Alakul a marsi életdetektor
Egyre tökéletesebbé válik az az eszköz, ami nem csupán a molekuláris élet építőelemeinek leghalványabb jeleinek felfedezésére alkalmas, de képes megállapítani, hogy azt élőlény hozta-e létre.
A NASA által finanszírozott Urey nevű eszköz - melynek hivatalos elnevezése Mars Szerves és Oxidáns Detektor - már bizonyította képességeit a Föld egyik legsivárabb területén, a chilei Atacama-sivatagban. Az eszköz annak ellenére, hogy az amerikai űrügynökség által szponzorált fejlesztés, egy európai küldetés, az ExoMars tudományos csomagjának része lesz, ami 2013-ban indul útnak. Az Európai Űrügynökség (ESA) tervei szerint az ExoMars marsjárója a vörös bolygó talajmintáit finom porrá őrli, amit elemző műszerei, köztük az Urey vesznek szemügyre az élet jelei után kutatva. A mintákat egy fúró segítségével a talajszint alól gyűjti be a robotegység.
"Az Urey-t az élethez köthető kulcs molekulák észlelésére terveztük, érzékenysége körülbelül milliószorosa a korábbi hasonló műszereknek" - nyilatkozott dr. Jeffrey Bada, a kaliforniai Scripps Oceanográfiai Intézet munkatársa, aki az eszköz különböző alkotóelemein dolgozó tudósok és mérnökök munkáját koordinálja. Kiemelte, hogy a műszer az aminosavak egészen elenyésző koncentrációját is könnyedén felfedezi.
Ha a fentiekből még nem derült volna ki, az ExoMars elsődleges célja az élet utáni kutatás. Rendkívüli szerves vegyület észlelési képességeivel ennek a célkitűzésnek a központi eleme az Urey lesz, taglalta Bada egyik helyettese, a holland Leiden Egyetem kutatója, dr. Pascale Ehrenfreund, aki a projektben szintén részt vevő európai szakemberek munkáját felügyeli.
Visszatérve az aminosavakra, a Földön minden élet ezen savak láncaiból áll össze, így alkotva proteineket. Aminosavat azonban nem csak élő organizmus képes előállítani, azaz a Marson ha aminosavakra is bukkannak, az még lehet hogy nem biológiai eredetű. A két különböző eredet megkülönböztetéséhez az Urey esetében azokat az ismereteket használták fel a tudósok, mely szerint a legtöbb aminosav-típus két különböző formában létezhet. Az egyik ilyen a sokszor emlegetett "balkezes", a másik pedig ennek ellentettje, a "jobbkezes" forma, melyek akár az emberi kéz, egymás tükörképei.
A nem biológiai forrásból származó aminosavak nagyjából fele-fele arányban tartalmaznak jobb- és balkezes formákat. A földi élet döntő többségében - a legegyszerűbb mikrobáktól a legnagyobb növényekig és állatokig - kizárólag balkezes aminosavakból épül fel és fennmaradása során is ezeket alkalmazza, nagyon ritkák a kivételek. A földönkívüli életformáknál is ezt a viszonylagos egyenletességet várják, legyen az túlnyomó részben bal-, vagy akár jobbkezes, a keveredés ugyanis erősen megbonyolítaná az esetleges organizmus biokémiáját.
Ennek ellenére ha az Urey a tükörkép molekulák keveredését észleli, az sem feltétlenül zárja ki az élet lehetőségét, inkább arra utal, hogy az általunk ismert élet a Marson soha nem indult be. Viszont a teljesen balos vagy jobbos formák igen szilárdnak nevezhető bizonyítékot jelentenének arra, hogy az élet ma is létezik a bolygón, míg a kettő közötti eredmények arra engednének következtetni, hogy egykor létezhetett élet a Marson, mert az aminosavak biológiai úton jöttek létre, és fokozatosan változtak az élet hiányát jelző keverék irányába.
