Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.
Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.
Üdv Polgár Sándor
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS
Mai Időjárás
Kis Hőtérkép
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
A jégkorszakok okának új elmélete ismét magyar
Űrkutatás
Új elmélet a jégkorszakok kialakulásáról
2007. január 28. 15:24
Összefüggés lehet a Nap hőmérsékletének ingadozása és az eljegesedési ciklusok között
Amerikai napkutatók kiszámították, hogyan ingadozik a Nap hőmérséklete, ha figyelembe veszik a Nap belsejének mágneses mezőjét is, ahogy azt magyar csillagászok két évvel ezelőtt javasolták. Érdekes módon egy gyorsabb és egy lassabb megoldás is lehetséges, és ezek ciklusideje egybeesik a földi jégkorszakok jelenlegi, illetve millió évekkel ezelőtti gyakoriságával. A még korántsem elfogadott új elképzeléssel ellentétben a régebbi elméletek nem adtak magyarázatot a jégkorszakok ciklusidejének megváltozására.
A jelenleg elfogadott elmélet, az úgynevezett "standard modell" szerint a Nap magjának hőmérséklete állandó, amiről a gravitációs és a nukleáris fúzinyomásának egyensúlya gondoskodik.
A legtöbb tudós úgy hiszi, hogy a jégkorszakok a Föld pályájának apró változásaiból, a Milankovic ciklusokból következnek. A Föld pályája nagyjából 100 ezer évenként kör alakúból enyhén ellipszis alakúra változik, majd vissza. Milutin Milankovic szerb építőmérnök 1930-ból származó elmélete szerint ilyenkor a Földet összességében kevesebb napsugárzás éri, és ez indítja el a jégkorszakokat.
A Magyar Tudományos Akadémia "Konkoly" obszervatóriumában Grandpierre Attila és Ágoston Gábor 2005-ben felvetette, hogy a Nap magjában kialakuló mágneses mezők instabilitásokat okozhatnak a plazmában, ami hőmérséklet ingadozásokhoz vezet. Robert Ehrlich (George Mason University, Fairfax, Virginia, USA) folytatta a munkát, és a standard modellnél lényegesen több hatást vett figyelembe. Bár modelljében a legtöbb változás egymás ellenében hatva semlegesítődött, Ehrlich talált hosszú távú hőmérsékletváltozásokat okozó egymást erősítő hatásokat is. Számításai szerint a Nap magjának hőmérséklete 13,6 millió Kelvin környékén ingadozik, és a változás gyakorisága vagy 100 ezer, vagy 41 ezer év, a Nap véletlenszerű belső folyamatok következtében áll át az egyik vagy a másik fajta lüktetésre - írta a New Scientist című brit tudományos folyóirat.
A megkérdezett kollégák, Neil Edwards brit klímatológus (Open University, Milton Keynes, Nagy-Britannia) és Nigel Weiss napfizikus (University of Cambridge, Nagy-Britannia) szerint még korai leírni Milankovic elméletét. Bírálói szerint ugyan a pálya változások hatása nem elég nagy a jégkorszakok kialakulásához, de ezeket felerősíthetik egyes egymást kölcsönösen gerjesztő éghajlati folyamatok, például ha a jég miatt nem jut ki a levegőbe a tengerekben keletkező széndioxid, kisebb lesz az üvegház-hatás és tovább hűl a Föld. A Milankovic-ciklusok egyetlen baja, hogy a jégkorszakok ciklus váltását nem tudják megmagyarázni. Egyébként a ciklusok kiszámíthatók, tudni lehet, hogy a Föld éppen milyen fázisban van, és össze lehet vetni a mért értékekben megfigyelhető tendenciákkal.
Ehrlich elméletét nem lehet a gyakorlatban kipróbálni, a 41 ezer és a 100 ezer év túl lassú változást jelent. Egyetlen kísérlet mégis elképzelhető: a vörös törpecsillagok magja jóval kisebb, mint a Napé, ezért fényüknek gyorsabban kell változnia, tehát változásuk emberi időléptékben is megfigyelhető. Ehhez még ki kell számítani a periódusidőt és a várható fényváltozást.
Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban: