Falkában vadásztak a dinók - A T-Rex gyorsabb volt egy mai gepárdnál is
Százmillió évig uralták a földet
2007-03-04
A földi élet hajnalán nem csak óriás skorpiók lapultak az óceánok mélyén. Mint az a GEO magazin márciusi számából is kiderül, utódaik, a kisebb repülő nagyságú szárnyas gyíkok és a bolygót több mint százmillió évig uraló dinoszauruszok körül még mindig sok a rejtély. Csak most kezdjük el sejteni, hogyan éltek, miként viselkedtek ezek a lények.
Gregory Erickson floridai paleontológus sok veszélyt vállal a tudomány nevében. Olyan botokat dugdos az aligátorok szájába, amelyek végére erőátalakító műszert szereltek. A rekordot egy 340 kg súlyú aligátor tartja: állkapcsai csaknem 1,3 tonnányi nyomást fejtettek ki. Erickson arra keresi a választ, hogy az aligátornál jóval nagyobb, akár 13 méter hosszúra is megnövő T-Rex mekkora erő kifejtésére volt képes.
Jürgen Hummel német kutató kémcsövekből "rakta öszsze” a növényevő sauropodák gyomrát, hogy kiderítse: miként voltak képesek táplálni magukat a hatalmas lények.
Hiszen egy elefántnak is napi 200 kg fűre van szüksége, hogy jóllakjon, márpedig ezek a dinók legalább kétszer nagyobbak voltak a mai ormányosoknál. Hummel kutatásai megoldották a rejtélyt, kiderült, hogy a Sauropodák megették az eddig emészthetetlennek vélt páfrányokat és tűlevelűeket is. Mások arra kíváncsiak, hogy miként viselkedtek az ősidők lényei, csordában vonultak-e vagy magányosan éltek. Nemrégiben a kutatók Patagóniában egy újonnan felfedezett és Mapusaurus névre keresztelt húsevő dinoszauruszfaj több példányának maradványaira bukkantak. Néhány fosszília fiatal állatoktól származik. Ez azt jelenti, hogy a dinók családi kötelékekben vadásztak?
Pesten az őshüllők
Patagónia óriás dinói címmel különleges kiállítás nyílik jövő szombaton a Természettudományi Múzeumban, amely nyolc hónapon át látogatható. A Dél-Amerikában talált 14 őshüllő rekonstruált csontvázainak 4765 kilogrammos rakománya hajón, vonaton és kamionnal érkezett hozzánk. Köztük van minden idők legnagyobb húsevő dinoszauruszának lelete, a nyolctonnás, 14 méter hosszú Giganotosaurus is.
Kérdéses az is, hogy meddig éltek a földtörténet múltjának szörnyetegei. A 24 méter hosszú növényevőről, a Janenschiáról például mostanában derült ki, hogy valószínűleg 11-13 éves kora körül érte el a nemi érettséget, és megérhette a 40. születésnapját is.
Karen Chin a Colorado egyetemen dinóürülékeket vizsgál, a közelmúltban egy 43 cm hosszú és 16 cm széles kupac került a kezébe: egy Tyrannosaurus hagyta meg az utókornak. A vizsgálat során kiderült, hogy a rettegett ragadozó egy Triceratopsot falt fel és emésztett meg. Olyan erővel aprította fel zsákmányát, hogy a csontokból csupán szilánkok maradtak. Ez azt jelenti, hogy a T-Rex akár háromtonnás - vagyis a mai aligátornál kétszer nagyobb - erővel tudott harapni.
Ha mindez nem lenne elég lenyűgöző, fény derült arra is, hogy a T-Rex 75 km/órás sebességgel tudott futni, vagyis leelőzné a gepárdot is. Az oregoni egyetemen Kent Stevens professzor lézerrel megvilágította egy T-Rex modell pupilláit, és arra a következtetésre jutott, hogy a szörnyetegnek olyan éles látása volt, mint egy mai sólyomnak. Azt viszont senki sem tudja megmondani, hogy mire használta a T-Rex mellső kis kezeit”, milyen színű volt, és összerezzentek-e az erdő lakói, ha teljes erővel elbődült.
K. Sz.