mégsem vagyunk egyedül... |
A frissen felfedezett bolygó ötször nagyobb a Földnél, felületén -220 Celsius fok az átlaghőmérséklet. A fagyos, sziklás bolygót a nemzetközi kutatató csoport tagjai a Naprendszeren túl fedezték fel, egy nemrégiben kidolgozott új technika segítségével.
Az OGLE rendszer fényévekre ellát. |
Michael Turner, az Amerikai Nemzeti Tudományos Alapítvány tagja szerint: „A felfedezés fontos áttörés a kutatásokban, választ adni arra a kérdésre, egyedül vagyunk-e a világban?”
A bolygót felfedező St Andrews Kutatóintézet professzora, Keith Horne szerint, bizonyos, hogy hamarosan az élet jeleit is megtalálják a masszív bolygón.
Az új eljárásnak köszönhetően a csillagok körül keringő kisbolygókat fel tudják térképezni. A földön kívüli életformák elsőszámú lehetséges jelöltje a 20.000 fényévre található lakhatónak aposztrofált hideg planéta. A gravitációs mikro-lencsés eljárással sorra fedezhetik fel a Föld-típusú bolygókat. A most felfedezett égitest a Tejút rendszer közepénél, egy „Vörös Törpe Csillag” körüli pályán kering. Az Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE) rendszer használata elősegíti a kutatókat a távoli csillagok tökéletes vizsgálatában. A felfedezés pontos részleteit január 26.-án a „Nature” magazinban publikálják 32 intézet 73 tudósának aláírásával.
Forrás: Times Online 2006.01.25.