezzel a kontinensen kezdetét vette a "kis jégkorszak", amely háromszáz éven át tartott, míg az európai lakosság létszáma és mezőgazdasági termelése "vissza nem állt" az 1347 előtti szintre.
Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban: