Onlány gyakorlat: levelezés programmal - The Bat! bemutató
Szerző: ClaireR · Dátum: 2006-07-16 14:00:00 · Rovat: OnLány |
|
Hozzászólások: 6 | |
|
| |
Megkönnyítendő a mindennapos e-mailezés gondjait, bemutatjuk az e-mail programok egyik ászát, a The Bat!-ot. Majdnem mindent tud, amivel kényelmesebbé (és biztonságosabbá) teszi az életünket. |
Az e-mailezés immár az én életemben is végérvényesen a mindennapos rutin részét képezi. Elsőnek a freemailes postafiókom nézem meg, oda szokott írni a család, aztán jöhet a vipmailes a barátnők miatt, a Citrommail meg a kevésbé fontos dolgok miatt, Gmail ha nagyobb méretű fájlt küldök…elvesztem! Melyiket is nem néztem még ma?
Ezen már rég túlestünk a mai világban, a Microsoft Outlook és más levelező programok kisegítenek minket. Általunk megadott időközönként átvizsgálják postaládáinkat és jelzik, ha új e-mailt találnak, így megspórolják a folytonos bejelentkezgetést. Ezen szoftverekből választottam ki számomra legszimpatikusabbat, a The Bat! –ot.
Első lépésként szerezzük be a szoftvert: http://letoltes.prim.hu/index.prm?pid=38 Innen ingyenesen letölthető egy 30 napos verzió (amennyiben tetszik, szép pénzért meg lehet vásárolni: http://www.thebat.hu/arlista.html ). Egyenlőre tesztelgetni ez a verzió is tökéletes, hogy megtudjuk, szeretnénk-e élni a progival. Nem kell félni a telepítéstől, annak sem, aki nem tud angolul! Igyekszem mindent leírni, és a szotar.sztaki.hu is segit.
Miután letöltöttük a fájl-t (thebat_home_3-71-03.msi), kétszer katt rá, és máris indulhat a next-next-finish telepítés! „I accept…” – elfogadjuk a szerződést, majd a „Complete” teleptést választva pár másodperc múlva már a gépünkön is van a program. A „Finish” előtt pipáljuk ki a „Launch The Bat!” – et (megnyitja a levelezőnket), így rögtön nekiláthatunk a beállításoknak.
The Bat! Setup
Tanács ’előszörtelepítőknek’: amit alapból felajánl a program, azt nyugodtan elfogadhatjuk, ha változtatni kell, azt igyekszem jelezni. Nézzük a lépéseket:
-
Az első ablakban megkérdezi, hova mentse a levélforgalmunkról az adatokat. A gép alapból felajánl egy helyet a rendszermeghajtónkon (amelyiken a Windows van): Documents and Settings/felhasználói fiók/Application Data/The Bat!/ Ez a leveleink méretével arányosan növekedni fog, ezért (szerintem) érdemes egy másik meghajtón erre a célra külön könyvtárat létrehozni. Azon belül is érdemes külön könyvtárat létesíteni mindegyik account-nak (Account: egy adott rendszer használata során a felhasználót reprezentáló egyedi azonosító). Minden e-mail címünkhöz érdemes külön accountot létrehozni, hogy jobban átláthassuk levelezéseinket.
-
Feltesz három kérdést nekünk, amit elfogadunk : .vcf (elektronikus névjegykártyák formátum) .msg .eml kiterjesztésű fájlok hozzárendelése a programhoz.
-
Megkérdezi, hogy egy régebbi accounttal akarunk-e élni, vagy csinálunk-e újat? (most csinálunk újat).
-
Megadjuk account nevünk, pl.: Denever, majd a „Home Directory” –t átállítjuk, ha szükséges. A „Default” beállítás szerint jelenleg az Application Data – ba ment mindent. Ezt később is átállíthajuk (mint egy csomó mindent), de érdemes most („Browse” gomb) átállítani a neki létrehozott könyvtárra.
-
Kéri adataink begépelését: amit ide beírunk nevet, mailcímet, az fog majd megjelenni a „Properties” (tulajdonságok) menüpontban (természetesen ezt is átállíthatjuk később). Persze, ha megvesszük a szoftvert már van értelme normálisan kitölteni, addig fiktív adatok is tökéletesek.
-
Itt is tovább okézhatunk, ugyanis POP3 -ra (Post Office Protocol (v3) – az interneten keresztül történő levél-letöltésére használt protokollra) van szükségünk.
-
A következő ablakban username (felhasználó nevünk pl.: freemailnél) –ünk, majd a password –t (jelen példában a freemail-est) szeretné megtudni. Érdemes a leveleinket a biztonság kedvéért a szerveren is meghagyni, ehhez pipáljuk ki a következőt: „leave copy of message on the server”. Ilyenkor fennállhat az a veszély, hogy megtellik postaládánk, ezért érdemes időnként ránéznünk!
-
Következő ablakban is csak ’oké’…
- ..és már meg is tekinthetjük az új accountunk!
Account properties (felhasználói fiókunk tulajdonságai)
-
General (általános beállítások): az eddigi fiókkészítés során megadott adatok alapján már kitöltötte a szoftver nekünk.
-
Transport: Freemailnél, Vipmailnél (és a legtöbb mailszolgáltatónál) a szoftver által ajánlott beállításokhoz nem kell hozzányúlnunk, viszont Gmail-nél pár dolgot át kell állítani: - először Gmail -ban engedélyezni kell a pop3 protokollt.
