Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Polgár Sándor Űrkutatási és Utazási honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Linkek
 
Naptár
2024. Szeptember
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Ennyien voltatok
Indulás: 2004-09-02
 
Korszerű üzemanyagcella hajtás

Az üzemanyag cella laírását a bal oldali felső menűben találod meg.

Itt elfogyott a memória helyem és nem ad az Admin.

Üdv Polgár Sándor

 
MAI IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS

Mai Időjárás

Kis Hőtérkép

Kis Hőtérkép Magyarországról

 
Napfogyatkozás 2006 03 29
Tartalom
 
A szerető hivatásos intézménye
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Térhajtómű Miguel Alcbeirre 1996
Tartalom
 
Földközeli Supernóvák esetei

Földközeli érdekes szupernóvák esetei

Australopithecus, avagy a "déli emberszabású" majom ember felpillantott az afrikai égboltra: olyat látott, melyet még soha az előtt a nappali égen. Fehér, világít. No nem olyan erősen, mint a nap, de sokkal világosabb, mint a Telihold. Veszélyes lehet? Hosszú ideig figyelte, de mivel semmi sem történt, hamarosan közönyösen lépdelt tovább a szavannán.

Néhány millió évvel később, már többet tudunk.


Őseink nem zavartatják magukat az égbolton
feltűnű második Nap miatt
"Az egy szupernóva volt, egy a sok közül, amely a Tejút felénk eső részén robbant fel az elmúlt 10 millió év során", mondja ezt Mark Hurwitz a California-Berkeley egyetem csillagásza.

Földközeli szupernóva robbanás ritka jelenség manapság, nem így a múltban. A pliocén földtörténeti korban a szupernóva jelenség sokkal gyakoribb volt, köszönhetően a csillagászok által "Sco-Cen" néven emlegetett csillagközi felhőnek, amely mellett a Naprendszer elhaladt. A felhőn belüli nagy sűrűségű csomókból sorra nagy tömegű, ám annál rövidebb életű csillagok jöttek létre, hogy majd csillagászati időtávlatban mérve egy szemvillanás múlva egy szupernóva robbanásban anyaguk nagy részét visszaadják a ködnek, amelyből születtek.

Kutatók meghatározták, hogy egy olyan szupernóva robbanás, amely 25 fényévnél közelebb következne be, kiirtaná a földi élet nagy részét. Nem a robbanás végezne a földi élettel, nem perzselné fel bolygónkat, sokkal csalafintább módszere van erre: a robbanás által képződött kozmikus sugárzás tönkretenné a Föld ózonpajzsát. Így, végül is a Nap irtana ki minden élőlényt, mely olyan helyen él, ahol érheti az UV sugárzás.

Tudjuk, hogy a Naprendszer elhaladt a felhő mellett, még mindig látjuk azt. Jelenleg mintegy 450 fényév távolságban van tőlünk a Skorpió és Centaurus csillagkép irányában. Innen a neve, a kezdőbetűkből: "Sco-Cen". A felhő jelenleg is távolodik tőlünk. Jesús Maíz-Apellániz, a Johns Hopkins egyetem csillagásza meghatározta a felhő múltbeli mozgását: a Napot 130 fényéves minimális távolságra közelítette meg, 5 millió évvel ezelőtt.

Sco-Ceb még mindig közel volt 2 millió évvel ezelőtt, mikor sok plankton, puhatestű és sok más UV érzékeny élőlény rejtélyes módon kipusztult. Paleontológusok ezen eseményt a pliocén és a pleistocén közé teszik. Ugyanerre a korszakra teszik német tudósok azt a történést, amikor is a Föld Fe60-nal, azaz a vas egy izotópjával szennyeződött be. Minderre pliocén korabeli, mélytengeri üledék vizsgálata alapján következtettek.

Egybeesés?

Még nem tudni. A kutatók csak most rakják össze a kirakós darabjait.

A múltbeli szupernóva robbanások történetét rekonstruálni meglehetősen nehéz. A robbanás által keltett felfújódó buborék nem sokkal több, mint egy millió év alatt elhalványul. A neutron csillagokat, -az összeroskadt magját a szupernóvaőscsillagának- már sokkal hosszabb ideig lehet megfigyelni, ám ezeket a robbanás asszimetrikus volta jelentősen felgyorsítja. Így akár a galaxis másik felében is rátalálhatunk arra a neutroncsillagra, ami valamikor mellettünk keletkezett. A vas ritka izotópját pedig elég nehéz keresni millió évek vastag üledéke alatt.

Ámbár a robbanásnak van egy nyilvánvaló nyoma: hatalmas buborék a csillagközi gázban. "És mi egynek a belsejében vagyunk.", mondja Hurwitz.


A csillagászok ezt csak "helyi buborékként" emlegetik. Földimogyoró alakja van, s mintegy 300 fényév hosszan ki van töltve: szinte semmivel. A buborékon belüli gáz sűrűsége 0.001 atom köbcentiméterenként, és nagyon forró, több millió fokos. Egy "normális" csillagközi gáz 100-szor, 1000-szer sűrűbb, és 100 000-szer hidegebb ettől.

A helyi felhőt fokozatosan térképezték fel a 70-es, 80-as években. A csillagászok optikai, mind rádió tartományban átkutatták a Naprendszer környezetét, ám szinte semmit sem találtak, néhány, mintegy 150 fényévre lévő gáznyúlványon kívül. Mindeközben röntgencsillagászok először pillanthatták meg az eget műholdakon keresztül: körös-körül mindenhonnan röntgen-sugárzás érkezik hozzánk. "Rá kellett jönnünk: a Naprendszer egy rendkívül forró, ritka buborékba van beágyazódva", mondja Hurwitz.

Erre a hétre tervez a NASA egy műholdat felbocsátani: "Cosmic Hot Interstellar Plasma Spectrometer", avagy CHIPS nevezetűt, melynek célja a helyi buborék vizsgálata. "Rengeteg dolgot nem tudunk a buborékról", mondja Hurwitz, a kutatás vezető tudósa. Milyen idős a buborék? Milyen a belső felépítése? Milyen gyorsan hűl? CHIPS vizsgálódása megadhatja a választ kérdéseinkre.


A CHIPS a Föld körül keringve ultraviola tartományban működő távcsövével fog kutatni. "A buborék ritka gáza nagyon fényes az extrém UV tartományban, 170 angström környékén.", magyarázza Hurwitz. Más műholdak is vizsgálták már a helyi buborékot UV tartományban, ám a CHPIS sokkal jobban teszi azt majd. A szonda fedélzetén található egy 100 csatornás spektrométer, mely 90-től 260 angströmig képes működni. (9-26 nanométeres hullámhossz között. A látható tartomány ~400-800 nm) "A spektrométer a kulcs", mondja.

A Csendes-óceán üledékéhez hasonlóan, a helyi buborék is tartalmaz szupernóva által létrehozott vasat. "A vasatomok a forró gáz részecskéivel történő folyamatos ütközések miatt elvesztik néhány elektronjukat." A CHIPS spektrométere képes kimutatni a gázban lévő vasatomokat, melyek elvesztették 8, 9, 10 vagy 11 elektronjukat. Összehasonlítva e négyféle állapotban lévő vasatom színképvonalait, annak intenzitásából a kutatók fel tudják térképezni a buborék sűrűségét, hőmérsékletét.


Valószínűleg valami ehhez hasonló színképet fog felvenni a CHIPS. (Az y tengely az intenzitás)
"Ha találunk egy forró pontot", mondja Hurwitz, "akkor minden bizonnyal ott kellett, hogy felrobbanjon a legutóbbi szupernóvák egyike". A buborék gázának színképe elárulja a kutatóknak, milyen gyorsan hűlik a gáz, és ebből meg tudják állapítani milyen korúak a buborék egyes részei.

Fontos megismernünk a buborék belső felépítését, ugyanis ami belül van, az (is) hatással van a Föld jövőjére.

Az elmúlt pár millió év során néhány vékony gáz-szálacska sodródott be a helyi buborékba, melyek egyikébe a Nap is belekerült. Ez a "helyi szál" viszonylag hideg (7000 K), s 0.1 atomot tartalmaz köbcentiméterenként. Csillagászati mértékben nézve ez nem egy számottevő felhő, s a Földre is csak kevés hatással lehet. A nap mágneses tere "nem engedi be" a felhő töltött részecskéit.

