Cikkünk megjelensével egyidőben mutatkozik be a hannoveri CeBIT informatikai vásáron a Microsoft által megálmodott újfajta kéziszámítógép, az UMPC, vagyis az ultramobil PC. Amikor először, tavaly augusztusban hírt adtunk a készülékről, egyszerűen a laptop kisöccseként aposztrofáltuk, és leginkább ez a megnevezés illik rá: az akkor még handtop néven bemutatott UMPC ugyanis jóval kisebb, mint egy átlagos laptop, egy kéziszámítógépnél vagy okostelefonnál azonban nagyobb.
A gépek 7 hüvelykes, vagyis körülbelül 18 centiméteres képátlójú, nagy felbontású érintőképernyőt és kihajtható vagy külön csatlakoztatható billentyűzetet kaptak. A gyártók elképzelése szerint a felhasználók wifin keresztül internetezhetnek majd a készülékekkel, de ha ez nem elég, a beépített Bluetooth-csatlakozóval a gépre köthetik mobiltelefonjukat is, hogy azon keresztül biztosítsanak számára GPRS vagy széles sávú 3G-s netkapcsolatot.
Windows bárhol
Ugyan az új számítógéptípus ötletgazdája a Microsoft, a redmondi szoftveróriás nem maga gyártja majd a készülékeket: a cég honlapján például egy Samsung és egy Asus modell látható, az első változatot az Intel mutatta be, és a tajvani Asus is a gyártók között van. A Microsoft számára inkább az a lényeg, hogy újabb platformon tudja majd értékesíteni operációs rendszerét, hiszen az UMPC-ket a tábla-gépekre optimalizált, de az asztali PC-ken használatossal egyenértékű Windows operációs rendszerrel árusítják majd.
... és ilyen lett az Origami (samsungos változat)
A típus legnagyobb erőssége éppen az lesz a jelenleg kapható windowsos okostelefonokkal és kéziszámítógépekkel szemben, hogy nem a windowsos szoftverek minikészülékekre lebutított mobil verzióit, hanem a teljes változatokat lehet majd futtatni rajtuk. Kérdés viszont, hogy milyen hatékonysággal: az UMPC-modellek részletes specifikációiról ugyanis egyelőre nem sokat árultak el a gyártók, csak annyit, hogy az első generációs modelleket 30-60 gigabájtos winchesterrel szerelik majd. A CeBIT hivatalos kiadványa szerint a Samsung most bemutatott készülékének lelkét például egy Intel Celeron processzor adja, és fél gigabájt memóriát tartalmaz.
Önmagában kicsit kevés
|
|
Intel-változat kihajtható billentyűzettel
|
|
A Samsung szerint az Origami néven beharangozott UMPC "mindent tud majd, amit egy asztali gép": a gyártó mobil munkára, zenehallgatásra és videózásra, csevegésre és e-mailezésre szánja a modellt, amely egy külső kiegészítővel digitális tévéadások vételére is alkalmas. A koncepció szépséghibája, hogy filmet csak a masina winchesteréről lehet nézni az UMPC-n, DVD- vagy CD-meghajtója ugyanis nincs - ezeket is csak külön lehet rácsatlakoztatni. Szintén opcionális bővítőegység lehet az utazás közbeni navigálást megkönnyítő GPS-vevő.
A Microsoft ígérete szerint tudásuktól függően 600-1000 dollár, vagyis körülbelül 130-215 ezer forint közötti áron lehet majd megvásárolni az UMPC-ket: ennyi pénzért pedig ma már laptopot is kapni lehet Magyaroszágon, igaz, még egy notebookot sem könnyű hurcolászni. Kérdés még az is, hogy a készülékek mennyire elégítik majd ki a játékosok igényeit, vagyis milyen teljesítményt nyújt majd grafikai chipjük, de feltehetően nem az ultramobil számítógépeken futtatják majd a felhasználók a legmodernebb háromdimenziós játékokat.
Amikor az Origamival kapcsolatos első találgatások megindultak, sokan az Xbox játékkonzol mobil változatának gondolták az eszközt, de erről valószínűleg szó sincs. Az UMPC ehelyett inkább csak egy mobil munkaállomás, amelyen egyszerűbb windowsos játékokat lehet majd futtatni - és valószínűleg nem a Halo 2-t, mint az egy évvel ezelőtt megjelent, interneten keringő reklámfilmen, amely a Microsoft akkori koncepcióját jelenítette meg látványos formában.
Pár óra munka vagy móka
Az UMPC képernyője windowsos játékokkal
Az első készülékeket kézbe vevő felhasználóknak minden bizonnyal nem a játékos képességek hiánya lesz a legnagyobb szívfájdalmuk, hanem a kurta üzemidő. A Microsoft ugyanis mindössze 2,5-3 órás működést garantál egy feltöltéssel - ami a gyengébb képességű laptopok sajátja, és semmiképpen nem mérhető össze egy PDA vagy egy telefon üzemidejével. Bill Gates eredeti, egy évvel ezelőtti víziójában pedig egy olyan ultrakönnyű és ultramobil számítógép szerepelt, amelyet gazdája egész nap használhat bármire, miközben mindenhová magával viszi.
Az UMPC (vagy Origami, bármi is legyen végleges neve) piaci jövője tehát kérdéses: az ígéretes koncepciót a kezdeti terveknél jóval gyengébb kiadásban és nagyobb áron valósították meg a gyártók. Bár a mobileszközök piaca fellendülőben van, nem biztos, hogy a felhasználók - főleg a magyarországi felhasználók - az "okos mobil életstílus-kellékként" meghatározott kütyüt választják majd egy olcsóbb, de sokrétűbb felhasználási lehetőségekkel bíró laptop, vagy egyszerűbb mobiltelefon helyett - főleg, hogy nálunk még nem túl nagy a wifi-lefedettség, és ennek hiányában egy telefonra is szükség van az eszköz képességeinek maximális kihasználásához.
[origo] |