A szerves összetevőket egy vízkinyerővel fogják kivonni a megőrölt talajmintákból. A szerkezet egy kávégépre emlékeztet. A vizet az Urey adja, melyet hozzákever a mintákhoz és fokozatosan melegíteni kezd, melynek hatására a szerves anyagok feloldódnak. A kísérlet alatt folyamatosan nyomás alatt tartják. A végén a feloldott összetevők körül szintén hevítéssel a műszer elpárologtatja a vizet, majd fluoreszkáló ragyogás után kutat. Ez jelezné az aminosavak, a DNS és RNS egyes összetevőinek és más szerves anyagok jelenlétét, ami egy, a kísérlet végén bejuttatott fluoreszkáló vegyülethez kötődnek. A különböző szerves összetevőket egy úgynevezett mikrokapilláris egység választja szét, köztük a két különböző aminosav formát is.
Ahogy a műszer teljes neve jelzi, a szerves mellett rendelkezik egy oxidáns résszel is, ami valójában különböző kémia hártyákkal beburkolt mikroszenzorokat jelent. A szenzorok a hártyák és a talaj, vagy a légkör elemei között létrejövő reakciókat mérik, melyekből szintén az élet jeleire lehet következtetni, legyen az jelen-, vagy múltbeli.
IT/Tech, Hardver
|
Tudomány, Mobil, Film, Játék
|
|
|
|
Hozzászólások
A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá! Bejelentkezéshez klikk ide(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
pontosan! és a marson esetleg vannak nyersanyagok hogyha abból indulunk ki hogy van élet... akkor elvileg üledékes kőzetek esetleg szerves maradványok és akkor már meg is érkeztünk az olajlobbihoz :D azoknak meg aztán van pénzük!!! amugy érdekes hogy a "világrengető" találmányok nagyrészt nem agyonfizetett tudósok kezéből "pattant ki..."
|
Na akkor utoljára. Ezt írtam: "Fontossági sorrendet kéne felállítani.". Nyugtass már meg, hogy érted, mit jelent ez! Hihetetlen, hogy nem akarod érteni a lényegét annak, amit írok. Hülyének akarsz beállítani, mert azt hiszed, hogy a tudomány ellen vagyok?
Egyébként csillagász barátom szerint nem az élet keresése itt a fő téma, de a pénzt ezzel lehet megkapni a projektekre. A fő ok az, hogy akik jobban látják a Föld állapotát és tartalékait, valamint nem évtizedekben gondolkodnak előre, elég pesszimisták a bolygónk jövőjét illetően. Szerinte a nem annyira hangoztatott cél az, hogy emberi életre alkalmas feltételeket lehessen biztosítani más bolygókon.
|
k9duli:
De jól jönne majd az a befagyott tavacska, ha nem lenne befagyott és tudnál belőle kortyolgatni! Lesznek még az emberiségnek ivóvízkészleti problémái, sajnos, néhány helyen már most is vannak!
Ilyen alapon semmibe sem kellene akkor belefogni, mert nem tudjuk, hogy 50-100 év múlva mi sül ki belőle. Lézer, számítógép, az elektromossággal való kísérletek....., szerintem ezeket a kezdeti állapotában jó néhányan szintén lehurrogták volna!
|
"Az eszköz, melynek fejlesztése 10 évig tart és 200 csilliárd dollárba került, majd víznyomokat fog találni a Marson! Ez lesz ám a hír! Igaz, hogy mire a készülék eljut a Marsig, 200 csilliárd ember hal éhen, vagy lesz bűncselekmény áldozata. Fontossági sorrendet kéne felállítani. Kinyújtjuk a kezünket a világegyetem felé, pedig egy nyomorult bolygón sem vagyunk képesek normálisan élni."
"Lassan olvasd, akkor látni fogod, hogy sehol nem írtam arról, hogy felesleges lenne a kutatás."
Szerintem inkább döntsd el, hogy mit is akarsz akkor most írni, mert így csak saját magadat cáfolod!
|
Jó kütyü ez, csak miért dns-t meg rns-t meg savakat keresgél...derítene fel inkább nagyobb területeket, és vizsgálja első nekifutásra a környezeti eltéréseket ha vannak...mindent...változik-e a fényerősség, elektromágnesesség, gravitáció, hangokat hall-e, van-e bármilyen jelforrás...ha ezek megvannak, utána furkáljon csak, nem? Ha meg bármi szokatlant talált /amire van esély, mégiscsak 1 tök idegen bolygó/, akkor abba az irányba keresgéljen tovább.
Szar játék az élet de qwa jó a grafikja!
|
Ha életet találnának a Marson, az alighanem az emberiség legnagyobb felfedezése lenne.