- „ Send mail”: alábbi kép alapján átállítani az „SMTP Server” –t (Simple Mail Transfer Protocol egy alkalmazási protokoll, amely a hálózati felhasználók egymással való kommunikációját teszi lehetővé) és a „Connection” –t Regular-ról TLS-re (Transport Layer Security protokollok lehetővé teszik a kliens és szerver hitelesítését, valamint a kommunikáció bizalmasságának megteremtését) - „Receive mail” : „Mail Server” : pop.gmail.com és a „Connection” –t TLS-re. Kép.
-
Mail management: itt állíthatjuk be többek között, hogy törölje (Delete) a levelet a szerverről (ahonnan lehúzta), vagy hagyja fenn (leave) a számunkra meghatározott ideig.
-
Options: Innen számunkra kezdetben a legfontosabb beállítás, hogy milyen sűrűn csekkolja le postafiókunkat: minden indításkor, 1 percenként, 1 óránként. Aki sokat ül a gép előtt, az általában 3-5 percet állít be, így szinte azonnal tudja, ha levele érkezett. A levélszerver szolgáltatója általában nem szereti a 3 percél sűrűbb lekérdezést, de felesleges is.
-
Templates: ha levelet írunk, válaszolunk valakinek, mit lásson a címzett. Itt adhatjuk meg az ún. aláírásunkat, ami minden levél végén megjelenik. Fontosabb céges, vagy magán adatainkat adhatjuk meg itt.
-
Sound: „ Play sound when new mail arrives” –t kipipáljuk, akkor választhatunk („Browse” gomb) egy hangot, amit a levél érkeztekor hallhatunk. A program rögtön felajánl egy csomó Windowsos alap wav-ot, de rakhatunk sajátot is (wav legyen egészen pici mérettel).
Ezzel elkészült első felhasználói fiókunk!
Rögtön jött is egy levél a Rit Labs –tól: üdvözöl minket.
Az új üzeneteinkről kétféleképp kaphatunk tudomást: beállíthatjuk, hogy a tálcán repkedjen egy denevér, vagy a monitor jobb alsó részében egy ’csík’ –ot futni infókkal (alapból sötétszürke téglalapban: kitől kaptuk a levelet, mennyit kaptunk, mikor…)
[+]
Érdemes minden e-mail címünknek újabb account-ot készíteni: menü -> account -> new. Innentől a Setup 4. pontjától újra eljátszhatjuk a lépéseket. A Home Directoryt ne felejtsük a megfelelő könyvtárra állítani („Browse” gomb). Felugrik egy ablak, hogy regisztráljunk! Az „OK” ra kattintsunk, ne az „Exit”-re! Hacsak nem regisztrálni és vásárolni akarunk. Ha valamit át szeretnénk állítani a későbbiekben: menü -> account -> properties –ben megtehetjük.
Maga a szoftver tulajdonságait: menü -> options -> preferences –ben változtathatjuk meg. Egy kis szubjektív vélemény: „genereal always show icon in the system tray”-t és „do not display program icon on the task bar” –t érdemes bepipálni, így ha lehúzzuk az ablakot, nem jelenik meg a tálcán és az eszközök között is az ikonja. Itt továbbá néhány formai dolgot is beállíthatunk, ha nem akarunk szürke egyhangúságban élni:
-
„messages” -ben a levelek formai beállításait, üzenetek fejléceit saját egyéniségünkre szabhatjuk.
-
„mail tickert”: a képernyő jobb aljában futó csíkot itt ’szabályozhatjuk’ : mennyire legyen átlátszó (opacity), meddig éljen a csík…
-
protection: melyik formátumot nyissa meg progi, melyiket ne (pl nem tanácsos az .exe-t engedélyezni a vírusok miatt)
A „Preferences” és menüpontokhoz további kellemes felfedezést kívánok mindenkinek!
Picit komolyabban nézve: a megvásárolt The Bat! beépített vírusírtóval rendelkezik, erről bővebben : http://www.thebat.hu/virusvedelem.html olvashatunk. Ha többen használnak egy gépet, és nem akarjuk, hogy mindenki olvasgassa leveleink: SecureBat! a megoldás. Minden program indítás előtt kéri jelszavunk, így elkerülve az illetéktelen olvasgatást. Mindenkinek más az ízlése: valaki a Microsoft Outlook–ra esküszik, valaki minden levelezőprogramot messziről elkerül. Viszont egy próbát megér, hátha az új kedvencünk lesz. Telepítése, kezelése nagyon egyszerű, jól átlátható program, és aranyos a denevér, ahogy a tálcán repked (szerintem).
|
|
» Cikkhez fűzött hozzászólások
.. - Daem00n |
2006-07-16 20:37:42 |
akkor nézzétek meg, mekkora szemétlerakatot csinál a TB C-re (és mekkora helyet foglal el ez a szemétlerakat), annak ellenére, hogy mondjuk rendszeresen üríted a Kukáját... Nekem eccerűen elfogyott a helyem, és nem tudtam, mitől. Hát a TB-től. Pucoltam is le, pedig szerettem. Azóta a céges levelezést Bat-tel intézem, a privátot pedig Incredimail-lel, a kettő együtt nem pusztít annyit helyet, mint a TB egymaga... |
bat - Salamon |
2006-07-16 18:04:33 |
A BAT is tud magyarul es nem igazan tudok olyat mondani, amit a TB tud, a Bat nem es hianyzik. Persze a magyaritast eszem agaban sincs feltenni |
Thunder - Bird |
2006-07-16 16:38:13 |
Nekem is az volt az első kérdésem, hogy miért nem Thunderbird, a The Bat utoljára 4 éve volt divatban. Persze nem kell a divatot követni. DE a Thunderbird ingyenes, és tud magyarul. Akkor miért a The Bat? |
altern. - b3ck |
2006-07-16 15:53:20 |
Személy szerint a Thunderbird-re esküszök, ingyenes, és többet is tud a TheBat!-nél. | | |