Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Linkek
 
Naptár
2024. Június
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Ennyien voltatok
Indulás: 2004-09-02
 
Korszerű üzemanyagcella hajtás

Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.

Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.

Üdv Polgár Sándor

 
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS

Mai Időjárás

Kis Hőtérkép

Kis Hőtérkép Magyarországról

 
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
 
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Palaóklimatológia a Föld ösi éghajlata
Természet-tudomány-technika

Paleoklimatológia, vagyis a múlt éghajlatának kutatása

Gondolkodtál-e már azon, hogy néhány százezer vagy éppen millió éve milyenek voltak az éghajlati viszonyok a Földön? Hogy vajon az átlaghőmérséklet ingadozása egyedülálló jelenség-e bolygónkon? A paleoklimatológia ezekre és más hasonló kérdésekre keresi a választ.

A módszerek

A műszeres mérések lehetősége csak a XVI. századtól volt meg, hiszen ekkor találta fel Galilei a hőmérőt, és néhány évre rá (viszont már a következő évszázadban) Toricelli a barométert. Ennél régebbi, ám kevésbé pontos adatokra juthatunk különböző évkönyvek, közigazgatási-, személyes-, hajózási- stb. feljegyzések böngészésekor. Ám a paleoklimatológia az ily módon megismerhető múltnál sokkal mélyebbre kíván visszanyúlni.

Vannak olyan geomorfológiai, őslénytani módszerek, melyekkel néhány százezer évre visszamenőleg pontos és kevésbé pontos adatokat tudhatunk meg. Ilyen például a pollenanalízis (a virágporok botanikai vizsgálata), mellyel körülbelül 120 ezer évre visszamenőleg, míg a dendroklimatológia (fák évgyűrűinek vizsgálata) segítségével csak 46 ezer évvel ezelőttről tudhatunk meg adatokat. Bár az USA délnyugati részén található borzas tobozú fenyők egyes példányai nyolcezer évet is megérnek, évgyűrűik ezért egészen a kőkorszakig vezetnek vissza. Ezeknek az évgyűrűknek a vizsgálatával hasznos információkat lehet megtudni az adott terület klímájáról.

A gleccserek változásaiból és a sarki jégtakarókból is szerezhetünk információkat. A gleccserek a hidegebb éghajlatú korszakokban meghosszabbodnak, melegebb időszakokban visszahúzódnak. Ezeket a változásokat a gleccserek hordalékainak (morénák) lerakódásaiból lehet felismerni. A sarki jégtakarókban az egyes évek hólerakódásai többé-kevésbé fölismerhető rétegeket alkotnak, vastagságuk pedig jelzi az adott év csapadék bő vagy csapadékszegény jellegét. A fizikai vizsgálatok közül a radiokarbon eljárást és az oxigénizotóp módszert említeném meg.

A Föld keletkezésétől

A Föld 4,6 milliárd évvel ezelőtt keletkezett, az algák (az élet első formái) kb. 3,5 milliárd évvel ezelőtt jelentek meg. Annyit tudni, hogy kb. 2,7-1,8 milliárd évvel ezelőtt a jégtakaró és a gleccserek igen nagy területet borítottak.

Később a Föld felmelegedhetett, és 800 millió éven keresztül nem keletkezett sem gleccser, sem jégtakaró. Mintegy 1 milliárd évvel ezelőttől 600 millió évvel ezelőttig feltehetően három jégkorszak volt, melyek mindegyike kb. 100 millió évig tartott. 570245 millió évvel ezelőtt az éghajlat viszonylag meleg maradt, bár a korszak végén egy igen hosszú hideg időszak volt. 245-100 millió évvel ezelőtt a hőmérséklet ingadozott, de mindvégig igen magasan a jelenlegi átlaghőmérséklet felett volt.

Száz millió évvel ezelőttől

Általánosságban véve elmondható, hogy 100-50 millió évvel ezelőttig az átlaghőmérséklet a mainál sokkal melegebb volt, olyannyira, hogy a sarkokon nem is volt jégtakaró. Az Antarktiszon a jégtakaró kevesebb, mint 50 millió évvel ezelőtt jelent meg. Természetesen akkor még mindig melegebb volt a Földön, mint most. Kevesebb, mint ötmillió évvel ezelőtt jelent meg a jégtakaró az Északi-sarkon, és ezután kezdődött meg az első glaciális kor.

