Elkészült a világ legnagyobb vízi erőműve
A hétvégén adták át Kínában a Jangcen létesült Három szoros duzzasztóművet, amely a világ legnagyobb ilyen jellegű építménye. A beruházást társadalmi és szakmai körökben (környezetvédelem, régészet) igen sok nemzetközi, és meglepő módon belföldi kritika is érte. A munkálatokat 1997-ben kezdték el, de a mostani átadás ellenére a teljes beruházás várhatóan csak 2009-re készül el. A duzzasztómű több mint 2300 méter hosszú és 185 méter magas. Teljesítménye 18200 megawatt lesz (az ország áramtermelésének kilencedét adja), ezzel felülmúlja az eddig legnagyobb, a brazil-paraguayi határon, a Parana folyón lévő Itaipu erőmű 12600 megawattos teljesítményét. A Yichangnál kezdődő, Csunking városig felérő 660 kilométer hosszú duzzasztott tóban teli állapotban a vízoszlop 175 méter magas lesz; ez mintegy 22 milliárd köbméter vizet jelent.
Kína jelenleg a világ második legnagyobb kőolajfogyasztója. A kormány szerint a rohamosan növekvő energiaigény miatt van szükség az erőműre, ugyanis ezzel csökkenthető a külföldi energiahordozótól való függőség és a fosszilis tüzelőanyag égetésből származó levegőszennyezés mértéke. A kormány a veszélyes áradások kordában tartását is reméli a beruházástól. Sokan viszont azt hangsúlyozzák, hogy a magas költségek ellenére még nem bizonyított, hogy az erőmű valóban megoldja az árvízkérdést. Környezetvédők szerint viszont a duzzasztómű fölött leülepedik a szennyeződés, ráadásul súlyos környezetszennyezés folyik abban a több száz faluban és városban, amelyet az erőmű építése miatt kitelepített lakosság számára építettek. Szakértők komoly vitát folytatnak arról, hogy a megváltozott vízháztartási viszonyok, mennyiben módosítják majd a terület ökológiai viszonyait.
A beruházás során mintegy száz település került víz alá, és 1,3 millió embert kellett kitelepíteni. A hullámsírba jutott települések, épületek között számos régészeti emlék is található. Becslések szerint a projekt során mintegy 1300 kulturális és természeti érték került víz alá. Ugyanakkor a régészeti emlékek megmentésére is akad példa. Többek között az i.e. harmadik századból származó Ördögök városát (Guicheng) vagy az első században épült Fehér Császár Város Templomot (fél)szigetté alakítva kívánják megvédeni a víz pusztításától. |
|
|
National Geographic Online
2006. május 22. |
|
| |