Ezüstpénzek árulkodnak a császár pazarlásáról 2006. március 13.
Két liverpooli régész ezernél is több ókori római pénz ezüsttartalmát elemezve szeretné megismerni a császárkor politikai és gazdasági viszonyait.
A világ számos múzeumából több mint ezer darab római kori ezüstpénzt gyűjtött össze Matthew Ponting, a Liverpooli Egyetem archeológusa, valamint a Bejrúti Amerikai Egyetem régészprofesszora, Kevin Butcher. Céljuk, hogy - a világon elsőként - az érméken végrehajtott rétegvizsgálat alapján fény derüljön arra, hol és hogyan keletkeztek ezek a darabok, és hogy használatuk során a fém milyen változásokon ment keresztül.
Ismeretes, hogy a római császárok időnként csökkentették a pénzek ezüsttartalmát, amelyet kisebb értékű érccel pótoltak. Így a gyakorlatban megmaradt a fizetőeszköz eredeti súlya - ezáltal értéke is -, és megoldódott a kormányzati túlköltekezéséből adódó átmeneti gazdasági nehézség is.
A pénzérmék különböző rétegeinek számából jól lehetne következtetni a korszak gazdasági folyamataira - állítja Ponting. Az egyes rétegek izotópos jelkisugárzását pedig összehasonlítanák a Római Birodalom ismert ezüstbányáiból származó fémekéivel, így lenne megállapítható azok származási helye is.
Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban: