Solar Electric Propulsion
A DS1 űrszonda rakétahajtóműve nem vegyi (égő anyag), hanem elektromos. Az elektromosan töltött (ionizált) gázt elektrosztatikus térrel gyorsítja fel, és az ionok nagy sebességgel kiáramlanak az űrbe. A kiáramló ionok mozgási energiája sokkal nagyobb lehet, mint az égő gázoké, és arányos a gyorsító villamos feszültséggel. A hajtómű a kilépő ionok villamos töltését elektronsugárral közömbösíti, így a felgyorsított ionok semlegesítődnek. A kiáramló nagy sebességű semleges gáz ellenkező irányban gyorsítja az űrszondát. A rakétahajtómű tápáram felvétele a kiáramló gáz mennyiségével arányos. Az ionmeghajtás megjelenése az űrkutatásban óriási jelentőségű. Ugyanakkora tolóerőhöz nagyobb gyorsító feszültség esetén kevesebb hajtóanyag szükséges. Adott mennyiségű hajtóanyag esetén már a mai ionhajtóművekkel is tízszer nagyobb sebességet lehet elérni, mint a szokásos vegyi hajtóművel. Ha ilyen jó, miért nem alkalmazták eddig? Fordítás a NASA DS1 Gyakran ismételt kérdések gyűjteményéből:
A NASA első ionmotorját 1960-ban építették a Lewis Kutató Központban. Azóta ezt a módszert nagyon sokat tesztelték, és óvatosan kipróbálták már az űrben is. Arra azonban igazán senki sem volt hajlandó, hogy ezt a technológiát főhajtóműként használja, és ha az mégsem működik, elveszítsen egy méregdrága szondát a tudományos eredményekkel együtt. A repülésirányítók általában nem mertek kockáztatni emiatt, és hajlamosak voltak inkább a meglévő és kipróbált kémiai meghajtást használni. A New Millenium (Új Évezred) programnak és benne a DS1 útjának a legfontosabb célja, hogy végre eldöntse, használható-e vagy sem ez a néhány, nagyon fontos, de kockázatos módszer, amikkel később nagyot léphetünk előre a tudás útján, mert olcsóbb és hatékonyabb eszközökkel kutathatjuk a Naprendszert és a Föld körüli térséget. A kockázatot vállalva, a New Millenium repülései fogják később csökkenteni azoknak a kutatásoknak a költségeit és kockázatát, amelyek majd tudományos célra először fogják ezeket az új technológiákat felhasználni.
Részletek és érdekességek magyarul Az ionhajtómű működése (magyar nyelvű ábra) Az eredeti angol nyelvű ábra Eredeti NASA anyag az ionhajtóműről Gyakran ismételt kérdések (FAQ) angol nyelven
Vissza a DS1 tartalomjegyzékéhez |