Hogy miért nem adták inkább az afrikai éhezőknek ezt a pénzt? Valószínűleg azért, amiért hasonló nemes cselekedet helyett te is inkább számítógépet vettél a pénzedből.
Azt is mondhatnánk, hogy addig nem költünk űrkutatásra, amíg egyetlen éhező is van a Földön, de akkor sohasem jutnánk el az űrbe.
[TOAoT] --->http://www.tactical-ops.hu [4P+T] ...::picZone::...--->http://ftranx.uw.hu
|
... meg térerő ...
o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤O3>
|
Szerintem fusd át mégegyszer azt, amit írtam. Lassan olvasd, akkor látni fogod, hogy sehol nem írtam arról, hogy felesleges lenne a kutatás. Cáfold meg a véleményemet, írd le a sajátodat, de normális stílusban, ha szabad kérnem.
|
F.I.S.H.
"Két dolog van a világon ami végtelen!A világegyetem és az emberi hülyeség!Habár az előbbibe nem vagyok biztos..."(Albert Einstein)
|
Ez így van. Könnyebb és olcsóbb lenne bármikor akár a tenger fenekén vagy a föld alatt élni, mint a Marson.
o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤O3>
|
Ez így van. Könnyebb és olcsóbb lenne bármikor akár a tenger fenekén vagy a föld alatt élni, mint a Marson.
o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤o,¸¸,o¤o°`°o¤O3>
|
Nem vitatom hogy fontos ez a fajta kutatás.De a marsról szerintem lekellene szálni.Oda nem fog kitelepedni az emberiség.
Abit_KN8;AMD3700+;ATI_MSI_x1950pro;2x512dual,Samsung795mb,CoolerMaster380W,MX510+Steelpad_S&S
|
Jó de most mennyivel lesz jobb, hogy találnak majd egy bejegesedett tócsát? Ez még messze nem jelenti azt hogy lakható bolygó lenne.De ha lakható is lenne, én akkor sem mennék ki.Nem embernek való az a környezet.
Abit_KN8;AMD3700+;ATI_MSI_x1950pro;2x512dual,Samsung795mb,CoolerMaster380W,MX510+Steelpad_S&S
|
Jajj,jujj, de szeretem az ilyen hozzáállást, azon nem gondolkoztál még, hogy ha nem ölnek pénzt a tudományba, akkor halvány fogalmad sem lenne arról, hogy mi folyik a világban! Még mindig a barlangunkban lennénk, nappalonta meg mennénk elefántvadászatra!! Emberek millióit mentik meg a tudomány segítségével, amibe csilliárd milliárd dollárt beleöltek! Nem a Tudománytól kell pénzt elvonni, erre magadtól is rájöhetnél ahelyett, hogy terjeszted itt a hülyeségedet!
|
Élet majd akkor lesz a Marson, ha az emberek odamennek. Ezek a kutatások azért teljesen feleslegesek, mert az emberek még itt a Földön is magas ívben leszarják a nem emberi életformákat (időnként még az emberit is), a Marson mitől lennének mások? A nasa, mint tudjuk, jó pénzmosóhely. A nagy költségvetésű projektek egyetlen célja, hogy az állami pénzeket le tudják nyúlni.
|
CSak legyen élet ez a lényeg.
|
Az eszköz, melynek fejlesztése 10 évig tart és 200 csilliárd dollárba került, majd víznyomokat fog találni a Marson! Ez lesz ám a hír! Igaz, hogy mire a készülék eljut a Marsig, 200 csilliárd ember hal éhen, vagy lesz bűncselekmény áldozata. Fontossági sorrendet kéne felállítani. Kinyújtjuk a kezünket a világegyetem felé, pedig egy nyomorult bolygón sem vagyunk képesek normálisan élni. A Függetlenség napja című filmben undorítónak tartottuk az idegenek stílusát, hogy bolygóról bolygóra költözve felélték az energiatartalékokat, majd továbbálltak. Vajon mit csinálna az ember, ha képes lenne kolóniákat alapítani más bolygókon? Ugyanezt...
|
"Hülye nasa " - De azért a Holdra el tudtak menni... ;) annyira csak nem azok...
Falcon 4 FF Dev Team www.freefalcon.com
|
Hülye nasa
Mókuslevelű trallala muonline(HUN):CSUMA(DL)jó sok rr
|
|
|