Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Linkek
 
Naptár
2025. Március
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Ennyien voltatok
Indulás: 2004-09-02
 
Korszerű üzemanyagcella hajtás

Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.

Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.

Üdv Polgár Sándor

 
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS

Mai Időjárás

Kis Hőtérkép

Kis Hőtérkép Magyarországról

 
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
 
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Holdrendszerek keletkezése

A holdrendszerek keletkezése
2006. június 26., hétfő, 9:12

A cikk betűmérete : kisebb nagyobb

Egy új elméleti modell sikeresen jelzi előre, mekkora holdjai lehetnek egy óriásbolygónak és azok miért térnek el a Föld-típusú égitestek vagy a Kuiper-objektumok holdjaitól.


Forrás: NASA
Forrás: NASA
Néhány óriáshold a Naprendszerben. Balról jobbra, fentről lefele: Io, Europa, Hold, Ganymedes, Callisto
Ajánlat
Southwest Research Institute
Ajánlat
Új elmélet a Naprendszer legfurcsább óriásholdjának születéséről
Focipálya méretű szaturnuszholdak
Becsapódás szülte a Plútó holdjait
Új térképek a Szaturnusz holdjairól
Új gyűrűk és holdak az Uránusz körül
Két új hold a Plútó körül
Új képek a Szaturnusz holdjairól

A Naprendszer négy óriásbolygója körül sok ezer hold keringhet, de ezeknek csak kisebb részét ismerjük napjainkban. Többségük olyan apró, utólag befogott kísérő, amely nem az óriásbolygókkal együtt született, hanem csak később, gravitációs kölcsönhatások révén állt pályára körülöttük. Az adott óriásbolygóval együtt keletkezett nagyobb tömegű, ún. normális avagy reguláris kísérők száma azonban kevés - tömegük ellenben viszonylag nagy. Ide tartoznak azok a látványos holdak (pl. Io, Europa, Ganymedes, Enceladus, Titan stb.), amelyek az óriásbolygók egyenlítői síkjában, a bolygó tengelyforgásával azonos irányban keringenek.

Ezen holdak tehát szép, egységes rendszert mutatnak, és teljes tömegük jellemzően az adott bolygó tömegének tízezrede körüli. Ezzel szenben a kisebb Föld-típusú bolygóknál és a Kuiper-objektumoknál más a helyzet: a Föld Holdjának a tömege 1%-a bolygónkénak, a Plútó holdjainak össztömege pedig 10%-a a Plútóénak. Utóbbi esetekben olyan kísérőkkel lehet dolgunk, amelyek egy-egy hatalmas becsapódás alkalmával kirepült törmelékből álltak össze. Robin Canup és William Ward (SwRI) legondolása szerint nem véletlen, hogy az óriásbolygók holdjainak tömege általában a központi planéta tízezrede körüli. A magyarázat a holdrendszerek születési folyamatában keresendő.

Az óriásbolygók összeállása két fázisban zajlott. Először ütközésekkel jeges bolygócsírák tapadtak össze egyre nagyobb testekké. Így alakult ki az óriásbolygók magja. Idővel ez a mag akkora tömeget ért el, hogy elkezdte az ősi Nap körüli ún. protoplanetáris korongban maradt gázanyagot (főleg hidrogént és héliumot) is magához vonzani. A gáz minden óriásbolygó körül egy-egy- korongban spirálozott lassan az adott bolygó felé, ebben a korongban természetesen befogott szilárd szemcsék is voltak.

Itt jöhettek létre olyan kisebb sűrűsödések, amelyek végül holdakká fejlődtek. A bolygóközi térből beáramló anyagban a születő óriásbolygó és körülötte keringő, kialakulóban lévő holdjak gravitációs zavaraitól hatalmas spirális sűrűséghullámok keletkeztek. Ezek a születőben lévő holdak pályáját zsugorították, amitől azok egyre közelebb jutottak a központi óriásbolygóhoz. Miközben az adott hold tömege növekedett, a hatás egyre erősebb lett, tehát minél nagyobb lett egy hold, annál gyorsabban vándorolt befelé a korongban.

Azok a holdak, amelyek a fenti folyamat során túl közel jutottak az óriásbolygóhoz bele is zuhannak. A holdak keletkezése, bevándorlása és bezuhanása rendszeresen újraindul és mindaddig zajlott, amíg elegendő friss anyag jutott a korongba a Nap körüli térségből. A korong és a holdak növekedése, valamint a holdak bezuhanása és fogyása így egyensúlyt tartott egymással. A folyamat révén egy adott időpontban a holdak formájában található anyag mennyisége mindig az adott óriásbolygó tömegének tízezrede körül mozgott.

A modell alapján tehát sok hold jön létre egy-egy óriásbolygó körül, de azok többsége a fenti gravitációs kapcsolat révén bespirálozik a központi óriásbolygóba, tehát megsemmisül. Az utolsóként kialakult hold nemzedék befelé vándorlása fokozatosan megállt, ezek az égitestek fennmaradtak és megfigyelhetők napjainkban. A Jupiter és a Szaturnusz esetében a szimulációk jól jelezték előre a mai holdak kialakulását - probléma a nagyon ferde tengelyű Uránusznál mutatkozott. Itt a bolygó és holdjai a pályasíkjára állított merőlegessel 98 fokos szöget zárnak be - túl extrém körülményeket adva a jelenlegi modell futtatásához.

Forrás: SwRI

A szimulációk eredménye. A három színes vonal három eltérő paraméterekkel lefuttatott szimulációnál jelzi a holdak teljes tömegét az idő előrehaladtával, amely vízszintesen balról jobbra telik. A vízszintes szaggatott vonalak a Jupiter, a Szaturnusz és az Uránusz holdrendszerében ma megfigyelhető tömegarányt mutatják. A modellben folyamatosan áramlik be az anyag a bolygóközi térből a születő óriásbolygó körüli korongba, miközben az ott keletkező holdak időnként a bolygóba zuhannak (kis lezökkenések a görbéken) (SwRI)

A számítások az utóbbi években felfedezett exobolygók feltételezett holdjaira, illetve a velük kapcsolatos feltételezésekre is hatással vannak. A modell alapján a Jupiter-kategóriájú exobolygók legnagyobb holdjai a mi Holdunkhoz, vagy legfeljebb a Marshoz hasonló tömegű égitestek lehetnek.

Forrás: JPL, NASA

Két hold a Szaturnusz rendszeréből: az előtérben az Enceladus, mögötte a Titan, utóbbi magasszintű szmogrétege kékes árnyalatban dereng a korong peremén. A két holdat félig hátsó megvilágításban láthatjuk 2006. február 5-én, amikor a Cassini az Enceladustól 4,1 millió km-re, a Titantól pedig 5,3 millió km-re volt (NASA, JPL)

Kereszturi Ákos

 
Idő
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkgyűjtemény ajánlat
 
Háttérzene honlapomon
 
MagyarNemzetOnline hírei
 Gyurcsány-dosszié
Újabb dosszié nyílt meg Gyurcsányról

Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban:

• A fattyú neve: Nomentana
• Futószalagon készültek a hamis iratok
• Nomentana Kft.: a cégbíróság fantomja
• Sötét árnyék a miniszterelnöki széken
 
Zöld sáv menü a jobb oldalon

Zöld hírek
Környezetügyi beruházások 800 milliárd forint értékben (18:01)

BA: új stratégia kell a zaj ellen (16:14)

Egyre hatékonyabb a szelektív hulladékgyűjtés (2006-02-28)

Ismét megnyitották a zsilipet Siófoknál (2006-02-28)

Kína 32 atomerőművet épít (2006-02-27)

Közel kilencven embert telepítettek ki belvíz miatt (2006-02-22)

Zöld cégek
Napkollektor

Napelem

Szélenergia

Vízenergia

Geotermikus energia

Biomassza és egyéb

Szolár építészet

Törvénytár
Keresett szó a jogszabály címében és szövegében:

Kalkulátorok
Mekkora összeget kíván lekötni?
Mennyi időre kívánja pénzét lekötni?

Cégtár Light
A cég neve:

 
Michalangelo Dávidja

Don't copy me!

 
Gyurcsány pere Kaposváron indult
Tartalom
 
PestMegyeiRenőrség nemcsak velem szemben tévedett és csalt
Tartalom
 
Dugóhúzó pályáú kisbolygók
Tartalom
 
Az IONHAJTÓMŰ elve.
Tartalom
 

Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!