Honnan tudjuk, hogy éppen látunk valamit? Amerikai kutatók áttörést értek el a látási figyelem kialakulásának megértésében, új tanulmányuk elsőként jelölte ki a látás tudatosulásáért felelős agykérgi terület határait.
A Phoenix-i Barrow Neurológiai Intézet kutatóinak új felfedezése leírja a látási észlelés tudatosulásának idegrendszeri alapjait, és ezzel közelebb viszi a kutatókat a szem és az agy együttműködésének, a látási figyelem kialakulásának megértéséhez.
A látási figyelem vagy tudatosulás az a folyamat, amelynek során az agy a vizuális ingereket tudatos tapasztalássá, a látványt pedig megértéssé alakítja át. A látás reflexes részével szemben - amilyen például a szem fókusztávolságának megváltoztatása - a látási figyelem azt a tudatos tapasztalatot jelenti, amikor egy ingert láthatónak ismerünk fel (köznapi nyelven: látjuk a körülöttünk lévő világot).
Peter Tse agykutató professzor és munkatársai megtalálták azt a kis területet az agy nyakszirti (tarkótáji) lebenyében, amely a látott tárgyak tudatosulásáért felelős. Korábban a kutatóknak már sikerült kizárniuk a látórendszer alsóbb szakaszait - például az ideghártyát - a látási figyelem kialakításáért felelős lehetséges agyi területek közül, a pontos hely feltérképezésére azonban mostanáig nem került sor.
A kísérlet során a kutatók ún. funkcionális mágneses rezonanciás képalkotás (fMRI, functional Magnetic Resonance Imaging) technikával vizsgálták, ami az elhasznált vér kimutatásával képes jelezni a vizsgált agyterület működésének intenzitását.
A tizenhét önként jelentkezőnek a vizsgálat közben különböző mértékben látható tárgyakat mutattak. Amikor a vizsgált személyek jobban látták a tárgyakat, akkor a látvány tudatosulásához szükséges energia felhasználást az fMRI egy körülhatárolt agyterületen jelezte, amikor pedig a tárgyak fokozatosan láthatatlanná váltak, akkor ezeknek az idegsejtek az aktivitása csökkent. A kutatók ezáltal meg tudták határozni a látási észlelés tudatosulásáért felelős agyi terület elhelyezkedését.
A tanulmányt a Proceedings of the National Academy of Science c. tudományos folyóiratban közölték.