Vannak azonban odakint sűrűbb felhők is. Például a Sco-Cen felhő kis "felhőcskéket" ereget felénk. "Néhány azok közül sok százszor sűrűbb, mint a mi kis helyi gáz-szálacskánk", mondja ezt Priscilla Frisch, a chicagoi egyetem asztrofizikusa, aki a csillagközi közeg tanulmányozásával foglalkozik. "Ha beleszaladunk egybe, az összenyomja a Nap mágneses mezejét, így sokkal inkább ki leszünk téve a kozmikus sugaraknak, melynek előreláthatatlan következményei lehetnek a földi klímára és életre.

A CHIPS képes lesz meghatározni ezeknek a sűrűbb felhőknek a pontos helyét az általuk vetett árnyék segítségével, ugyanis ezek a sűrűbb részek kevésbé átlátszóak a buborék UV sugárzása számára. Ezek sötét foltoknak fognak majd látszódni a CHIPS felvételein. Hurwitz megjegyezte még, hogy a szonda által készített első "felhőtérkép" még eléggé durva lesz, 5o x 25o-os felbontással fog készülni, így csak a legnagyobb felhők fognak látszódni rajta. Későbbiekben javulni fog a felbontás, egészen 5o x 6o-ig. Összehasonlításként: a telihold átmérője fél fok.

Frish elmondta: a Homo Sapiens csak azután lépett színre, miután a csillagközi tér kitisztult. Ritkább felhő valószínűleg jobban elősegíti a stabil klímát Földünkön. Így talán amit az australopithecus látott, az végül is jó előjel volt...

CHIPS segít megtalálni a választ.

Készült a Science@NASA-n megjelent cikk alapján.

Az eredeti cikk írásának időpontja 2003. január 6.-a. A CHIPS-et fellőtték 2003. január 12.-én, a térképezést jelenleg is folytatja.
Félreértésre adhat okot az, hogy e cikk és az előző, Pajzsot fel! című, különbözőképpen nevezi meg egyazon dolgot. Ami a pajzsot fel!-ben hatalmas csillagközi felhő, az ebben a cikkben vékony gáz-szálacskává silányul. Ugyan arról a dologról van szó, de e cikk több száz fényév nagyságú buborékokról szól, melyhez képest ezt a maximum néhány fényév hosszúságú felhőt hatalmasnak nevezni botorság. Az előző cikk fő tárgya a Helioszféra, ahhoz képest tényleg hatalmas.

Az előző írás 0.264 atom/köbcentiméternek adja meg e felhő sűrűségét, míg e mostani 0.1-nek mondja. Az előző cikk a frissebb, így a helyes adat a 0.264!

Üdvözlettel Polgár Sándor

 
Idő
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkgyűjtemény ajánlat
 
Háttérzene honlapomon
 
MagyarNemzetOnline hírei
 Gyurcsány-dosszié
Újabb dosszié nyílt meg Gyurcsányról

Valódi krimibe illő történetet tarthatnak kezükben olvasóink a Magyar Nemzet négyrészes sorozatában, amely teljes terjedelemben olvasható az alábbiakban:

• A fattyú neve: Nomentana
• Futószalagon készültek a hamis iratok
• Nomentana Kft.: a cégbíróság fantomja
• Sötét árnyék a miniszterelnöki széken
 
Zöld sáv menü a jobb oldalon

Zöld hírek
Környezetügyi beruházások 800 milliárd forint értékben (18:01)

BA: új stratégia kell a zaj ellen (16:14)

Egyre hatékonyabb a szelektív hulladékgyűjtés (2006-02-28)

Ismét megnyitották a zsilipet Siófoknál (2006-02-28)

Kína 32 atomerőművet épít (2006-02-27)

Közel kilencven embert telepítettek ki belvíz miatt (2006-02-22)

Zöld cégek
Napkollektor

Napelem

Szélenergia

Vízenergia

Geotermikus energia

Biomassza és egyéb

Szolár építészet

Törvénytár
Keresett szó a jogszabály címében és szövegében:

Kalkulátorok
Mekkora összeget kíván lekötni?
Mennyi időre kívánja pénzét lekötni?

Cégtár Light
A cég neve:

 
Michalangelo Dávidja

Don't copy me!

 
Gyurcsány pere Kaposváron indult
Tartalom
 
PestMegyeiRenőrség nemcsak velem szemben tévedett és csalt
Tartalom
 
Dugóhúzó pályáú kisbolygók
Tartalom
 
Az IONHAJTÓMŰ elve.
Tartalom
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?