Az utóbbi egymillió év

Az elmúlt egymillió év során több jégkorszak volt. A jégkorszakok (glaciális korok) után interglaciálisok következtek, ami a Föld átlaghőmérsékleté nek emelkedését jelentette. Ilyen interglaciális időszakban vagyunk most is.

Megjegyezném, hogy az adatok alapján az interglaciális csúcsán már túl vagyunk! A középkorban a jellemző éghajlat melegebb volt, mint a mostani, ezért volt arra lehetőség, hogy például Anglia területén szőlőt termesszenek. Az elmúlt évszázadok során (a XV-XVI. században) volt egy ún. kisjégkorszak, amikor az átlaghőmérséklet valamivel több, mint 1 oC-al alacsonyabb volt a mostaninál.

A jégkorszakok okai

Erre a kérdésre többféle feltételezés, válasz született. A fizikai hipotézisek közül megemlíthető Simpson elmélete, mely szerint a Nap sugárzási energiája igen lassan, de változik, és ez a változás periodikus. A geológiai feltételezések közül az egyik legismertebb a hegységképző folyamatok klímahűtő hatása.

A legelfogadottabb elmélet azonban a csillagászati feltételezések között található. Ez pedig a Milankovic-Bacsák elmélet. Eszerint a Föld bizonyos pályaelemeinek megváltozása szükséges ahhoz, hogy ilyen eljegesedés következhessen be. Jégkorszak tehát akkor lehetséges, ha a Föld pályájának lapultsága maximális, a tengelyelhajlás minimális és a Föld éppen nyáron van a Naptól távolabb. Ezek a pályaelem változások periodikusan következnek be. A maximális és a minimális lapultság között 95 ezer év telik el. A tengelyelhajlás 21,8o és 24,4o között változik 41 ezer évenként (most ez az elhajlás 23,5o).

A földtörténet során az éghajlat folyamatosan változott. Erről adnak tanúbizonyságot a különféle őslénytani, fizikai, kémiai és nem utolsósorban a történelmi vizsgálatok. És hogy mi lesz a jövő? Nos, erre a kérdésre egy kicsit más tudományág adja meg a választ.

Lea

Utolsó módosítás: 2005-10-21 15.46
 

A paleoklimatológia és módszerei

A földtörténeti korok éghajlati viszonyainak vizsgálatával az éghajlattan külön ágazata, a paleoklimatológia foglalkozik. Az éghajlat múltjának, hosszabb tartalmú történetének megismeréséhez azonban segítségül kell hívni más tudományágakat is.
Az utolsó évezred éghajlati változásait akár történelmi forrásokból is nyomon követhetjük. A különböző korokból származó források számos helyen utalnak időjárási eseményekre közvetlenül vagy közvetett formában: levelek, krónikák, naplók, évkönyvek, régi újságok, könyvek, memoárok tartalmaznak időjárási följegyzéseket.

Az ókori és középkori időjárási események kronológiája történelmi források alapján

Idő Hely Esemény
Kr. e. 3000-2200 Szahara Nedvesebb éghajlat, nomád pásztorok lakják
Kr. e. 2200-2000 Szahara Fokozatos elsivatagosodás
Kr. e. 2500-2000 Észak-Amerika szubpoláris része Enyhe nyarak, rénszarvasvadász népek kialakítják az I. független kultúrát
Kr. e. 2000-1300 Észak-Amerika szubpoláris része Zord nyarak, a rénszarvasok és a vadásznépek eltűnnek
Kr. e. 1300-700 Észak-Amerika szubpoláris része Enyhe nyarak, megjelenik a II. független kultúra
Kr. e. 2000-1000 Perzsia Függőleges tengelyű szélmalmok (szélcsendben igásállatok működtetik)
Kr. e. 1626 Kalifornia Feltűnően hideg nyár, valószínű oka a Théra vulkán kitörése
Kr. e. 900-800 Mezopotámia Szemirámisz öntözőcsatornákat építtet a Tigris és az Eufrátesz közé
9-12. század Észak-Atlanti-óceán Viking hajósok Izlandon, Grönlandon, Thule-kultúra
11-13. század Dél-Anglia, Belgium Meleg tavasz és nyár, szőlőtermesztés
15-16. század Észak-Atlanti-óceán Kolumbusz ismereteket szerez a passzátokról
15/16-18/19. század Nyugat-Európa, a világ jelentős része Kis jégkorszak: hűlés

(Koppány György: Időjárás és történelem
Természet Világa, 1998. I. Különszám))

Egyes vidékeken évszázadokon keresztül gondosan vezették a mezőgazdasági adókivetést, ami közvetve utal az időjárás és éghajlat termést befolyásoló hatásaira.

Ha egy kicsit távolabbi korok éghajlatára vagyunk kíváncsiak, a nagyon öreg fák évgyűrűin hosszú évszázadokra visszamenően követhető az egyes évek időjárásának alakulása. Az USA délnyugati részén található borzas tobozú fenyők (bristlecone pine) egyes példányai nyolcezer évet is elérnek, évgyűrűik ezért egészen a kőkorszakig vezetnek vissza. Külön tudományágak jöttek létre, amelyek az évgyűrűk történelmi évszámokkal való azonosításával (dendrokronológia), és az éghajlatnak az évgyűrűk segítségével történő vizsgálatával (dendroklimatológia) foglalkoznak.

borztobf.gif (50885 bytes)

Az éghajlat vizsgálata a borzas tobozú fenyő (bristlecone pine)
évgyűrűinek segítségével

A különböző növényfajták kövületekben megmaradt virágpora illetve spórája segítségével még hosszabb időre, akár több tízezer esztendőre is visszatekinthetünk a múlt éghajlatában.
A gleccserek változásaiból és a sarki jégtakarókból valóságos történelemkönyv tárható fel az éghajlat múltjára vonatkozóan. A gleccserek a hidegebb éghajlatú korszakokban meghosszabbodnak, melegebb időszakokban visszahúzódnak. Ezeket a változásokat a gleccserek hordalékának lerakódásaiból lehet felismerni. A sarki jégtakarókban az egyes évek hólerakódásai többé-kevésbé fölismerhető rétegeket alkotnak, vastagságuk pedig jelzi az adott év csapadékbő, vagy csapadékszegény jellegét. Az eljegesedett hórétegekbe apró légbuborékok záródnak. Ezek a légbuborékok az elmúlt százezer vagy millió év légkörének kémiai összetételéről adnak mintákat. Az egyes kémiai elemek
izotópjainak (C12:C14, O16:018 és H:D) aránya elárulja az adott időszak éghajlatának hidegebb vagy melegebb voltát.

glecs03.jpg (22777 bytes) glecs40.jpg (22816 bytes)
glecs29.jpg (24279 bytes) glecs56.jpg (19589 bytes)

Gleccser visszahúzódása az osztrák Alpokban

Földünk éghajlatának még hosszabb krónikáját ismerhetjük meg a tengerfenék üledékeiből vett fosszíliák vizsgálatával. Amint a tengervíz hőmérséklete változik az éghajlatingadozások során, úgy változik a tengerben élő állatvilág összetétele is. A különböző mélységből feltárt üledékrétegek különböző korok élővilágának maradványait zárják magukba, és így közvetve hírt adnak az éghajlat ingadozásairól is. Bár ezek az őslénytani módszerek kevésbé pontosak, mégis nagyon értékesek, mert akár többszáz millió évre visszamenőleg is információt szolgáltatnak.

Az utóbbi évtizedekben a fizika által szolgáltatott módszerek még pontosabbá tették a vizsgálatokat. A radiokarbon eljárás a szén 14-es atomtömegű izotópját felhasználva az egyes ősmaradványok korának pontosabb meghatározását teszi lehetővé. Az oxigén-izotóp módszer pedig az oxigén 18-as és 16-os atomtömegű izotópjait használja fel ismert korú jégrétegek, mészkőrétegek vagy korallváz-maradványok keletkezési időszakában uralkodó hőmérséklet pontos meghatározására.

A legrészletesebb és legpontosabb adataink az utóbbi két-három évszázadról vannak. Ennyi ideje végeznek rendszeres légköri méréseket a Földön.

A paleoklimatológiával kapcsolatban sok érdekes hely található az Interneten. Érdemes meglátogatni ezeket, mert időről-időre új felfedezések eredményeit is közzéteszik.
NOAA Paleoclimatology Program
NOAA Paleoclimatology Program - Climate Model
NOAA Paleoclimatology Program - Other Places
Ice Core Paleoclimatology Group Projects-Dyer Plateau
URI/GSO Paleoceanography/Paleoclimatology
Ancient mammals
Learning from the Fossil Record
Principles of dendrochronology

NOAA National Environmental Satellite, Data, and Information Service National Climatic Data Center, U.S. Department of Commerce
World Data Center for Paleoclimatology, NCDC Paleoclimatology Branch
 
Paleoclimatology Navigation Bar
NOAA National Environmental Satellite, Data, and Information ServiceNational Oceanic and Atmospheric AdministrationNOAA National Climatic Data CenterU.S. Department of CommercePaleo HomeResearchDataEducationWhat's NewFeaturesPaleo PerspectivesSite MapMirror Sites


Fire scar photo

Fire-scarred cross section from a ponderosa pine (photo © P.M. Brown)

Dividing Line
Privacy Policy information User Survey link First Gov logo Disclaimer information
Dividing Line
http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/impd/firescar-photo.html
Downloaded Thursday, 16-Mar-2006 15:39:26 EST
Last Updated Wednesday, 14-Sep-2005 16:53:22 EDT by paleo@noaa.gov
Please see the Paleoclimatology Contact Page or the NCDC Contact Page if you have questions or comments.
NOAA National Environmental Satellite, Data, and Information Service National Climatic Data Center, U.S. Department of Commerce
World Data Center for Paleoclimatology, NCDC Paleoclimatology Branch
 
Paleoclimatology Navigation Bar
NOAA National Environmental Satellite, Data, and Information ServiceNational Oceanic and Atmospheric AdministrationNOAA National Climatic Data CenterU.S. Department of CommercePaleo HomeResearchDataEducationWhat's NewFeaturesPaleo PerspectivesSite MapMirror Sites

International Multiproxy Paleofire Database


Fire scar... Sediment core...
fire scar photo charcoal deposition graphic sediment coring photo

The International Multiproxy Paleofire Database (IMPD) is an archive of fire history data derived from natural proxies. The IMPD, which includes data from tree scars and establishment data, and charcoal in sediment records, has been established with guidance from an Advisory Board to provide a permanent repository for high-quality paleofire records from around the world. For more information about paleofire data see our Introduction to Fire History Reconstruction.

Search

Fire Hisotry Data Search
Search data by site name, location, investigator, and date.

WebMapper

Fire History WebMapper
View site locations and information, and download data.

ArcIMS

NOAA Paleoclimatology ArcIMS Service
View site locations and browse, query, and download paleofire data along with other paleo proxy data.
Dividing Line
Privacy Policy information User Survey link First Gov logo Disclaimer information
Dividing Line
http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/impd/paleofire.html
Downloaded Thursday, 16-Mar-2006 16:12:29 EST
Last Updated Friday, 16-Dec-2005 15:45:11 EST by paleo@noaa.gov
Please see the Paleoclimatology Contact Page or the NCDC Contact Page if you have questions or comments.

Az őslégkör

 
Idő
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkgyűjtemény ajánlat
 
Háttérzene honlapomon
 
MagyarNemzetOnline hírei
 Gyurcsány-dosszié
Újabb dosszié nyílt meg Gyurcsányról

Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban:

• A fattyú neve: Nomentana
• Futószalagon készültek a hamis iratok
• Nomentana Kft.: a cégbíróság fantomja
• Sötét árnyék a miniszterelnöki széken
 
Zöld sáv menü a jobb oldalon

Zöld hírek
Környezetügyi beruházások 800 milliárd forint értékben (18:01)

BA: új stratégia kell a zaj ellen (16:14)

Egyre hatékonyabb a szelektív hulladékgyűjtés (2006-02-28)

Ismét megnyitották a zsilipet Siófoknál (2006-02-28)

Kína 32 atomerőművet épít (2006-02-27)

Közel kilencven embert telepítettek ki belvíz miatt (2006-02-22)

Zöld cégek
Napkollektor

Napelem

Szélenergia

Vízenergia

Geotermikus energia

Biomassza és egyéb

Szolár építészet

Törvénytár
Keresett szó a jogszabály címében és szövegében:

Kalkulátorok
Mekkora összeget kíván lekötni?
Mennyi időre kívánja pénzét lekötni?

Cégtár Light
A cég neve:

 
Michalangelo Dávidja

Don't copy me!

 
Gyurcsány pere Kaposváron indult
Tartalom
 
PestMegyeiRenőrség nemcsak velem szemben tévedett és csalt
Tartalom
 
Dugóhúzó pályáú kisbolygók
Tartalom
 
Az IONHAJTÓMŰ elve.
Tartalom
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?