Visszautasította díját az orosz matekzseni 2006. augusztus 23. 14:05, Szerda - Richárd Balázs
Visszautasította a matematika egyik legtekintélyesebb díját az az orosz zseni, aki az eddigi állás szerint megoldotta a Poincaré-sejtést, az évszázad egyik legnagyobb matematikai talányát.
Dr. Grigorij Perelman kedden vehette volna át Madridban a Fields-érmet személyesen János Károly spanyol királytól. Többen sejtették, hogy a formaságoktól idegenkedő, meglehetősen zárkózott Perelman nem fogja elfogadni a kitüntetést. Perelman nem először utasított vissza elismerést, 1996-ban a Matematikusok Európai Kongresszusának pénzdíjára mondott nemet. A Nemzetközi Matematikai Szövetség leköszönő elnöke, John Ball személyesen utazott Szentpétervárra, hogy megtudakolja az orosz matematikus indokait. Perelman távolmaradását a matematikus társadalomról szerzett személyes tapasztalataival magyarázta, Ball elsősorban a látásmódbeli különbözőségnek tulajdonítja Perelman elszigetelődését.
A négyévente kiosztott Fields-érem 15 000 kanadai dollár pénzdíjat is magában foglal. Ennél jóval nagyobb díj is vár még Perelmanra, a Clay Matematikai Intézet egymillió dollárja, amit akkor kaphat meg, ha a Poincaré-sejtés megoldása végig bírja az alapos vizsgálatokat, melyek 2002 óta folynak és mindeddig nem találtak jelentős hibát a különc matematikus bizonyításában. Az elemzők szerint az egymillió dollárnak sem lesz semmiféle értéke Perelman számára.
Grigorij Perelman 1966-ban született az akkori Leningrádban. 16 éves korában nyerte első nagy megmérettetését, győztesként hagyhatta el a Budapesten megrendezett Nemzetközi Matematikai Olimpiát. Doktori címét a Szentpétervári Állami Egyetemen szerezte, majd több amerikai egyetemen is tanult a kilencvenes években, mielőtt visszatért volna hazájába. Ott a Szteklov Matematikai Intézet munkatársaként dolgozott, majd idén január 1-jén váratlanul lemondott posztjáról, ismerősei szerint azért, hogy szabadon folytathassa munkáit. Perelman 2002-ben és 2003-ban a Poincaré-sejtés megfejtéséről publikált két munkájával vált nemzetközileg is ismertté.
A Poincaré-sejtés 1904 óta tartja lázban a matematikusokat. A francia Henri Poincaré által felvázolt probléma a topológia egyik központi, a háromdimenziós térrel kapcsolatos kérdése. Poincaré valószínűsítette, hogy a kétdimenziós tér egyenletei átalakíthatók háromdimenziós térhez is. A kétdimenziós terek topológiai leírása már az 1800-as években megtörtént, ezek segítségével az összes lehetséges felület (mint például a Föld felszíne) leírható matematikai eszközökkel.
A hatvanas évektől kezdve a matematikusok minden további dimenzióra átalakították az egyenleteket, de egyik eljárás sem működött három dimenzióban. Ezért vált hírhedtté a probléma, melynek megoldására a Clay Intézet írt ki pályázatot egymillió dollár értékben. Több tucatnyi olyan megoldása született, mely később hamisnak bizonyult, Perelmané azonban úgy tűnik, végre állja a sarat.
Kapcsolódó cikkek: · Tökéletes turbulenciákat festett van Gogh (2006. július 13.) · Matematikával a képhamisítás ellen (2004. november 25.) · Számok nélkül nem lehet számolni (2004. augusztus 24.) · Az űrkorszakba repíthetett volna a 2000 éves könyv? (2003. október 4.) · Megoldódott a milliódolláros matematikai kérdés? (2002. április 14.)
IT/Tech, Hardver 08.24. Kedvezményekkel jöhet a Windows Vista 08.23. PS2: Olcsó és rózsaszín 08.23. 8 GB-os mp3-lejátszó a SanDisktől 08.23. ATI útiterv hiányzó chipkészletekkel 08.23. Mégsem gyártják a PS3-at 08.23. Európában folytatódik a HD DVD - Blu-ray háború 08.23. Brit merényletek: árulkodó digitális nyomok 08.23. Redmondba hívták a Mozilla Alapítvány fejlesztőit 08.23. Indul a Google szövegszerkesztője 08.22. A gyermekpornográfia kiskapukat keres Tudomány, Játék, Mobil, Film, Digicam 08.23. A játékosok nem gyilkosok 08.23. Facér Jimmy - Kisvárosi sztori minimálkivitelben 08.23. Visszautasította díját az orosz matekzseni 08.22. A szökés - Itthon szerdán indul a Prison Break 08.22. Elvérzett az orvosi teszteken a negyedik űrturista 08.22. Samsung mobiltelefon lopásgátlóval 08.22. Pro Stroke Golf: World Tour 2007 08.21. Sony DSC-M2 ismertető 08.21. Végéhez ér a SMART-1 küldetése 08.21. Rém rom - Hullahegyek és gyilkosságok Hirdetés
A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá! Bejelentkezéshez klikk ide >> (Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
© Epikurosz ma 11:27 | Válasz | #61 Jut eszembe: Volt itt mifelénk egy felmérés kisdiákok között. Azt kérdezték tőlük, hogy mik szeretnének lenni, ha megnőnek.
A legtöbben azt válaszolták: gazdagember. :-)
Üdvözlettel: Epikurosz Akasha Könyvtár, közönségszolgálati munkatárs
© Epikurosz ma 11:23 | Válasz | #60 Na, végre, valaki helyesen írja a Fields Díj nevét.
Történt ugyanis, hogy megnéztem a Goodwill Hunting c. filmet, és a szinkronban, meg a feliratozásban is az volt, hogy "életmű pályadíj". Gondolom a balek fordítónak a "fields"-ről a pálya jutott eszébe. Még jó, hogy nem a filctoll. :-))
Perelman egyébként hülye, épp ezért szerintem ilyen esetben a bírálóbizottságnak jogában kellene állni, hogy a pénzt felajánlja a matekzseni környezetének, pld. szentpétervári más tehetséges matematikus diákoknak stb.
|