Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Linkek
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Ennyien voltatok
Indulás: 2004-09-02
 
Korszerű üzemanyagcella hajtás

Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.

Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.

Üdv Polgár Sándor

 
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS

Mai Időjárás

Kis Hőtérkép

Kis Hőtérkép Magyarországról

 
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
 
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
ELTE Űr programja

AZ ŰRKUTATÓ CSOPORT KÖZÉPTÁVÚ KUTATÁSI TERVE



 

A) Előzmények és a jelenlegi főtevékenység:



 

Az ELTE Geofizikai Tanszék Űrkutató Csoportjának tevékenysége 1967-68-ban indult, csoportként 1969-ben alakult meg, s működése ez idő óta folyamatos az ELTE-n.

A 70-es években a magnetoszféra hullámterjedési módszerekkel elemzése a csoport fő tevékenysége. Azóta egyre eredményesebbek vagyunk a magnetoszférikus VLF terjedés és ezen belül a whistlerek analízise terén. E téren a módszereink és eredményeink mind elméleti, mind gyakorlati területen a világban az élvonalat jelentik. A 80-as évekre a jelenlegi legfinomabb felbontású módszert fejlesztettük ki a whistlerek szerkezete elemzésére és mára már (világelsőséget elérve e téren) a Maxwell-egyenletekből levezetett, pontos analitikus és szoftver szinten meglévő whistler-modellekkel is rendelkezünk. Még az Interkozmosz-együttműködésen belül 1989. szeptember 28-án startolt az ACTIVE (IK-24) műhold, fedélzetén a BME-vel közösen létrehozott SAS-kísérlettel. Ez eredményes VLF és whistler mérés volt műholdon, ami 1994-ben zárult le, adatai tudományos értelmezése még folyik. A SAS2 unikalitást jelentő műszer változataival részt veszünk a CESAR és WARNING programokban, ugyanezen műszer változatait javasoltuk az ALP-SAT, STORM, valamint Mars és Vénusz kutatási programokba. Technológiai fejlesztésünk eredményeként a fejlesztett SAS2 műholdas mérete és tömege mintegy nagyságrendet csökkent a SAS-hoz képest. Az ISS-re (a Nemzetközi űrállomásra) SAS3 (ma unikálisnak számító) mérőrendszert javasoltunk. Európában elsőként megkezdtük a trimpi-jelek hazai vételét is, amivel a sugárzási övekből whistlerek hatására kiszóródó részecskéket vizsgáljuk. Nemzetközileg jegyzett trimpi-vevőhálózatot építettünk ki, ennek a csoportunk által üzemeltetett része 1998-ban elkészült.

Az elméleti whistler-modelljeink ma világelsőséget jelentenek, s különösen nagy érdeklődést váltottak ki és minőségileg új szintet jelentő együttműködési javaslatot eredményeztek angol-amerikai vonatkozásban az ion-whistlerek elméleti leírásában elért új eredmények. Az ion-whistlerek új elméleti leírása a whistler-elmélet megváltozását vonja maga után. A csak műholdakkal felfedezett nagyfrekvenciás TiPP-jelek (20100 MHz-es sáv) elméleti magyarázatát mi adtuk meg világelsőséget elérve.

A 80-as évek második harmadában megalapoztuk a műholdas távérzékelt adatok hazai kvantitatív alkalmazhatóságát az optikai és NIR tartományokban, majd sikeres haszonnövény termésbecslési pilot-programot hajtottunk végre a FÖMI-vel együttműködve. Ennek alapozásaként  de kizárólag űrkutatási és alapkutatási saját erőből  légköri szórási és korrekciós módszert fejlesztettünk ki. Új légköri korrekciós eljárást fejlesztettünk ki TM adatokra (ACABA eljárás), amellyel először a világon elértük, hogy vékony felhők alatti területeket is kvantitatíve hitelesen lehet vizsgálni műholdas távérzékeléssel az optikai tartományban. Megoldottuk a durva és domborzatos felszínen a közvetlen keresztbeszórás (sugárzás) figyelembe vételét S.C.F. módszerrel. Műholdas adatokkal és földi radiométeres mérésekkel sikeres lineamentum és kőzet-, illetve növényzet-reflektancia elemzéseket végeztünk. A távérzékelési pilot-programban egy archivált adatbázison (1984-es adatok) 2 növényre a műholdas adatokból számított és a nyilvántartott hozam 1%-on belül (!) egyezett. Ez reményt adott elfogadhatóan pontos műholdas termésbecslési és előrejelzési módszer létrehozására. 1996-ban NOAA AVHRR és Landsat TM adatok felhasználásával 6 növényre két, új és operatív alkalmazási előkísérletre illetve operatív alkalmazási kísérletre bevethető, haszonnövény hozam-becslési és meghatározási eljárást fejlesztettünk ki. Az egyik módszert 1997-ben sikerrel kiterjesztettük domborzatos felszínekre is, illetve 1998-ban sikeresen alkalmaztuk további 4 haszonnövényre, azaz így már összesen 10 növényre. Ezen termésbecslési eljárásaink vezető szerepet biztosítanak számunkra a nemzetközi együttműködésben. Megkezdtük a szórási korrekciós és a klasszifikációs eljárások összekapcsolását, a műholdas adatok GIS-be kapcsolását és a mikrohullámú távérzékelés első alapozó tanulmányával az MW-adatok hazai felhasználásának megalapozását. Emellett továbbfejlesztettük a NOAA AVHRR műholdképeken végezhető felhődetekciós eljárást, szintén a megbízhatóbb hozambecslés érdekében.

Ugyancsak a 80-as évek közepe óta foglalkozunk (elenyésző támogatással) a műholdas távérzékelés hozambecslési alkalmazása szempontjából is fontos Nap-földi bioszféra kapcsolatok elemzésével. Mind módszertanban, mind interpretációban új eredményeink vannak. Ezek közül nemzetközileg is számottevő a gazdaság ún. Kondratyev ciklusa és a naptevékenység 60 év körüli periodicitása közötti fázishelyes kapcsolat kimutatása.

Az űrtevékenység természetéből adódóan mindezen munkánkat nemzetközi együttműködésben, a területek nagy részén nagyon szoros kooperációban és közös programok keretében végezzük. Az űrtevékenység ezen túlmenően alapvetően középtávú-hosszútávú programok keretében valósul meg, ezért tevékenységünk középtávú tervének szerves részét jelentik a leírt előzmények, s futó tevékenységünk terve automatikusan középtávú terv.



 

B) Kutatási tevékenységünk fő irányai 2010-ig:



 

1. ELF-VLF és általános jelvizsgálatok:

A magaslégkör  pontosabban alapvetően a magnetoszféra  állapotának folyamatos vizsgálata hullámterjedési, elsősorban VLF terjedési módszerekkel. Ennek keretében állandó módszerfejlesztés végzése és egy folyamatosan felfrissített adatbázis létrehozása, amely a kutatók számára általában hozzáférhető. Folytatjuk az új elméleti modellek fejlesztését és mindezek alkalmazását a whistler-kutatásban. Továbbá a whistlerek finomszerkezetének és terjedési irányának elemzését és az analizáló módszerek fejlesztését. A fedélzeti műszerben is használható automatikus whistler-detektáló és feldolgozó módszerek rendszeres alkalmazását folytatjuk, előállítjuk a fedélzeti műszerek software-jeit. Fontos feladatunk a trimpi-jelek vétele és analízise a kibővített mérőhálózatra támaszkodva.

A legfontosabb újdonságot e területen két új irány programba vétele jelenti. Ezek: a műholdakon (és földön) mérhető természetes eredetű ELF-VLF jelek és a Föld szeizmikus aktivitásának együttes vizsgálata, a szeizmikus kockázatok csökkentése céljából; továbbá a Nap és a Naprendszer (elsősorban a bolygóközi tér) állapotának hatása a földi időjárás alakulására, vagyis az ún. űr-időjárási kutatások megindítása. A SAS2 és SAS3 műszerekkel tervezett műholdas és bolygóközi programjaink ezekhez kapcsolódnak, miközben egyidejűleg biztosítják a további eredményes kutatások folytatását is. Az adott területek megjelenése tovább erősíti a környezetfizikában érintett tanszékekkel szerves együttműködésünket; a szeizmikai kérdésekben a Geofizikai Tanszékkel, míg az űr-időjárásban a Meteorológiai Tanszékkel. E munka nemzetközi háttere: a STORM, a WARNING, a CESAR műholdas programok, a Nemzetközi űrállomásra javasolt program; míg a bolygóközi kutatásokban az ALP-SAT, a Mars-2005 és a Venus-Baloon programok a 2010-ig terjedő időszakban.



 

2. A műholdas távérzékelés:

A műholdas távérzékelt adatok kvantitatív értékelése alapeljárásainak részben a megismerése részben az adaptálása, továbbá ezen eljárások nyomonkövetése, új általános eljárások kifejlesztése, új hullámhossz-tartományok alkalmazásának megalapozása. Felszínformációk, felszínállapot, alsólégköri állapot és szennyezettség meghatározási módszereinek a folyamatos fejlesztése.

Mind a gyakorlati alkalmazások, mind a jelenleg és a jövőben rendelkezésre álló műholdak jellemzői egyaránt megkívánják a látható, NIR-MIR és ThIR, valamint az MW sávok adatai együttes kvantitatív értékelhetőségének a megoldását részben a légköri hatások elválasztása (korrekciója), részben a felszínjellemzők pontosabb meghatározása érdekében.

A 2000-es években tervezzük részletesen az adatbeszerzési gondok miatt elmaradt feladatok megoldását, továbbá a kőzetek és a talajok spektrális visszaveréseinek vizsgálatát. A növénytakaró-vizsgálatokat a termésbecslési célú haszonnövény-vizsgálatok mellett kiterjesztjük a természetes növényzet környezetvédelmi célú monitorozására is. Mindkét terület távlati műveléséhez szükséges egy NOAA AVHRR műholdas adatokat regisztráló vevőállomás, melynek megvalósítását témapályázat segítségével kívánjuk megvalósítani tekintve, hogy a jelenlegi hazai adatvétel adatbázisa az űrkutató közösségnek általában nem, pontosabban csak igen nagy költséggel férhető hozzá. (Ez a vevőrendszer kis kiegészítéssel az 1) főirány SAS2-SAS3 kísérleteiben is részt vehet adatvevőként, növelve a kísérletek adatfluxusát.)

A 2010-ig terjedő időszakban tehát három fő területen dolgozunk: a) A természetes és haszon-növénytakaró folyamatos vizsgálata és kvantitatív leírása. Ehhez kapcsolódva az e téren jelentkező természeti katasztrófák (pl. aszály) kimutatása, jellemzése. b) A kvantitatív adatértékeléshez szükséges légköri korrekciók és adat-előfeldolgozási eljárások fejlesztése, valamint ezen adatbázis GIS rendszerbe integrálása. c) A földfelszín formációinak, ezen időszakban  továbbra is  elsősorban a vonalas formációknak a vizsgálata. Kiemelten kezeljük ezek közül is a vízfolyások dinamikájának kutatását és ezen keresztül a folyók lehetséges revitalizációjához a hozzájárulást.

Mindezen célok elérését segíti az új, hiperspektrális technika alkalmazásba vétele.

3. A Nap-földi bioszféra kapcsolatok elemzése:

Hasonlóan fontos eddigi eredményeink alapján a szűkebben vett és humán jelenségek mellett az általánosabb bioszférikus illetve civilizációs kapcsolatok elemzésének folyatatása. A 2000-es években az adatgyűjtést folytatjuk, valamint a természeti, humán és gazdasági adatok és a naptevékenység kapcsolatának elemzését. Ennek részeként vizsgáljuk, hogy a természeti folyamatok mely napciklusokra érzékenyek és melyekre nem, ami a földtörténeti kutatások egyes kalibrációs kérdéseinek megoldását is segítheti.

E munka várhatóan sok predikciós eljárás számára nyújt pontosságjavítási lehetőséget, s pl. orvosi-klinikai szempontból rendkívül perspektívikus, de jelenleg még mindig csak "elvont", sajátos űrkutatási célként művelhető. Nemzetközi téren a publikációk száma növekszik, a téma fontossága nő.



 

C) A legfontosabb projektek nemzetközi kapcsolódása:



 

Együttműködés: (legfontosabb területek)


 

  • ALP-SAT várhatóan Prodex; Svájc és Ausztria
  •  bolygóközi tér - Föld kapcsolatok SAS2
  • MARS-2005 ESA; Olaszország
  •  a Mars működése és a bolygóközi tér állapota  SAS2
  • VENUS-Baloon ESA; Franciaország
  •  a Vénusz működése  SAS2
  • STORM ESA; Skandináv államok
  •  geomágneses viharok, űr-időjárás (és szeizmika)  SAS2
  • DEMETER EU5; Franciaország
  •  ELF-VLF vizsgálatokkal földrengések előrejelezhetősége
  • ISS  NASA és ESA
  •  hullámterjedési elmélet, ELF-VLF plazmaszféra és szeizmika  SAS3
  • CESAR Középeurópai Kezdeményezés (CEI) és ESA
  •  ELF-VLF plazmaszféra és szeizmika  SAS2
  • WARNING ukrán főprogram kiterjedt nemzetközi együttműködéssel
  •  ELF-VLF szeizmika (és plazmaszféra)  SAS2



Nemzetközi kapcsolatok:

ELF-VLF kutatásainkban a következő intézményekkel működtünk illetve működünk együtt:

British Antarctic Survey, Cambridge (UK); NASA Wallops Flight Facility, Goddard Space Flight Center (USA); Stanford University, STAR Laboratory (USA); IZMIRAN, Moscow (Russia); IKI RAN, Moscow (Russia); Institute of Atmospheric Physics, Prague (Czech Republic); Geophysical Observatory Sodankylä (Finland); Alenia Spazio (Italy); University of Natal (South Africa); University of Otago (New Zealand); Banaras Hindu University, Varanasi (India); RBS College, Bichpuri, Agra (India); Regional Engineering College, Srinagar (India): LPCE/CNRS, Orleans (France); University of Electro-Communications, Tokyo (Japan); Laboratory of Electromagnetic Investigations, Lviv Centre of Institute of Space Research (Ukraine).

Távérzékelési kutatásainkban a következő intézményekkel működtünk illetve működünk együtt:

United States Department of Agriculture (USDA); Telespazio, Roma (Italy). Indian Space Research Organisation Headquarters, Bangalore (India
)

 
Idő
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkgyűjtemény ajánlat
 
Háttérzene honlapomon
 
MagyarNemzetOnline hírei
 Gyurcsány-dosszié
Újabb dosszié nyílt meg Gyurcsányról

Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban:

• A fattyú neve: Nomentana
• Futószalagon készültek a hamis iratok
• Nomentana Kft.: a cégbíróság fantomja
• Sötét árnyék a miniszterelnöki széken
 
Zöld sáv menü a jobb oldalon

Zöld hírek
Környezetügyi beruházások 800 milliárd forint értékben (18:01)

BA: új stratégia kell a zaj ellen (16:14)

Egyre hatékonyabb a szelektív hulladékgyűjtés (2006-02-28)

Ismét megnyitották a zsilipet Siófoknál (2006-02-28)

Kína 32 atomerőművet épít (2006-02-27)

Közel kilencven embert telepítettek ki belvíz miatt (2006-02-22)

Zöld cégek
Napkollektor

Napelem

Szélenergia

Vízenergia

Geotermikus energia

Biomassza és egyéb

Szolár építészet

Törvénytár
Keresett szó a jogszabály címében és szövegében:

Kalkulátorok
Mekkora összeget kíván lekötni?
Mennyi időre kívánja pénzét lekötni?

Cégtár Light
A cég neve:

 
Michalangelo Dávidja

Don't copy me!

 
Gyurcsány pere Kaposváron indult
Tartalom
 
PestMegyeiRenőrség nemcsak velem szemben tévedett és csalt
Tartalom
 
Dugóhúzó pályáú kisbolygók
Tartalom
 
Az IONHAJTÓMŰ elve.
Tartalom
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!